|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Sve češći porođaji kod kuće. Kakva je situacija u Srbiji?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 13.9.2016
Povećava se broj trudnica u Srbiji koje biraju da se porode kod kuće, u okruženju koje im je poznato i koje ih opušta. Iako je broj porođaja kod kuće u porastu u nekim zemljama Evrope, kod nas ta opcija još uvek nije regulisana zakonom, a šta sve podrazumeva ovaj način porođaja i da li je opasan, govori babica Snežana Petrović.

image
/11


Danas porođaj ne predstavlja toliki „bauk“ kao ranijih godina, zahvaljujući sve boljoj opremljenosti bolnica, porodilišta, dostupnim načinima porođaja...

Porodilišta u Beogradu su sve bolje sređena i ja se zaista tome radujem. Zadovoljstvo mi je da pratim porodilje, ćaskam sa dežurnom ekipom, koleginicama i akušerom. U opuštenoj atmosferi radi se ozbiljan i vrlo odgovoran posao, a uhodan tim to radi sa posebnom lakoćom – kaže na početku razgovora babica Snežana.

Međutim, porođaj u bolnici podrazumeva porođaj na stolu, uz medikamentoznu terapiju, na način na koji to procene lekar i babica.

– Poštuje se prirodan mehanizam porođaja koji je isti od kada postoji ljudska vrsta.Mislim da porodiljama smeta što ne mogu da šetaju, sede kad se porađaju ili kleče i to je osnovni razlog što se sve više žena opredeljuje za kućni porođaj. Prijatnije i prirodnije je okruženje, a porodilje ne primaju terapiju medikamentoznu – govori naša sagovornica i dodaje da porodilja nije bolesnik, već je zdrava žena i tako je treba i tretirati u bolnici.

Iako su porodilišta u Srbiji uznapredovala i pratiocima je dozvoljen ulaz, u našim porodilištima se porađa samo ležeći.

Mi nemamo prirodnjačke bolnice u kojima se ne daje nikakva terapija, nema carskih rezova, ne radi se čak ni epiziotomija. Samo biljke, čajevi i eterična ulja. Nadam se da će i u našim porodilištima moći da se porađa u nekom drugom položaju a ne samo ležeći – kaže babica.

Prema njenim rečima ženi treba omogućiti da bira kako će se poroditi: prirodno (u bolnici ili kući) ili carskim rezom. Na zapadu i u zemljama u okruženju mnogo više žena se porađa kod kuće, ali i kod nas je taj trend u porastu.

– Na to se podjednako odlučuju mlade žene i starije prvorotke, nema pravila. Žena bi trebalo da ima pravo izbora gde želi da se porađa i kako. To naravno mora i zakonom da bude regulisano – ističe ona.

Naša sagovornica kaže da u Austriji, na primer, u svakoj ginekološkoj ordinaciji, bilo državnom ili privatnoj, postoji spisak ginekologa i babica koje žive u tom kvartu, kao i cenovnik porođaja u bolnici ili kod kuće, u zavisnosti da li vas porađa babica ili ginekolog akušer.

U načelu ja jesam za porođaj kod kuće, ali uz stručnu osobu, babicu ili lekara.Svuda se u svetu praktikuje kad se žena porađa kod kuće da ispred dežuraju kola Hitne pomoći. U slučaju da se nešto iskomplikuje, porodilja će odmah biti transportovana u bolnicu. Nažalost, to kod nas nije izvodljivo – objašnjava Snežana.

Zbog toga je porođaj kod kuće kod nas rizičan, a porodilje rizikuju i svoj i bebin život.

– Ako nešto krene po zlu, pozove se Hitna pomoć, koja na mesto događaja može da stigne prekasno. Dešava se da porodilje puno iskrvare, a kada dođu u bolnicu kažu kako je porođaj krenuo iznenada. Uplašene su jako za sebe i dete i uglavnom ne kažu da je bio planiran porođaj kod kuće. Međutim, lekari to brzo prepoznaju i završe porođaj – priča sagovornica.

Naša sagovornica, koja radi u Domu zdravlja Zvezdara, apeluje na porodilje da preuzmu odgovornost na sebe i dobro razmisle. Ako se odluče na porođaj kod kuće,treba dobro da upoznaju osobu koja će ih porađati i raspitaju se o njenom obrazovanju i stručnosti.

Porođaj se ponekad iskomplikuje i to može biti pogubno za mamu i bebu i mora se završiti u bolnici. Svaka porodilja odgovara za svoj život ali i život deteta. To je dupla odgovornost. Nadam se da će i kod nas uskoro doći vreme kad će porodilja moći da izabere gde i kako će se poroditi. Do tog vremena dobro razmislite ko će vas poroditi kod kuće – zaključuje Petrović.

Izvor: dnevno.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
22
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
21
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
21
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
21





24 moćne fotografije ožiljaka od carskog reza
April je mesec podizanja svesti o carskom rezu. „Sve smo majke - nije važno kako smo donele svoje bebe na svet“.
Spisak porodilišta u Srbiji - Beograd
U Srbiji trenutno postoji 76 zdravstvenih ustanova u kojima se naše buduće mame mogu poroditi. Pogledajte spisak za Beog...



Anketa

Izbor
Balsa

Zenski izbor kod muskaraca

Pun ko brod (60%)

Dobro napucan (19%)

Sto mladje to sladje (21%)


Ukupan broj glasova: 139

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here