|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Mama, ja iako sam veliki i dalje volim da se mazim

Nevena Lovrinčević, psiholog, autor Kreativnog centra, 18.5.2019
Ove reči “veliki” trogodišnji Dimitrije je uputio svojoj mami zauzetoj brigom oko njegove tek rođene sestre. Da li i kada deca postaju “velika” za maženje, ljubljenje, zagrljaje….?

image
Nažalost, stav “ne navikavaj ga na ruke”, još uvek predstavlja okosnicu vaspitnog stila za neke mame i tate; Foto:Freepik
/11


Generacija današnjih roditelja, ili njihovih roditelja odrastala je u vreme kada se smatralo da je izražavanje ljubavi bilo suviše eksplicitno bilo fizičkim kontaktom (zagrljajem, poljupcem, maženjem) “pokvariti” dete. Te su tako mnogi roditelji izbegavali da nose svoje tek rođene bebice, a posebno tate, iako brižni i puni ljubavi, decu ljubili dok spavaju ili retko u čelo.

Jednostavno, sami su tako vaspitavani, a i postojalo je uverenje da će otvoreno i često pokazivanje i izražavanje ljubavi “razmaziti” dete.

Nažalost, stav “ne navikavaj ga na ruke”, još uvek predstavlja okosnicu vaspitnog stila za neke mame i tate.

Brojna naučna istraživanja i višegodišnja praćenja razvoja dece, i stav savremene psihologije, pedagogije i pedijatrije uveliko su i bez zadrške odbacili mogućnost da telesni kontakt i bliskost  sa roditeljima može “pokvariti” dete.

 

PROČITAJ JOŠ: (NE) navikavaj ga na ruke?!

 

Naprotiv, otvoreno izražavanje ljubavi prema detetu, zagrljaji, maženje,  poljupci…ne samo što npr. pospešuju razvoj nednoščadi i novorođenih beba, vec učvršćuju odnos roditelj dete i postavljaju odličan temelj za dalji razvoj ličnosti. To naravno, ne znači da roditelj treba da odustane od jasnog postavljanja granica detetu. Ali, to je posebna  priča o kojoj ćemo nekom drugom prilikom…

Stoga: slobodno grlite, mazite i ljubite svoje bebe i “veliku”, pa i onu zaista veliku decu. Tu svakako možemo reći da “od viška glava ne boli”. Bebama je telesni dodir sa roditeljima, pre svega mamom, izuzetno važan i može se reći da je u direktnoj vezi sa posticanjem pravilnog psihofizičkog razvoja (pored toga što je izvor čistog uživanja i roditelja i bebe). Što se tiče nešto starije dece, zagrljaj će biti odlična uteha u nešto zahtevnijim situacijama, kada je detetu potrebna dodatna podrška: pred spavanje, kada se povredi, ako je nesigurno, tužno…

To naravno ne znači da za zagrljaj i poljubac treba da postoji neki poseban povod. Kod tinejdžera i starije dece zagrljaj i poljubac koji će dobiti od roditelja (pa i kada ga ne traže!) često će olakšati završetak poneke teške rasprave. Opet, naravno, poseban povod za zagrljaj i poljubac ne treba da postoji!

 

PROČITAJ JOŠ: Poklon ili osmeh (ljubav,pažnja,vreme,strpljenje)?

 

Naravno, uvek treba poštovati i spremnost deteta. Dete pubertetskog uzrasta neće želeti toliko intenzivan kontakt sa roditeljem kao kada je bilo malo. i to je sasvim u redu. Ponekad, međutim, zagrljaj i bez reči, značiće puno i vama i vašem tinejdžeru (čak i kada on to nije spreman da prizna!)


I konačno, ono najznačajnije: imajmo na umu da će zagrljaj i poljubac bolje od bilo kakvih reči preneti detetu nedvosmisleno najvažniju poruku: “Važan si mi, tu sam za tebe i volim te!”


Tekst posvećen Dimitriju, 20 god.


Nevena Lovrinčević je autor tri knjige u izdanju Kreativnog centra: Naučite dete da spava, Klopke za roditelje i Disciplina bez batina.


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Deca uspešnih roditelja nikad nisu zadovol...
Biti nečije dete ili biti dete uspešne osobe je izuzetno teška stvar
5
Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...
5
Zašto moje dete jede sline?
Vaš anđelak stupa na improvizovanu binu u vrtiću ukrašenu novogodišnjim simbolima. Istog trenutka zaboravljate neprospav...
4
Zašto mališani grickaju nokte?
Razlog može da bude nesigurnost ili nesnalaženje među vršnjacima, kada se dete povlači u sebe
4





Ovo vam niko (na vreme) ne kaže o deci
Bez obzira na to koliko ste saveta dobili od prijatelja i porodice, koliko knjiga i blogova ste pročitali, bez obzira na...
Razgovori koje treba da vodimo sa decom
Možda mislite da su na pragu druge decenije života vaši mališani još uvek nespremni za ozbiljne razgovore, ali upravo je...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Одвикавање од пелена.
пеперутка16

Шта вам највише одговара?

Click Here