|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Masaža bebe i malo starijeg deteta

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa detetom, jer je svakom detetu dodir neophodno potreban za razvoj, osećaj sigurnosti i dobro stanje.
Ključne reči:

image
/11


Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa detetom, jer je svakom detetu dodir neophodno potreban za razvoj, osećaj sigurnosti i dobro stanje.

U trudnoći je dete u materici stalno u kontaktu s majkom. Zbog gubitka sigurnosti koje je tamo imalo, upravo je masaža, uz dojenje, najbolji način da se sačuva veza između majke i deteta. U masaži će dete prepoznati ugođaj u kojem je uživalo devet meseci.

 
Masaža dece nije tehnika, nego način sporazumevanja između dece i roditelja

Masaža dece je stari običaj kojeg poznaju kulture mnogih naroda. Pozitivne efekte masaže na rast i razvoj deteta na svim područjima i nivoima, potvrdili su konkretni rezultati rada sa decom, te klinička istraživanja.

 
Masažom možemo pratiti i potaknuti rast i razvoj deteta, te očuvati njegovo zdravlje

Tako masaža:
  • postane prijatan način komunikacije i kontakta sa detetom,
  • ojača detetovu emotivnu povezanost sa roditeljima,
  • popravi detetovo raspoloženje,
  • detetu pomogne prepoznavati vlastito telo, kao celinu, i njegovih delova, a time i predstave o samom sebi; dete se oseća sigurno i voljeno,
  • umiruje napetosti koje su nastale zbog novosti, stresa …
  • pobuđuje, jača i reguliše cirkulaciju, disanje, imunitet, probavu …
  • sprečava i ublažava bolove koji nastanu zbog trbušnih grčeva,
  • može pomoći i kod smetnji pri spavanju i celokupnom bioritmu,
  • uspostavlja i jača telesni i emotivni kontakt između deteta i roditelja, što dovodi do smirenja i jednih, i drugih,
  • podstiče i bogati roditeljstvo, tj. umetnost materinstva i očinstva.

Masažom možemo početi odmah posle porođaja

Prirodno je da roditelji bebu miluju, grle i ljube već od samog rođenja. Masaža će biti najefikasnija prvih šest do sedam meseci starosti deteta. Instruktori masaže dece (Certified Infant Massage Instructors IAIM – International Association Infant Massage) izvode prvenstveno tečajeve za decu od 0-9 meseci jer smatraju da se u tom periodu počinje uspostavljati topla, intimna veza između roditeljima i deteta. Detetu to daje osećaj sigurnosti, a time samouverenost za kasniji život.

Posle 9. meseca dete se počinje kretati, i na taj način istraživati i upoznavati svet oko sebe. Zato se može desiti da masažom neće biti toliko oduševljeno ili će je čak odbijati.

To ne znači da posle 9. meseca trebamo prekinuti sa masažom, nego da je trebamo prilagoditi detetovim željama i potrebama. Masažu možemo učiniti zanimljivijom pevajući detetu zanimljive pesmice.

 
Vreme trajanja masaže zavisi od detetovog raspoloženja

Roditelji sami izaberu vreme i mesto koje odgovara i njima i detetu. Soba neka bude topla i takva da vam niko ne smeta.
Dete možemo masirati ujutro, popodne posle kupanja, uveče pre spavanja, na stolu za previjanje, u krilu ili na podu. Kod svakodnevne masaže preporučuje se korišćenje prirodnih ulja, jer će tako vaši dlanovi i prsti glatko kliziti po koži. Upotrebljavaju se prvenstveno biljna ulja od semena, dobijena hladnim stiskanjem, npr. maslinovo ili bademovo ulje, jer povoljno utiču na kožu.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Dr Raičević: Male bebe NEMAJU ŠTA da traže...
Doktor Jovan Raičević, pedijatar koji živi i radi u Kotoru, podelio je jedan vrlo važan savet sa roditeljima koji ga pra...
21
Prvi MR snimak poljupca majke i bebe
Kada vam sledeći put neko kaže da decu ne treba mnogo maziti, ponudite mu naučni dokaz koliko je nežnost važna za rast i...
6
Koliko pelena potroši jedna beba?
Ako ste se ikada pitali koliko pelena ćete presvući svom bebcu, evo odgovora
4
NAJLEPŠA IMENA ZA DEVOJČICE koja ste vi iz...
Napravili smo listu najlepših imena za devojčice prema vašem izboru.
4





TIHO NOĆI, MOJE ZLATO SPAVA...
Jedna od najpevanijih Zmajevih pesama, objavljena u okviru zbirke Đulići, je i pesma Tiho noći, moje zlato spava, koja s...
Zanimljive stvari koje nesvesno učite svoj...
Vaše dete zapravo često uči kroz vaše svakodnevne i nesvesne radnje, primjerice u šetnji parkom ili kroz jednostavne igr...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here