Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Ne postoji lek protiv grčeva kod beba, ali pomaže ako bebu mazite, uzmete je u naručje, duže je kupate, savetuje dr Gordana Timić, pedijatar
Međutim, kako ističe dr Gordana Timić, specijalista pedijatrije u Domu zdravlja „Dr Ristić“, roditelji grčeve ne bi trebalo toliko dramatično da shvataju jer oni nisu ni bolest niti neko ozbiljno stanje.
– Najveći problem je što beba koja ima grčeve mnogo plače, a to kod roditelja izaziva zabrinutost. I što je još gore, ta zabrinutost može da pogorša stanje, jer beba oseća stres roditelja, postaje još nespokojnija i sve se završava napadom plača – objašnjava doktorka.
Ona navodi da se još ne zna pravi uzrok nastanka grčeva odnosno kolika, kako ih lekari zovu. Moguće je, kaže, da nastaju zbog nezrelosti digestivnog trakta jer se gasovi kojih se dete nakupi prilikom dojenja i hranjenja gomilaju u crevima i izazivaju neprijatan osećaj. Drugi mogući uzrok jeste nezrelost bebinog nervnog sistema, zbog čega je ona preosetljiva, pa burno reaguje na obične stimulanse kao što su zvuk, svetlo, promena položaja.
NE DAJU JOJ NI DA SISA
Osnovni simptom grčeva jeste konstantan duži plač, prodorniji od uobičajenog, a koji je najjači uveče. Bebe sa grčevima podižu glavu, savijaju kolena prema stomaku, crvene su u licu, prave grimase i ispuštaju gasove. Kolike su najizraženije posle obroka, a nekada se jave i dok se beba hrani, pa joj prekidaju obrok. Otežavaju uspavljivanje, znaju bebu i da probude, a između tih epizoda beba se oseća dobro, dobro jede i lepo napreduje.
Dete sa grčevima, savetuje naša sagovornica, treba odneti kod pedijatra na pregled kako bi se eliminisali eventualni drugi uzroci.
– Kolike inače ne zahtevaju medicinski tretman niti postoji dokazani lek za grčeve. Roditelji će od pedijatra dobiti savete kako da se ponašaju – kaže dr Timić i navodi šta može da bude od pomoći:
* Nosite bebu u takozvanoj kengur nosiljci i provozajte je kolima jer vibracije i kretanje mogu da je umire.
* Pustite tihu muziku u zamračenoj sobi i sedite sa bebom u stolici koja se ljulja.
* Duže kupajte bebu jer joj topla voda može prijati.
* Lagano masirajte i zagrejte bebin stomačić. Uzmite je u naručje i utešite.
Kako da se hrane beba i majka?
DA!!!
Decu na prirodnoj ishrani neophodno je dojiti što duže jer prestanak dojenja može da pogorša grčeve. Bebama koje se hrane iz bočice prilikom hranjenja glavica treba da bude lako podignuta, a posle hranjenja valjalo bi da podrignu i izbace višak vazduha.
Beba će pre podrignuti ako je držite uspravno ili na trbuhu. Adaptirane formule koje sadrže hidrolizovane proteine surutke i redukovanu laktozu lakše se vare i zato dobro regulišu infantilne kolike.
NE!!!
Majke koje doje treba da izbegavaju da jedu hranu koja može da pogorša grčeve kod bebe, a to je pre svega hrana koja nadima. Dakle, iz jelovnika bi trebalo da izbace kupus, karfiol, brokoli, paškanat, pasulj, crni i beli luk, citrusno voće i svu začinjenu hranu.
Takođe, ne bi trebalo da piju alkohol, kafu kao ni druga pića koja sadrže kofein. Ukoliko postoji porodična preosetljivost na mlečni šećer, laktozu, majka bi mogla da iz ishrane isključi obično kravlje mleko jer bebe ponekad nisu u stanju da vare laktozu.
Izvor: zena.blic.rs