Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Svake noći bi trebalo da se spava sedam do osam sati. Ko se pridržava nekoliko saveta lekara opšte prakse u bečkom socijalno-medicinskom centru Floridsdorf, dr Saše Sladića, može da izbegne rasprostranjene smetnje sa snom.
Najčešći razlog zašto ne možemo da zaspimo su neprekidna razmišljanja. Ko stalno iznova analizira probleme neće se odmoriti. Tu mogu da pomognu rituali pred spavanje – pijte biljni čaj i svesno se „isključite“. Sa alkoholom treba biti oprezan pred spavanje, zaspaćete brže ali ćete teže prospavati noć. Osim toga, uveče bi trebalo da se jede lagana hrana i da se ide u krevet tek kad ste stvarno umorni. Hemijska sredstva za spavanje mogu nakon nekog vremena da remete zdrav ritam spavanja.
Kada su deca u pitanju savete daje bečki lekar opšte prakse Martin Kraft. Kod njih noćni odmor treba redovno da počne najbolje između 19 sati i 21 sat. Premalo sna neće uticati samo na razvoj deteta, nego će i roditelji stradati. Prilikom uspavljivanja deca pokušavaju sve trikove. Uključi svetlo, isključi svetlo, još soka, još nešto važno da se ispriča...
Detetu za ljubav roditelji ne bi trebalo da nasednu na ove trikove. Naime, prilikom spavanja deca ne samo da se snabdevaju energijom, njihovo telo proizvodi i hormone rasta. Mama i tata ne mogu stalno da budu prisutni. Bolje je ako dete uspavljivanje asocira sa omiljenim ćebencetom ili plišanom životinjom. Ako se dete probudi najbolje ćete ga smiriti češkanjem i šaputanjem. Od uključivanja svetla, podizanja i šetanja će se pogotovo razbuditi.
25. septembar 2011.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
Прање зуба.
Admin
Када сте почели да перете зубе својој деци?