|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Nicanje zubića kroz istoriju

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 1.5.2022
Kada imamo malu bebu u kući, opreza nam ne manjka. Svaki bebin plač nas može zabrinuti, iako znamo da najčešće nema razloga za brigu.

image
Danas se na nicanje zubića gleda kao na normalan proces koji najčešće nema negativne posledice po bebu, osim uznemirenosti i prolaznog bola. Foto: Freepik.com
/11


U današnje vreme roditeljima su dostupni mnogi izvori informacija, dovoljno je otići na Internet i pronaći potencijalne razloge za neuobičajeno bebino ponašanje, dok je nekad to bilo potpuno drugačije, pa su roditelji, tražeći način da pomognu svom detetu, upotrebljavali mnoge stvari koje nama danas deluju čudno.


Nicanje zubića je u davnim vremenima smatrano uzročnikom smrtnosti dece. Mislilo se da su iritacije desni i nemogućnost zuba da se probiju remetile krhki nervni sistem deteta, izazivajući teške grčeve i vrlo verovatno smrt. Povod je bio nejasan, ali posledice nisu. O rastu zubića pisao je Hipokrat, a u Engleskoj 19. veka, za više od 10 odsto smrtnih slučajeva kod dece okrivljeno je izbijanja zuba. Čak i kasnije, u toku 1894. godine, kod lekara u Americi se mogu naći izveštaji o velikoj smrtnosti u porodicama usled rasta zubića. Sve ovo je imalo neke logike.

 

U doba velike smrtnosti odojčadi, imalo je smisla kriviti nicanje zubića i tegobe kroz koje dete prolazi kao uzrok smrtnosti. Ali, svakako da nije bilo u redu kriviti nicanje zubića za tako strašan ishod. Da bi olakšali tegobe, lekari su često koristili lancetu, odnosno zasecali su desni, a s obzirom da taj pribor često nije bio sterilan, deca bi dobijala infekcije i umirala od toga, a ne od samog nicanja zubića.


Nekada se verovalo da rast zubića prati prokletstvo, pa su roditelji bebama pravili ogrlice koje su imale “magične čari”: poludrago kamenje, vučje zube i slično. Neke amajlije su pravljene za dvostruku upotrebu, mogle su se žvakati kao igračke. Ponekad su se čak vezivale i oko struka, a ne oko vrata, da bi štitile dete od zlih duhova.


U staroj Grčkoj, lekar Soranus preporučuje trljanje mozga zeca po desnima. Ovaj tretman se može naći kao preporuka i u današnje vreme u nekim delovima Amerike.


Danas se na nicanje zubića gleda kao na normalan proces koji najčešće nema negativne posledice po bebu (osim uznemirenosti i prolaznog bola), ali uzrokuje brojne neprospavane noći roditeljima.


Da bi detetu olakšali tegobe, roditelji koriste specijalno namenjene glodalice sa vodom koje se čuvaju u fružideru, čajeve od kamilice, hladne obloge, a dostupan je i homeopatski preparat Dentokind. Uz ovaj preparat beba može neosetno proći kroz period rasta zubića, a mame širom Evrope ga koriste više od 30 godina jer je prirodnog sastava i nisu poznata neželjena dejstva ni kontraindikacije. Dentokind se može kupiti u svakoj apoteci, a primenjuje se tako što se tabletica rastvori u kašičici vode i tako daje detetu.


 

Pored svega nabrojanog što može pomoći, brojna istraživanja su pokazala da je mamin zagrljaj nezamenjiv kod bilo koje dečije tegobe, jer blizina maminog tela smiruje dete i ublažava simptome.

 

www.facebook.com/AlpeKid Srbija



Promo objava

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

NAJLEPŠA IMENA ZA DEVOJČICE koja ste vi iz...
Napravili smo listu najlepših imena za devojčice prema vašem izboru.
7
Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
4
Zašto su deca koja su često bosa, srećnija...
Kako hodanje bosih nogu podstiče razvoj mozga kod dece?
4
Najlepša imena za decu rođenu na Božić
Ako je vaša beba rođena na Božić ili na drugi datum oko praznika, možda biste želeli da proslavite ovaj period godine ta...
3





MAME KAŽU: Kako pobediti prehladu kod bebe
Prenosimo vam deo mnogobrojnih pozitivnih iskustava roditelja koji su koristili Fitobalm balzam gel za svoje mališane.
Kad počnu da izbijaju zubići
Većini beba prvi zubić izbije kada napune šest meseci, ali to nije pravilo. Neka deca se rode s jednim zubićem u vilici,...



Anketa

Seksualnost zene


Da li ste sumnjale posle porodjaja da ce muz ikad vise moci da vas gleda kao "zenu" (u smislu seksualnog bica, erotnicnog) a ne samo kao majku?Komentari pozeljni.

Sumnjala ali se sve vratilo kako treba (32%)

Sumnjala i nije se vratilo na staro (12%)

Nisam sumnjala u sebe (56%)


Ukupan broj glasova: 78

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here