Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Osim ako za to ne postoje medicinski razlozi, trudnice mogu i treba da se bave umerenom fizičkom aktivnošću najmanje 30 minuta, po mogućnosti svakog dana. Postoje dokazi da fizička aktivnost sprečava pojavu specijalnog tipa dijabetesa koji se javlja u trudnoći. Ženama kojima je već postavljena takva dijagnozama preporučuju se redovne vežbe uporedo sa promenom načina ishrane. Osim toga, vežbe ublažavaju stres i povećavaju izdržljivost neophodnu za uspešan porođaj. Takođe treba posebno naglasiti da su fizičke vežbe korisne za savladavanje postporođajne depresije i radi lakšeg vraćanja na staru težinu.
Zeleno svetlo
Ako se ginekolog složi, počnite da vežbate, ali intenzitetom koji vam neće izazivati bol, zadihanost ili preteran zamor. Zatim možete postepeno da povećavate napor. Ako osećate nelagodnost, ako brzo gubite dah ili se lako umarate, usporite. Ako do trudnoće niste bili sportski tip, morate da počnete veoma lagano.
Opredelite se za vežbe u kojima uživate. Probajte različite stvari. Najbolje su one vežbe koje ne zahtevaju od vašeg tela da "nosi" dodatni teret: plivanje, vožnja sobnog bicikla, šetnja i lagani aerobik.
Znaci za uzbunu
Prekinite fizičku aktivnost i obratite se lekaru ako tokom vežbi osetite neki od sledećih simptoma:
- Pojavu krvi ili tečnosti na donjem rublju
- Iznenadan ili oštar bol u stomaku ili vagini
- Kontrakcije koje se javljaju 30 minuta pošto ste prestali da vežbate
- Bol u grudima
- Zadihanost
- Jaku glavobolju koja ne prolazi
- Vrtoglavicu
- Zamućen pogled
20. januar 2013.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
Симптоми порођаја.
пеперутка16
Који су били ваши последњи симптоми пре порођаја тог дана или дан или два? Ако сте имали неке симптоме?