Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Roditelji su centar života deteta. Oni su sunce, mesec i zvezde — i obrnuto. Nažalost, mame i tate su ponekad zaokupljeni svakodnevnim obavezama, održavanjem domaćinstva i zabavljanjem dece. Ponekad zaboravimo da je ono što je zaista važno našoj deci, zapravo prilično jednostavno. Evo sedam malih stvari koje roditelji mogu da urade za decu, a koje njima znače sve.
1. Stanite i slušajte
Za decu — i, da, odrasle — ponašanje je komunikacija. Ako je dete nervozno, ljuto, temperamentno ili jednostavno nepristojno, to može biti znak da treba da sedne i razgovara. Nemojte popuštati pred lošim ponašanjem. Umesto toga, zabeležite koliko vremena možda provodite na telefonu, ispred računara, ili brinete o kući. Razmislite da li ste odvojili vreme da saslušate njihova najdublja osećanja i brige. Vreme za spavanje je odlična prilika da se svakodnevno povežete i aktivno slušate bez osuđivanja, prekidanja ili prinude kako biste stvari učinili boljim. Da budete tu i nudite bezuslovnu ljubav i podršku, to je sve što deca žele.
PROČITAJ JOŠ: Nemoguće je dati previše ljubavi svom detetu!
2. Više zagrljaja i maženja
Studije pokazuju da više zagrljaja pomaže razvoju mozga kod dece kao i da postoji još nekoliko prednosti od dodatnog vremena za maženje.
Zagrljaji pomažu deci u socijalnom i emocionalnom razvoju i podržavaju zdrave navike i stavove. Deca koja dobijaju mnogo zagrljaja bolje upravljaju svojim emocijama. Svima je potrebna fizička veza da bi se osećali bezbedno. Priznajte. Čak i roditeljima je potreban zagrljaj kada im ne ide sve kako treba. Zagrljaji su život!
3. Usporite
Šta znači usporiti kao porodica? Bernadette Noll, autorka knjige Spori porodični život: 75 jednostavnih načina da usporite, povežete se i stvorite više radosti, piše: „Radi se o tome da dozvolite porodičnom životu da se odvija na način koji je radosno i svesno povezan. To znači usporavanje, pronalaženje udobnosti u domu i stvaranje prostora u kome vidite i poštujete porodicu kao celinu, dok istovremeno posmatrate svakog člana kao jedinstvenu i vrednu osobu.” U praktičnom smislu, ovo znači pronalaženje trenutaka tokom dana kada liste „obaveza“ popuštaju pred trenucima zajedništva i radosti. Za decu, organizovanje improvizovane čajanke u dvorištu stvara uspomene koje grade veze.
PROČITAJ JOŠ: 8 igara koje možete da igrate sa decom bilo gde i bilo kada
4. Čitajte im
Čitanje je jedno od najsnažnijih povezivanja koje roditelj i dete mogu iskusiti zajedno. Odvajanje vremena da se skrasite sa dobrom knjigom (ili nekoliko njih) uključuje više „sitnica“ koje roditelji rade, a koje deci mnogo znače: slušanje, maženje i usporavanje. Čitajući deci pokazujete im da vam je dovoljno stalo da im posvetite svoje vreme, pažnju i ljubav. Vreme provedeno u zajedničkom čitanju može biti i opuštajuće, ali i energično. Nove priče mogu da podstaknu razgovore i pomognu deci da podele sa vama ono do čega im je stalo i šta im je na umu. Ovo kvalitetno vreme može postati kamen temeljac svakodnevne rutine, kada deca znaju da će im roditelji posvetiti nepodeljenu pažnju.
5. Igrajte njihove igre
Igranje nije samo dobacivanje loptom, ili pomoć u slaganju kockica. Deca cene igre na osnovu njihovih posebnih interesovanja. Dakle, ako su dinosaurusi njihova „strast“, učinite više od prostog vađenja figurica iz kutije za igračke. Podignite igru sa njima na sledeći nivo i budite kreativni – čak i na samo 30 minuta! Koristite sve što je dostupno u kući da napravite kostim i osmislite kratku, improvizovanu predstavu na temu dinosaurusa. Ili sedite sa decom i pitajte ih razne stvari o dinosaurusima. Odštampajte slike sa interneta i započnite umetnički projekat na istu temu. Pokažite deci da ste zainteresovani za njihove strasti i pomozite im da ih istraže na zabavan i zanimljiv način.
PROČITAJ JOŠ: 30 komplimenata koje deca treba da čuju
6. Pohvalite ih
Ponekad su roditelji toliko zabrinuti te često ispravljaju decu kako bi im pomogli da uspeju i rastu, a zaboravljaju na snagu pozitivnih afirmacija. Deca treba da čuju – od najvažnijih ljudi u njihovim životima – da su otporni, sposobni i simpatični mali ljudi. Dajte im do znanja da su voljeni upravo takvi kakvi jesu, bez obzira na sve, dajući svojoj deci pozitivne afirmacije poput: Volim biti s tobom. Ponosan sam na to koliko se trudiš. Hrabar si. Ponosna sam što sam tvoja mama. Ti me činiš srećnim. Tvoje ideje su tako kreativne. Volim tvoj smisao za humor. Umeš da me zasmeješ i nasmeješ. Volim način na koji podržavaš svoje prijatelje. Čak i kada vaše dete doživljava bol, možete ponuditi pozitivne afirmacije. Na primer, pokušajte da budete smireni i afirmativni za njih, umesto da ih ispravljate, govoreći stvari poput:
7. Recite istinu
Roditelji često žele da zaštite decu od određenih stvarnosti. Takođe ponekad, odrasli jednostavno ne žele da priznaju da su pogrešili. U oba slučaja, deca ne samo da mogu da podnesu iskrenost, već im je potrebna. Deca se mogu osećati zbunjeno, uplašeno, ili ljuto u teškim vremenima. Zato odvojite vreme da proverite koje informacije možete koristiti na načine koji odgovaraju uzrastu, da biste olakšali njihovu anksioznost i frustracije. I izvinite se ako ste izgubili živce, ili pogrešili u načinu na koji ste emocionalno rešili situaciju. Govoriti deci istinu o teškim situacijama i svojim nedostacima pokazuje im da cenite njihova osećanja i da ih poštujete kao prelepe ljude. I to je sve.
Odabrala i prevela Ringeraja.rs
Autor Jennifer Hill-Flores za Baby Chick