Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Među predškolcima i đacima počela je sezona respiratornih infekcija. U jednom od najvećih beogradskih domova zdravlja, "Dr Milutin Ivković" na Paliluli, pedijatri imaju značajno povećan broj pacijenata. Od 50 pregledanih mališana njih 40 ima simptome poput blage temperature, curenja iz nosa, bolova u grlu, kašalj ili kijavicu. Slično je i u ostalim domovima zdravlja.
- Na aktuelne klimatske uslove najviše reaguju deca koja su asmatičari i koja često pate od bronhitisa - kaže dr Olivera Todorović, pedijatar Doma zdravlja Palilula.
Doktorka Todorović objašnjava da su disajni putevi osetljiviji jer se sada mnogo više vremena boravi u zatvorenom i deca su u kolektivu. Dodatno opterćenje je zahlađenje, promena vlažnosti vazduha i još uvek prisutni poleni korova, pre svih ambrozije.
Osim astme i opstruktivnog bronhitisa česta dijagnoza je i laringitis koji je najčešće praćen kašljem koji zvuči kao "pseći lavež ".
U Domu zdravlja Zvezdara, prema rečima dr Gordane Matić Kostadinović, takođe je povećan priliv najmlađih pacijenata, trenutno ih je dnevno između 40 i 50, a očekuje se da će u oktobru pedijatri imati i po 70 pregleda.
- I u našoj ustanovi najveći broj dece roditelji dovode zbog respiratornih tegoba, a u nešto manjem broju javljaju se i zbog stomačnih virusa - kaže dr Gordana Matić Kostadinović.
Doktorka Biljana Aleksić, pedijatar Doma zdravlja Stari grad kaže da su respiratorne infekcije kod najmlađih uobičajene u ovo doba godine i da je najčešće reč o prehladi koja prolazi za dva do tri dana.
- Potrebno je da dete miruje i da unosi dovoljno tople tečnosti - upućuje dr Aleksić. - Naročito je dobra domaća pileća supa, jer dokazano deluje pozitivno kod respiratornih infekcija gornjih disajnih puteva. Nema potrebe da roditelji kupuju skupe sirupe za kašalj, mogu da se koriste limun i med. Ipak, ako dete mnogo kašlje, sirup može da bude od pomoći. Takođe, mogu da se koriste i oriblete za odgovarajući uzrast, da se mališanima olakša bol u ždrelu i antipiretici po potrebi.
IMUNITET
VOĆE i povrće, naročito sveže, dovoljno mesa i redovni obroci najbolji su "saveznici" dobrog imuniteta, savetuju pedijatri. Osim raznovrsne ishrane i obaveznog doručka, stručnjaci ističu da je važna i higijena: pranje ruku sapunom i toplom vodom i redovno provetravanje prostorija.
Izvor: Novosti.rs