U Srbiji još uvek postoji rigidan medicinski model lečenja dece obolele od tumora koji se koncentriše na terapiju, a zanemaruje osećanja pacijenata, njihove potrebe, želje i prava.
U Srbiji godišnje ima između 200 i 250 dece obolelih od malignih bolesti. Oni se leče u Kliničkom centru u Nišu (Dečija interna klinika), na Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine u Novom Sadu i na tri klinike u Beogradu: Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić", Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj i na dečijem odeljenju Istituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
"U ovim bolničkim centrima nema dovoljno psihologa koji su zaposleni na hemato-onkološkim odeljenjima i koji se bave isključivo decom obolelom od tumora . Uz izuzetke, obično im pomaže po jedan psiholog koji je predviđen za celu kliniku i dolazi po potrebi, a veliki deo pomoći se zasniva na njihovoj dobroj volji”, kažu iz Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka Srbije (NURDOR).
5. februar 2010.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Slični članci, koje čitaju drugi korisnici
Nije se vratila kući iz škole. I neće se v...
Pre nego što kreneš da upireš prstom u druge, možda ipak da ga staviš na čelo.
41
Šest razloga zašto je baka bolja od mame
Bez obzira koliko bio ukusan mamin obrok, bakin je uvek ukusniji. Da li zbog više kulinarskog iskustva ili pak zato što ...
14
Mališani skidaju kilograme u Čigotici
"Čigotica" je novi poseban program mršavljenja koji je Specijalna bolnica za lečenje štitne žlezde "Čigota" ...
14
Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...
14