|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Prepoznajte soor kod beba - infekciju sluznice usta

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 10.6.2022
Bebe se najčešće zaraze u toku porođaja za vreme prolaza kroz porođajne puteve (ako se gljivice nalaze u vagini). Drugi način jeste za vreme dojenja ili hranjenja bebe.

image
Potrebno je lečenje jer može dovesti do smanjenja apetita i odbijanja dojenja. People baby photo created by pvproductions - www.freepik.com
/11


 

Gljivična upala sluznice usta ili soor je čest poremećaj kod beba. Neiskusnim roditeljima promene na sluznici izgledaju kao ostaci mleka u bebinim ustima. 

 

Kako da razlikujemo soor od naslaga mleka na jeziku?

 

Ukoliko pokušate da očistite bebina usta komadićem gaze umočenim u rastvor sode bikarbone, mlečne naslage će se gotovo odmah skinuti i ostati na gazi. Za razliku od mlečnih naslaga, soor se neće skinuti nakon blagog trljanja naslaga gazom. Osim toga, sor je često praćena bolom, promenama u bebinom ponašanju (odbijanje hrane) i nervozom. Nije retko ni da beba otežano doji ili preterano “cokće”, što takođe ukazuje na to da je u pitanju sor.

 

PROČITAJ JOŠ: Šta kada beba padne sa kreveta?


Obično nestaje za 7 do 10 dana i retko se javlja nakon navršena 3 meseca. Ukoliko se javi kasnije, u pitanju je poremećaj imuniteta ili normalne flore u ustima…


Uzrok ove pojave leži u neotpornosti sluznice i manjku vlažnosti u ustima koja ima zaštitnu ulogu a reguliše se nakon trećeg meseca života bebe. Potrebno je lečenje jer može dovesti do smanjenja apetita i odbijanja dojenja.


Uzročnik je gljivica candida albicans koja je široko rasprostranjena.


Postoji u dva oblika:

  • fiziološkom, koji je normalan: živi u crevima i učestvuje u procesu probave
  • patološkom – brzim rastom dovodi do infekcija jer prijanja za sluznicu (usta, creva) i kožu izazivajući upalu.


Bebe se najčešće zaraze u toku porođaja za vreme prolaza kroz porođajne puteve (ako se gljivice nalaze u vagini). Drugi način jeste za vreme dojenja ili hranjenja bebe. Nedovoljna higijena bebinog pribora za jelo (flašica, cucli ili kašičica) može dovesti do razvoja gljivice koja se nastanjuje u bebinim ustima. Isto tako, nehigijena bradavica i ruku majke prilikom dojenja takođe izlaže bebu riziku od oboljevanja od soora.

 

PROČITAJ JOŠ: Utiče li dojenje na pojavu karijesa kod dece?

 

Kako lečiti soor?


Soor se uglavnom lako leči lokalnom upotrebom antimikotika kroz 15 dana, ako tako odluči pedijatar.


Lečenje je uspešnije ako se pre primene leka naslage natope rastvorom bikarbonata: sterilna gaza se natopi rastvorom i nanese na mesta gde su naslage i pokušaju se nežno odstraniti.


Ako se infekcija prenese na bradavicu majke, dok dete doji, treba primeniti lokalno antimikotik, koji preporuči doktor.


Kako u ustima tako se često desi i upala kože pelenske regije a uzrokuje je ista gljivica. Vlažna, nadražena i prethodno upaljena koža pelenske regije vrlo je pogodno mesto za kandidu, što dodatno pogoršava pelenski osip. Mokraća i stolica dodatno taj deo čine pogodnim za rast gljivica.


Iz područja oko analnog otvora kandida se lako proširi i zahvati nabore u preponi, spoljašne polne organe i guzu izazivajući infekciju s upalom i crvenilom.

 

PROČITAJ JOŠ: Kako beba kaže VOLIM TE?

 

Osnovna prevencija je često menjanje pelena pogotovo u prvim mesecima života. Pranje a zatim pustiti bebu desetak minuta bez pelene a potom namazati kremom koja kožu štiti od vlažnosti i razvoja bakterija.


Ako beba koristi zamensko mleko visokim temperaturama prati bočice i cucle.


I uvek obratiti posebnu pažnju na higijenu ruku.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Šta je iznenadna smrt bebe – SIDS Sindrom
Radi se o dijagnozi kada zdravo dete u starosnoj dobi ispod godinu dana umre bez ikakvih prethodnih naznaka i ukoliko do...
17
Kalendar vakcinacije
Vaše dete trebate vakcinisati kako bi njegov organizam stekao imunitet na neke od težih zaraznih bolesti. Vakcina je pre...
7
Ishrana bebe
Najbolja hrana za vaše dete, sem majčinog mleka koje dete treba da unosi dokle god za to ima mogućnosti, su sveže namirn...
6
Da li biste dozvolili da vašu bebu doji dr...
Dojenje je najintimniji čin materinstva, ipak sve više žena koje nemaju mleko, odlučuje se da ovo prepusti prijateljicam...
6





MAME KAŽU: Beba ima grčeve, kako joj pomoći
Kako pomoći bebi sa grčevima? Pitali smo mame, šta je njima pomoglo kada su se javili grčevi, te vam ovom prilikom pren...
Prepucijum - šta roditelji dečaka treba da...
Gotovo svi dečaci su rođeni sa uskim prepucijumom koji je spojen s glavićem. To je normalno fiziološko stanje i nije raz...



Anketa

Прање гузе.
пеперутка16

Да ли ваш муж пресвлачи детету одећу, мислим на прање гузе и мењање пелена?

Click Here