|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Prepoznajte soor kod beba - infekciju sluznice usta

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 10.6.2022
Bebe se najčešće zaraze u toku porođaja za vreme prolaza kroz porođajne puteve (ako se gljivice nalaze u vagini). Drugi način jeste za vreme dojenja ili hranjenja bebe.

image
Potrebno je lečenje jer može dovesti do smanjenja apetita i odbijanja dojenja. People baby photo created by pvproductions - www.freepik.com
/11


 

Gljivična upala sluznice usta ili soor je čest poremećaj kod beba. Neiskusnim roditeljima promene na sluznici izgledaju kao ostaci mleka u bebinim ustima. 

 

Kako da razlikujemo soor od naslaga mleka na jeziku?

 

Ukoliko pokušate da očistite bebina usta komadićem gaze umočenim u rastvor sode bikarbone, mlečne naslage će se gotovo odmah skinuti i ostati na gazi. Za razliku od mlečnih naslaga, soor se neće skinuti nakon blagog trljanja naslaga gazom. Osim toga, sor je često praćena bolom, promenama u bebinom ponašanju (odbijanje hrane) i nervozom. Nije retko ni da beba otežano doji ili preterano “cokće”, što takođe ukazuje na to da je u pitanju sor.

 

PROČITAJ JOŠ: Šta kada beba padne sa kreveta?


Obično nestaje za 7 do 10 dana i retko se javlja nakon navršena 3 meseca. Ukoliko se javi kasnije, u pitanju je poremećaj imuniteta ili normalne flore u ustima…


Uzrok ove pojave leži u neotpornosti sluznice i manjku vlažnosti u ustima koja ima zaštitnu ulogu a reguliše se nakon trećeg meseca života bebe. Potrebno je lečenje jer može dovesti do smanjenja apetita i odbijanja dojenja.


Uzročnik je gljivica candida albicans koja je široko rasprostranjena.


Postoji u dva oblika:

  • fiziološkom, koji je normalan: živi u crevima i učestvuje u procesu probave
  • patološkom – brzim rastom dovodi do infekcija jer prijanja za sluznicu (usta, creva) i kožu izazivajući upalu.


Bebe se najčešće zaraze u toku porođaja za vreme prolaza kroz porođajne puteve (ako se gljivice nalaze u vagini). Drugi način jeste za vreme dojenja ili hranjenja bebe. Nedovoljna higijena bebinog pribora za jelo (flašica, cucli ili kašičica) može dovesti do razvoja gljivice koja se nastanjuje u bebinim ustima. Isto tako, nehigijena bradavica i ruku majke prilikom dojenja takođe izlaže bebu riziku od oboljevanja od soora.

 

PROČITAJ JOŠ: Utiče li dojenje na pojavu karijesa kod dece?

 

Kako lečiti soor?


Soor se uglavnom lako leči lokalnom upotrebom antimikotika kroz 15 dana, ako tako odluči pedijatar.


Lečenje je uspešnije ako se pre primene leka naslage natope rastvorom bikarbonata: sterilna gaza se natopi rastvorom i nanese na mesta gde su naslage i pokušaju se nežno odstraniti.


Ako se infekcija prenese na bradavicu majke, dok dete doji, treba primeniti lokalno antimikotik, koji preporuči doktor.


Kako u ustima tako se često desi i upala kože pelenske regije a uzrokuje je ista gljivica. Vlažna, nadražena i prethodno upaljena koža pelenske regije vrlo je pogodno mesto za kandidu, što dodatno pogoršava pelenski osip. Mokraća i stolica dodatno taj deo čine pogodnim za rast gljivica.


Iz područja oko analnog otvora kandida se lako proširi i zahvati nabore u preponi, spoljašne polne organe i guzu izazivajući infekciju s upalom i crvenilom.

 

PROČITAJ JOŠ: Kako beba kaže VOLIM TE?

 

Osnovna prevencija je često menjanje pelena pogotovo u prvim mesecima života. Pranje a zatim pustiti bebu desetak minuta bez pelene a potom namazati kremom koja kožu štiti od vlažnosti i razvoja bakterija.


Ako beba koristi zamensko mleko visokim temperaturama prati bočice i cucle.


I uvek obratiti posebnu pažnju na higijenu ruku.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tražimo 12 najlepših fotografija za Baby k...
Dragi roditelji, ne propuštajte trenutke sreće i čiste radosti sa vašim mališanima, zabeležite i čuvajte te uspomene kao...
23
Vodič kroz život bebe: Treći mesec
U trećem mesecu života, bebe obično skoro udvostruče svoju težinu od rođenja (prosečno napreduju 750 g mesečno).
4
FOTO: Kako zaista izgledaju novorođene bebe
Mnogi roditelji su iznenađeni kako njihova deca izgledaju kada se tek rode. Pogledajte ove neverovatne fotografije i saz...
4
Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
4





Prepucijum - šta roditelji dečaka treba da...
Gotovo svi dečaci su rođeni sa uskim prepucijumom koji je spojen s glavićem. To je normalno fiziološko stanje i nije raz...
Šta određuje krvnu grupu bebe?
Roditelje često zanima koje će krvne grupe biti njihovo dete, naročito ako je jedan od roditelja Rh negativan. Pogledajt...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here