Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Virus cirkuliše na našem prostoru i sva deca koja nisu primila tu vakcinu podložna su da se razbole, ako sa virusom dođu u kontakt - rekla je Tanjugu dr Ivana Begović Lazarević iz Centra za prevenciju i suzbijanje zaraznih bolesti u zavodu.
Podsećajući da su pooštrene mere nadzora nad malim boginjama uvedene u Srbiji 21. novembra, ona je istakla da je najveći broj obolelih iz Beograda, gde je 15. novembra i prijavljen prvi slučaj sumnje na ovu zaraznu bolest.
U Beogradu su do kraja prošle godine bila registrovana 33 slučaja sumnje na male boginje, a u novoj godini još sedam, rekla je dr Begović Lazarević i dodala da su od toga 22 slučaja laboratorijski potvrdjena.
Ona je objasnila da pooštrene mere nadzora podrazumevaju obavezu lekara da prijave i sumnju na ovo oboljenje, a osnov za to je kad osoba koja se javi sa tegobama ima povišenu telesnu temperaturu i sitno tačkastu (makulopapuloznu) ospu.
Bolest traje desetak dana - sam osip pet do šest dana, a pre toga se tri do četiri dana javljaju povišena temperatura, malaksalost i slomljenost, kao kod gripa, objasnila je dr Begović Lazarević i upozorila da, ako dodje do sekundarnih komplikacija, može da bude potrebno i bolničko lečenje.
Ističući da komplikacije mogu da budu vrlo ozbiljne - od upale pluća do zapaljenja srednjeg uha ili čak i mozga, ona je rekla da treba učiniti sve da se suzbije epidemija i preporučila roditeljima da obavezno zaštite decu vakcinom.
Po kalendaru obavezne imunizacije, vakcina MMR (morbili, rubela i zauške) se prima sa navršenih godinu dana, a revakcinacija je do navršenih sedam godina, odnosno pre upisa u prvi razred osnovne škole.
Stručnjaci Gradskog zavoda za javno zdravlje upozorili su ranije da roditelji sve češće odbijaju da vakcinišu decu i da tendencija smanjenja imunizacije može da ima za posledicu pojavu malih boginja, zauški i velikog kašlja.
Izvor: Tanjug