|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Refleksi novorođenčeta

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 22.4.2015
Kod novorođenčeta može da se izazove niz primitivnih refleksa . Ovi refleksi se javljaju po tačno određenom redosledu, počevši od 10. nedelje trudnoće. Gube se, takođe određenim redom, do kraja prve godine života.

image
/11


Najpoznatiji refleksi novorođenčadi su:


Refleks traženja usnama (rooting): na dodir ugla usana, dete okreće glavu na tu stranu i pokušava ustima da dohvati predmet (tako nalazi bradavicu dojke kada mu se ona samo prisloni uz obraz).

Refleks sisanja, javlja se već sa l0 nedelja gestacije a gubi sa četiri meseca života. Ako se bebi stavi bilo kakav predmet u usta ona će da pravi pokrete sisanja.

Refleks hvatanja dlanom i tabanom: dodir dlana i tabana u predelu korena prstiju izaziva njihovo grčenje u cilju hvatanja predmeta. Na gornjim ekstremitetima ovaj refleks nestaje između trećeg i četvrtog meseca a na donjim do kraja prve godine života.

Pozitivna potporna reakcija se izvodi držanjem deteta ispod pazuha, u vertikalnom položaju, tako da ono tabanima dodiruje podlogu. Nastaje odupiranje o podlogu, sa ispruženim nogama, tako da dete nekoliko sekundi nosi veći deo svoje telesne mase.

Automatski hod se izaziva naginjanjem deteta pri čemu ono tabanima dodiruje podlogu. Tada će napraviti nekoliko automatskih koraka.

Preskok ako dete "naiđe na prepreku" (dodirne gornjim delom stopala ivicu stola), ono će da je preskoči.

Morov refleks je najkompleksniji. Nastaje kada se detetu iznenada izmakne podloga, ili prilikom intenzivnih svetlosnih ili zvučnih nadražaja: u prvoj fazi, dete raširi ruke i prste na njima, a u drugoj pravi suprotne pokrete, poput zagrljaja. Može da se zapazi i ispružanje nogu. Kod nezrelije dece, kao i kod neuroloških poremećaja, ovaj refleks je nekompletan a u slučaju slabosti jedne strane ili samo jednog ekstremiteta je asimetričan.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kalendar vakcinacije
Vaše dete trebate vakcinisati kako bi njegov organizam stekao imunitet na neke od težih zaraznih bolesti. Vakcina je pre...
7
Da se beba ne budi na "svaka dva minut...
Prvih nekoliko meseci u bebinom životu su ključni za uspostavljanje obrasca spavanja, kaže stručnjak za san Mendi Garnej...
6
Neverovatan trik: uspavajte bebu za jedan ...
Internetom kruži neobičan trik. Jedan tata, koji je na sve moguće načine pokušavao da uspava bebu, to je i uspeo sa veom...
4
Bebo, tvojih prvih 60s života u 60s videa!
Prvi minut života bebe je magičan, užurban, preispunjen. Mnogo stvari se desi! A kojih? Pogledajte u videu!
4





Bebo, tvojih prvih 60s života u 60s videa!
video
Prvi minut života bebe je magičan, užurban, preispunjen. Mnogo stvari se desi! A kojih? Pogledajte u videu!
Korisno uputstvo za navikavanje na nošu!
Vaše dete je prohodalo i vreme je da ga odviknete od pelena – ali odakle početi?



Anketa

Купање бебе.
пеперутка16

Да ли сте купали бебу пре него што вам је пупчана врпца отпала?

Да, до краја. (100%)

Само мокром крпом. (0%)

Не, нисам. (0%)


Ukupan broj glasova: 1

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here