|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Spavanje na leđima povećava šanse za prevremeni porođaj

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 23.5.2025
Naučnici upozoravaju da je položaj u kojem spavate tokom trudnoće, posebno u poslednjem tromjesečju, vrlo važan. Utvrdili su da položaj spavanja u trećem tromesečju utiče na prevremeni porođaj i smanjenu porođajnu težinu bebe.

image
Takođe možete osećati veću vrtoglavicu i mučninu u ovom položaju. Foto: Freepik
/11


Najnovije istraživanje, objavljeno u časopisu "Obstetrics and Gynecology" utvrdilo je povezanost položaja u kojem spavaju trudnice sa prevremenim porođajem, čak i sa češćim pobačajima. U Engleskoj se čak 11 beba dnevno rodi prevremeno zbog pogrešnog položaja majke tokom spavanja.

 

U istraživanju je učestvovalo 1760 trudnica iz Velike Britanije, Novog Zelanda i Australije. Žene koje su u zadnjem tromesečju spavale uglavnom na leđima rodile su novorođenčad prosečno tešku 3,4 kilograma, što je 144 grama manje od beba koje su rodile žene koje su zadnje tromesečje spavale na boku. Takođe je pokazalo da su žene koje su spavale na leđima imale dvostruko veću verovatnoću da će prerano roditi od onih koje su spavale na boku.

 

Pravilnim položajem spavanja možete sprečiti prevremeni porod

 

Neka ranija istraživanja takođe su pokazala da promenom položaja spavanja možete sprečiti prevremeni porođaj, pa čak i pobačaj. Prilikom spavanja na leđima težina trudničkog trbuha ili materice vrši pritisak na krvne sudove (uglavnom tzv. šuplju venu) koje povezuju donji deo tela sa srcem i kroz koje teče krv iz donjeg dela tela prema srcu i obrnuto.

  

Rezultat povećanog pritiska na te sudove je taj da do bebe u materici dopire manje krvi bogate kiseonikom, što utiče na otkucaje bebinog srca. Zbog toga se kaže da ležanje na leđima tokom trećeg tromesečja povećava šanse za prevremeni porođaj i pobačaj. Takođe možete osećati veću vrtoglavicu i mučninu u ovom položaju.

 

Ova saznanja potvrđuju i merenja naučnika sa Univerziteta u Aucklandu, koji su uz pomoć infracrvenih video kamera snimali trudnice dok spavaju. Istovremeno su pratili i otkucaje srca majke i deteta. U istraživanje su bile uključene trudnice između 34. i 38. nedelje trudnoće, bez ikakvih zdravstvenih problema. Utvrdili su da je kod spavanja na leđima zaista slabija prokrvljenost, a pritom je dete manje aktivno. Ako trudnica brzo promeni položaj spavanja sa boka na leđa, brzo se smiri i beba.

 

 

Stručnjaci preporučuju: Spavajte na levoj strani


Svakako se preporučuje da što više spavate na boku, što će vam zapravo i reći vaše telo, jer ćete vrlo brzo shvatiti da ako spavate na leđima, donji deo leđa boli puno više. Među trudnicama je rašireno mišljenje da spavanje na levoj strani nije najbolje, jer je to strana srca i teže se diše. Stručnjaci, naprotiv, tvrde da je najbolji položaj za spavanje u trudnoći ležanje na levom boku sa savijenom natkolenicom jer se u tom položaju prenosi težina sa leđa i ne otežava protok krvi.

Ako imate problema sa spavanjem na boku, možete sebi pomoći jastukom. Stavite ga ispod kuka i ramena i okrenite malo u stranu kako biste smanjili pritisak. Ovako postavljen jastuk će vam dati osećaj da ležite na leđima, ali ćete i dalje biti dovoljno nagnuti da vam materica ne stvara pritisak.

 

Izvor: Ringeraja.hr

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kako se vaša beba u stomaku oseća kada pla...
Većina nas zna da sve ono što jedemo i pijemo tokom trudnoće utiče na bebu, ali kakva je situacija kada su osećanja u pi...
6
Ja bih volela da moja priča probudi u vama...
Rođena je zdrava i usnula. Prelepa. Savršena. Verujte mi na reč. Držala sam je u nedrima..... Tako usnulu i savršenu. I ...
5
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
4
Joga za spremne i opuštene buduće mame
Povodom Međunarodnog dana života, Studio Volim Jogu - Joga za trudnice i Hatha Jogu u saradnji sa Ustanovom Kulture Paro...
4





Zašto trudnice treba da jedu lubenicu?
Zbog visokog sadržaja vode, lubenica pomaže u smanjenju žgaravice, voćni šećeri prisutni u lubenici pomažu u ublažavanju...
Šta su preeklampsija i eklampsija?
Preeklampsija i eklampsija su ozbiljna stanja koja se mogu javiti u trudnoći i dovesti do komplikacija zdravstvenog stan...



Anketa

играонице
пеперутка16

Колико често водите своју децу у играонице?

Click Here