Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Većina male dece nije u stanju da se uhvati u koštac sa fizičkim i psihološkim zahtevima treninga visokog intenziteta ili organizovanim takmičenjima.
Deca od šest do 10 godina
- Telo raste i velike mišićne grupe su razvijenije od manjih. Kardiorespiratorni sistem se razvija i aerobni kapacitet je adekvatan za većinu aktivnosti, međutim on je ograničen u ovom uzrastu jer deca imaju nisku toleranciju na akumulaciju mlečne kiseline. Telesna aktivnost je podložna povredama. Ligamenti postaju snažniji, ali su završeci kostiju još uvek hrskavičavi i još se kalcificiraju. U tom uzrasti teško je zadržati pažnju deteta na duže. Klinci žele akciju. Zato je izuzetno važno da trening bude raznolik i kreativan - kaže trener Sinan Džemiloski.
Pobrinite se da u ovom uzrastu detetu sport kojim se bavi bude zabavan. Treneri bi trebalo da utiču na višestruki razvoj uvođenjem raznovrsnih vežbi koje uključuju trčanje, skakanje, hvatanje, bacanje, ravnotežu i kotrljanje. Ohrabrujte ih uz igru da razvijaju fleksibilnost, koordinaciju i ravnotežu.
Sa vežbama niskog intenziteta mogu se razviti različite sposobnosti mališana. Na primer, plivanje je odlična vežba za razvoj kardiorespiratornog sistema, a istovremeno smanjuje pritisak na zglobove, ligamente i vezivna tkiva. Deca ne treba da koriste iste rekvizite kao zreli sportisti. Shodno njihovom uzrastu, trebalo bi da koriste manje lopte, niži obruč za koš. Važno je i insistiranje na fer-pleju.
Deca od 11 do 14 godina
Tokom faze oblikovanja, prihvatljivo je umereno povećavati intenzitet treninga. Iako je većina dece u tom uzrastu podložna povredama, njihova tela i kapaciteti se izuzetno brzo razvijaju. Kardiorespiratorni sistem nastavlja sa razvojem, a tolerancija na akumulaciju mlečne kiselne postupno raste.
- Važno je razumeti da razlike u izvođenju određenih tehnika mogu biti posledica razlike u rastu. Na primer, neki sportisti u tom dobu naglo izrastu, te to može biti problem jer im je slabija koordinacija. Kod takvih slučajeva treba staviti naglasak na razvoj motoričkih sposobnosti, a ne na usavršavanje tehnike ili forsiranje pobede - kaže Sinan Džemiloski.
U ovoj fazi ih treba podsticati na izvođenje različitih vežbi, što će im kasnije pomoći da unaprede sport za koji su se opredelili i pripremiti ih na ozbiljnija takmičenja. Treneri treba da upoznaju mlade sportiste sa vežbama za povećanje opšte snage. Temelji za povećanje snage se postavljaju u ovom periodu. Trebalo bi akcenat staviti na razvoj središnjeg dela tela - posebno kukova, donjeg dela leđa i abdomena, kao i na mišiće ekstremiteta - ramenih zglobova, ruku i nogu.
U ovoj fazi nije dobro insistirati na takmičenjima koja previše anatomski stresno deluju na mladog sportistu.
Mladi od 15 do 18 godina
Sada su već sposobniji za napornije i zahtevnije treninge. Najznačajnije promene u treningu dešavaju se u ovoj fazi. Trebalo bi osmisliti intenzitet i vremensko trajanje treninga kako bi tinejdžeri dobro napredovali sa malim rizikom od povreda.
Važno je povećavati intenzitet i spremiti ih za izvođenje određene veštine uz određen ritam i brzinu, ali istovremeno ih uključiti i u proces donošenja odluka kad god je to moguće. Mladim sportistima ili rekreativcima treba predstaviti i teoretske aspekte treninga, a postepeno povećavati obim aerobnog i anaerobnog dela. Progresivno se povećava i broj takmičenja tako da se do kraja ove faze tinejdžer pripremi za eventualna seniorska takmičenja.
Izuzetno je važno koristiti i takozvani mentalni trening, to jest vežbe koje razvijaju koncentraciju, fokus, pozitivno razmišljanje, vizuelizaciju i motivaciju.
22. mart 2012.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs