Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Integralni pirinač se uvodi tek posle prve godine. Zato budite strpljivi i opušteni.
Ona je važna za iskorišćavanje proteina, potrebnih za građu mišića, ali i kalorija koje su bebi potrebne za rast i razvoj. Obično su žitarice prva nemlečna hrana za odojče, u čiju se ishranu uvode u uzrastu od četiri do šest meseci. Ukoliko su obogaćene gvožđem, važna su "nadoknađujuća" namirnica u periodu uvođenja dopunske hrane. Prve žitarice koje beba konzumira su pirinač i kukuruz, jer su lako svarljive i izazivaju najmanje alergija, pošto ne sadrže gluten (protein koji se nalazi u pšenici i raži, kod osetljive dece može da izazove bolest - glutensku enteropatiju). Posle navršenih šest meseci, detetu mogu da se daju kombinovane žitarice - koje sadrže pšenicu, proso, ječam, raž.
Povrće-preporuka da to bude ono blagog ukusa – krompir,šargarepa,bundeva,grašak,tikvice,karfiol i kelj,kasnije blitva,spanać.Povrće mora da bude dobro kuvano i pasirano,potom gnječeno i sitno seckano. Zatim se uvodi voće, u početku pasirano,potom gnječeno i sitno seckano. Daje se prvo sok jabuka, breskva, potom kaše - jabuka, breskva, kruška, banana. Meso i žumanac se uvode kasnije,u zavisnosti od konc.Hb/da li je odojče anemično /.Prvo se uvodi teleće,potom pileće-belo,ćureće-belo meso,jagnjeće/Riba posle prve godine kao i celo jaje.
ISHRANA DOJENČETA IZMEĐU 4 i 6 MESECI
Nekada se preferira isključivo dojenje, ali je najnovija preporuka SZO početi sa uvođenjem druge hrane - dohranjivanje. Nova hrana se uvodi u malim količinama (jedna do dve kašičice) postepeno i uvek samo jedna vrsta, u vreme budućih glavnih obroka, a nakon završenog podoja. Navikavanje na jednu vrstu hrane treba da traje jednu nedelju. U nekim slučajevima može se dati i više vrsta hrane istovremeno. U drugim slučajevima problem se javi kod nepodnošenja jedne vrste hrane, a tada je potrebno odrediti koja je to hrana i eliminisati je. Obzirom da se dete susreće prvi put sa novim ukusom hrane ne treba ga prisiljavati da jede, u slučaju odbijanja pokušati narednog dana, ali sa istom vrstom hrane. Za prihvatanje nove hrane presudno je strpljenje roditelja. Kada se privikne na hranu obroci se povećavaju. Za količinu hrane u obroku dozvoljava se samoregulacija, kada je detetu dovoljno hrane odnosno kada je sito (okrene glavu, izbaci hranu) nije preporučljivo insistirati na jelu.
PRIPREMANJE HRANE
Hrana mora biti dobro očišćena, oljušćena, skuvana, pasirana, sterilno pripremljena, ugodno podgrejana, pomešana sa majčinim mlekom. Ne stavljati kuhinjsku so niti šećer.
IZBOR HRANE
Može se početi kašom od povrća ili voća; odluka je na roditelju ili detetu.
Gore preporučena hrana sadrži sve gradivne materije koje su potrebne za pravilan rast i razvoj deteta.
Zbog moguće pojave alergijskih manifestacija ne davati:
Nastavlja se davanje D vitamina.
ISHRANA ODOJČETA IZMEĐU 7 I 8 MESECI
Osnova ishrane je i dalje dojenje (4 do 5 puta dnevno) Povrće i voće se nastavlja, ali rendano ili seckano na komadiće. Nastavlja se vitamin D.
ISHRANA ODOJČETA IZMEĐU 8 I 9 MESECI
Dojenje se i dalje održava ali obrnutim redom. Prvo se daje čvrsta hrana a na kraju obroka se ponudi podoj koliko želi. Uvodi se postepeno nova hrana:
ISHRANA ODOJČETA PREKO 9 MESECI
Odrzava se dojenje
Dozvoljava se da samo dete jede prstićima čvrstu hranu iz svog tanjira. Dete jede zajedno sa ostalim članovima porodice, uči se socijalizaciji i ponašanju.
ISHRANA ODOJČETA PREKO 10 MESECI
Održava se dojenje.
Uvodi se novo povrće: grašak, kupus, luk
Mleveno meso - junetina
Voće u svežem obliku: jabuka, kruška, kajsija, breskva
Vitamin D.
ISHRANA ODOJČETA PREKO 11 MESECI
Doji 2 puta ujutro i uveče.
Preko dana ima 5 do 6 obroka. Uzima svu hranu bez prisiljavanja.
Sastav obroka je raznovrstan.
Voće i povrće mogu biti sveži i prerađeni.
Nastavlja se D vitamin.
ISHRANA DETETA PREKO 12 MESECI
Doji po želji 2 do 3 puta dnevno.
Nema ograničenja u voću, povrću i drugoj hrani, a količina zavisi od apetita, dnevne aktivnosti i potreba.
Ravnopravno učestvuje u svim porodičnim obrocima.
Tečnost se ne daje u toku obroka. Nakon obroka dete može da pije koliko želi vode, čaja ili soka bez šećera.
Ne treba da pije više od 500 do 700 mL mleka.
Ne davati koncentrisanu hranu poput čokolade, keksa, bombona. Nije preporučljiv preterani unos slatkiša.
Pre polaska na spavanje ne treba davati slatke napitke ili slatkiše.
Obavezno prati zube.
Vitamin D se daje u zimskom periodu i posle navrsene 1 godine zivota
26. novembar 2011.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
Прање зуба.
Admin
Када сте почели да перете зубе својој деци?