|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Za smanjivanje smrtnosti i oboljevanja beba, kao i zaštitu zdravlja novorođenčadi, od izuzetnog značaja je pravovremeno otkrivanje zaraze kod trudnica.

image
/11



Toksoplazmoza je infekcijska bolest. Izaziva je parazit Toxoplasma gondii. Njim se zarazimo konzumiranjem hrane koja je kontaminirana mačijim izmetom ili konzumiranjem jagnjetine i svinjetine koje sadrže ciste T. gondii. Ako se majka zarazi tim parazitom u trudnoći, njen plod postane ugrožen.


Za smanjivanje smrtnosti i oboljevanja beba, kao i zaštitu zdravlja novorođenčadi, od izuzetnog značaja je pravovremeno otkrivanje zaraze kod trudnica. Ako trudnica ima još pre aktuelne trudnoće određena IgG (antitela) za toksoplazmozu koji su pozitivni, testiranje nije potrebno.


Testiranje se inače izvodi po sledećem planu:

u 12. nedelji trudnoće, i ako je nalaz negativan, testiranje ponovimo u 20. - 24., a zatim u 32. - 36. nedelji trudnoće.



Akutno dobijena toksoplazmoza


Kada se zarazi osoba sa jakim imunitetom, jasni znakovi bolesti pojave se kod samo 10-20 % zaraženih, ostali su bez znakova bolesti. Inkubacija traje 7-21 dan.


Posle tog vremena se na jednoj strani vrata pojave uvećane, tvrde žlezde, povišena temperatura, umor i bolovi u mišićima, kao i znojenje. Retko se pojavi osip po telu, jednostrani horioretinitis, uvećana jetra ili slezina. Vrlo retko dođe do miokarditisa, pneumonitisa ili encefalitisa.



Trudnica


Kada se žena prvi put zarazi u trudnoći i ta zaraza se prenese na njen plod, govorimo o UROĐENOJ TOKSOPLAZMOZI. Zaraza u poodmaklim nedeljama/mesecima trudnoće znači veću verovatnoću da će se zaraziti i plod. Zaražena trudnica može biti bez ikakvih znakova bolesti, ali za plod to još uvek predstavlja opasnost koja može dovesti do pobačaja, prevremenog porođaja ili čak mrtvorođenog deteta. Dete se može roditi i sa različitim kliničkim znakovima i simptomima zaraze: povišena telesna temperatura, vodena glava, premalena glava, uvećana jetra ili slezina, žutica, grčevi, problemi s vidom, sluhom, upala srčanog mišića, pluća …U 12 % dolazi čak i do smrti. Trajne posledice su: psihički problemi, grčevi, slabiji vid, mikrocefalija, niži IQ.



Kako da izbegnemo zarazu?


Pravilnim pripremanjem mesa – dobro pečeno/skuvano/smrznuto, pranjem voća i povrća, teranjem muva i insekata, ne smemo doći u kontakt s mačijim izmetom ili sa predmetima koji su njime zaraženi. Potrebna je redovna dezinfekcija mačijih »kućica«, posao u bašti u rukavicama.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće je znak da postoji mogući problem.
283
Kokolinomedolino: Moja porođajna priča
Lažu sve one koje kažu da se porođaj brzo zaboravi. Ja sam imala jedan od najlakših porođaja u bolnici koji je protekao ...
201
Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
26
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
7





Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.
Da li će riblje ulje učiniti vašu decu nap...
Ishrana trudnice utiče na razvoj bebe, ali i njeno zdravlje nakon rođenja



Anketa

POSLE PORODJAJA
PoisonEve

Posle koliko vremena nakon porodjaja ste izasli sami sa suprugom? Pozeljno bi bilo da u komentaru navedete i kome ste ostavili dete na cuvanje.

Nakon mesec dana (30%)

Nakon dva- tri meseca (15%)

Nakon tri-cetiri meseca (9%)

Nakon cetiri-pet meseci (9%)

Duze od sest meseci (37%)


Ukupan broj glasova: 151

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here