Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
- Samo u prve dve nedelje trudnoće potrošila sam oko 100 evra na preglede i lekove, jer su se komplikacije odmah javile. Tada mi je palo na pamet da bih mogla da prolazim preglede u Domu zdravlja i nešto uštedim, uverena da trudnice biraju privatnika jer su razmažene. Nazvala sam ambulantu „Bulevar”, sa namerom da izaberem ginekologa i zakažem pregled, i umalo mi nije ispala slušalica kada sam čula da na pregled mogu tek za više od mesec dana! U to vreme, trebalo je već da pređem prvi ekspertski ultrazvuk - nezadovoljna je Novosađanka Jovana Dautović.
Da je gužve trenutno gotovo nemoguće izbeći, potvrđuje i načelnica službe za zaštitu žena u Domu zdravlja Aleksandra Savin-Kostić, navodeći da u Domu zdravlja radi 18, a nedostaje čak pet ginekologa. - Kod nekih kolega na pregled se čeka i po mesec do mesec i po dana. Ali, zato kod nas rade i kolege kod kojih je moguće proći pregled i za samo tri do četiri dana. Ne postoji zvanična lista o tome koliko je opterećenje kolega, ali svaka žena o tome može da se raspita u ambulanti za koju se opredeli - kaže doktorka Savin - Kostić. Veliki pritisak, kaže ona, posledica je i toga što lekar u Domu zdravlja imaju ograničeno vreme na raspolaganju. On mora da pregleda najmanje 30 žena u smeni i pritom obavlja i hitne preglede. Uz to, moraju da vode računa o tome da, ako nema komplikacija, poštuju preporuku Fonda za zdravstveno osiguranje o broju ultrazvuka i analiza na koje trudnica ima pravo. Fond trenutno svakoj trudnici dozvoljava samo tri ultrazvuka, u 12., 20. i 28. nedelji. - I tu se trudimo da izađemo u susret, pa naši lekari, iako je norma 19 ultrazvukova nedeljno, urade i po 30 takvih pregleda - kaže dr Savin-Kostić.
Dok u Fond smatraju da su trudnici potrebna svega dva ultrazvuka po ustanovljenju trudnoće, u privatnim ordinacijama ih mogu prolaziti i na svakih mesec dana, nekad i sasvim nepotrebno. U svim roditeljskim udruženjima upozoravaju da je zato izuzetno važno dobro se raspitati o privatnim klinikama i odabrati ih po preporuci. - Neću imenovati ginekologa, ali u prvoj trudnoći sam prolazila ultrazvuk svake četiri nedelje i plaćala ga po 50 evra, a nisam imala komplikacije. Za sve analize su me slali u privatnu laboratoriju i, naravno, pri svakom dolasku kod ginekologa radila sam krvnu sliku i mokraću. Tek u školi za trudnice sam saznala da toliko pregleda nije potrebno - priča Miona K. (34).
Prema preporuci Ministarstva zdravlja, prava mera su pet ultrazvučnih pregleda, ako nema komplikacija. Pri prvom susretu s lekarom, žena prolazi i analize krvi, mokraće i šećera. Tada se radi i papa test, vaginalni bris, kao i TORCH test koji otklanja sumnju na nekoliko važnih infekcija. U 16., 24., 28. i 32. nedelji, trudnica bi trebalo da uradi još četiri ultrazvuka, od kojih najmanje dva moraju biti ekspertska. Za svaki od ovih pregleda mora da uradi i krvnu sliku, analizu mokraće i šećera u krvi. Preporučljivo je da se na početku testira i na HIV i hlamidiju, a sa 28 nedelja radi se i test opterećenja glukozom. Pred sam porođaj, u 36. nedelji, obavezan je test na žuticu, kao i još jedna analiza krvi, mokraće i šećera.