|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Trudnice, vežbajte!

Kemal Izdridović- Kemo, 6.1.2009
U svakodnevnom razgovoru trudnoća se često naziva drugim stanjem. Veliki broj predrasuda o trudnoći najvjerovatnije dolazi upravo iz takvog doživljavanja trudnoće.

image
/31


Bez obzira na veliki broj promjena do kojeg dolazi u organizmu žene koja je trudna, nikako se, na nju, ne smije gledati, kao na ženu koja je smanjenih sposobnosti i mogućnosti. To je osnovna informacija koju mora imati svaka žena u čijoj se tijelu začeo jedan novi život. Sve ostalo o vježbanju trudnica ćemo pokušati da vam ukratko saopštimo.

 

Veoma veliki broj savremenih istraživanja potvrđuje da tjelesno vježbanje ne donosi nikakve opasnosti po trudnicu i da pomaže u smanjenju bolova u leđima, pozitivo utiče na psihičko stanje trudnice, poboljšava funkciju kardiorespiratornog sistema, smanjuje mogućnost pojave preeklampsije (komplikacije tokom trudnoće koje karakteriše visok krvni pritisak, otoci i bjelančevine u mokraći), utiče na kvalitetno održavanje tjelesne mase, održavanje optimalnog nivoa snage i izdržljivosti, smanjenje pojava vrtoglavice, smanjenje tjelesne slabosti i oteklina na rukama i nogama, smanjenje mogućnosti pojave dijabetesa. Pored ovih efekata vježbanje u trudnoći direktno utiče na sam tok porođaja. On je olakšan, kraće traje, bolovi njegovim tokom se lakše podnose. Tjelesnim vježbanjem se smanjuje mogućnost porođaja carskim rezom. Tjelesno vježbanje tokom trudnoće kao pozitivan efekat ima veću masu novorođenčadi čije su majke vježbale.

 

Niz pozitivnih efekata vježbanja tokom trudnoće se gore navedenim ne zatvara, ali oni su svakako jedni od glavnih. Međutim, ne smije se zanemariti da postoji i jedan broj kontraindikacija vježbanju tokom trudnoće. To su prije svega kardioresopiratorna oboljenja, krvarenje tokom prva tri mjeseca trudnoće, preeklampsija u prethodnoj trudnoći, dijabetes i višeplodna trudnoća, veći broj ranijih pobačaja, anemija, nizak nivo tjelesne mase trudnice. Jedan broj istraživanja upućuje i na to da trudnice ne bi trebale vježbati na nadmorskoj visini iznad 2800 do 3000m, kao i da i trebale izbjegavati ronjenje.

 

Ljekarski pregled je osnov svakog vježbanja koje trudnica želi sprovesti. Tek kada se konstatuje zdrava trudnoća ide se dalje. Kada se govori o samom procesu vježbanja, kao i uvijek, neophodno je ženu (trudnicu) koja vježba kvalitetno istestirati. Po utvrđivanju stanja, odnosno nivoa pojedinih parametara, započinje se sa vježbanjem, odnosno njegovim planiranjem i programiranjem. One žene koje nikada nisu bile u procesu organizovanog trenažnog rada moraju veoma pažljivo započeti svoju dodatnu fizičku aktivnost. Za njih je zapravo najblje da sa vježbanjem počnu i prije same trudnoće. Broj dana u kojima se vježba postepeno se povećava. Ukupni intenzitet i obim takođe mora veoma lagano i pažljivo biti uvećavan. Jedno od posljednjih značajnih istraživanja na ovu temu ističe da bi se frekvencija srca mogla kretati od 60 do 80% za žene koje ranije nisu bile u procesu vježbanja sve do 90% za one koje su aktivno vježbale i prije trudnoće. Savjet koji se češće nalazi u literaturi je 140 otkucaja u minuti koji se ne smije premašiti.

 

Pored pažnje koju treba voditi o naporu tokom vježbanja veoma je bitno pravilno sprovoditi ishranu tokom vježbanja u trudnoći. Žena ne bi smjela imati pauze u unošenju hrane više od 4 sata, kao što ne bi smjela jesti najmanje jedan sat prije vježbanja. Vodu je potrebno piti tako što se pola litra vode popije prije vježbanja, te jednu šoljicu za kafu svakih 20 minuta tokom treninga kako bi se održala dovoljna hidratacija tijela.

 

Veoma je važno prilagoditi temperaturu prostora u kojem se izvodi vježbanje, kao i udobnost odjeće i obuće. Najbolji način za kontrolu frekvencije srca je pomoću srčanih monitora. Svaki trening se mora započeti kvalitetnim zagrijavanjem, njime se postiže prijeko potrebna priprema za napore koji predstoje. Kao što se započinje zagrijavanjem tako ga treba završiti hlađenjem kako bi se organizam trudnice na pravilan način smirio poslije vježbanja i bez naglih prekidanja aktivnosti vratio u stanje na kojem je bio prije vježbanja. Poslije porođaja za povratak na nivo aktivnosti koji je upražnjavan prije trudnoće treba sačekati određeno vrijeme, najčešće između šest i osam nedjelja i to obavezno poslije određenih kontrola i testiranja.

 

Izbor fizičkih aktivnosti koje će trudnica koristiti u svom vježbanju mora biti izveden veoma pažljivo. Kod aerobnih oblika vježbanja najprihvatljivijim se smatraju kretne strukture koje zahtijevaju aktiviranje velikih mišićnih grupa i koje utiču na razvijanje kardiovskularnog sistema. To su hodanje, lagano trčanje, plivanje, vožnja bicikla, razne jednostavne aerobik strukture vježbanja. Ove aktivnosti treba izvoditi 20 do 30 minuta i to 3 do 5 puta nedjeljno. Kod vježbi sa opterećenjima jedna serija je sasvim dovoljna i treba je izvoditi sa masom koja se može pokretati 10 do 15 puta. Tokom vježbanja se mora pravilno disati i uvijek izbjegavati one vježbe kod kojih se trudnica da bi ih izvodila mora osloniti na svoj stomak. Vježbe snage sa slobodnim opterećenjem je potrebno izbjegavati bez obzira da li ih je žena prije svoje trudnoće upražnjavala. Posljednjih godina je velika gumena lopta zauzela veoma bitno mjesto u tjelesnom vježbanju trudnica, posebno u segmentu vježbi snage i gipkosti. Kako se potpuno bezopasnim vježbama snage za trudnice smatraju samo vježbe u kojima se kao opterećenje koristi masa tijela odnosno njegovih djelova, fitness lopte su se pokazale idealnim upravo za tu vrstu vježbanja. Joga kao vježbovni oblik je idealna za rješavanje posljedica stresnih situacija. Ukoliko nisu prezahtjevni većina položaja u jogi je sigurna za trudnice. Raznim varijantama stepera, odnosno vježbanjem na njima, mogu se izbjeći povrede koje se mogu javiti kod drugih oblika vježbanja uz iste ili ponekad čak i bolje efekte.

 

U kretne aktivnosti koje se smatraju prihvatljivim i odgovarajućim za trudnice spadaju: hodanje (blago brzo pješačenje, šetnja u prirodi), plivanje, vožnja bicikla (nepokretnog je bolje), aerobik niskog intenziteta.

 

U neprihvatljive aktivnosti spadaju svi borilački sportovi i one discipline u kojima učesnici često ostvaruju međusobni kontakt. U ovakvu vrstu aktivnosti se mogu uvrstiti i one koje se smatraju visoko rizičnim, to su: ekstremni sportovi, jahanje, gimnastika.

 

Najprihvatljivija varijanta je primjena različitih sportsko rekreativnih sadržaja. Aerobnim aktivnostima će se najbolje uticati na kardiorespiratorne sposobnosti, dok će vježbe snage sa druge strane omogućiti održavanje kvalitetnog nivoa snage prije svega onih mišićnih grupa koje utiču na pravilno držanje i kretanje tijela.

 

Trudnice, iz svega što je istaknuto možete zaključiti da tjelesno vježbanje tokom trudnoće pruža veliki broj prednosti ali samo ako se sprovodi po standardima koji su naučno utvrđeni. Pronađite sebi edukovanog stručnjaka, ili se koristite pažljivo stručnim savjetima, koji mogu započeti ovim tekstom.

 

Neka su vam zdravi, srećni i lagani trudnički dani!

 


 

Extreme Gym poklanja 5 cd-ova trudnicama sa Ringeraje!

Ringeraja podržava ovaj program konkursom "Zašto da poklonite DVD sa vežbama BAŠ MENI!?".

 


 

DVD Vežbe za lepu trudnoću
Koncept 3 u 1 sa vežbama koje se preporučuju tokom trudnoće, kako za majku tako i za dete.
  • 3 discipline (pilates, yoga i trening istezanja);
  • 3 vremenska perioda (pre, tokom i posle trudnoće);
  • 3 sekcije vežbi po delovima tela (gornji deo tela,srce, donji ekstremiteti).

Cena: 500 din

Odmah nakon popune formulara dobićete email sa uputstvima.

Uplatu izvršiti preko računa.
Broj računa: 290-9900-28, Univerzal banka Beograd.
Svrha uplate: narudžbina DVD izdanja
Primalac: "Extreme Media", Cvijićeva 1, 11000 Beograd


Kopiju uplatnice pošaljite na adresu:
Extreme Media
Venizelosova 21
11000 Beograd

Napomene:

  • U cenu je uračunata poštarina za teritoriju Srbije
  • DVD izdanja se iporučuju odmah po prijemu uplate i narudžbenice
  • Uplate izvršiti isključivo preko računa


Dodatne informacije možete dobiti na telefone redakcije:
011/3392 218 ili 064/310 7083

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
11
Ultrazvučni pregledi u trudnoći
Ultrazvučni pregled je jedan od važnih elemenata kontrole i praćenja trudnoće.
8
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
7
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
6





Šta je dijastaza i zašto se javlja u trudn...
Šta je dijastaza? Zašto se javlja u trudnoći? Kako, na koji način i kojim vežbama ojačati trbušne mišiće?
Trudnice da li jedete slaninu?
Leti slanina možda ne prija ali naučnici sa fakulteta Severna Karolina su došli do interesantnih otkrića.



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here