Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
- Pre odluke da li dete treba upisati u prvi razred pre sedme godine, neophodno je izvršiti individualno testiranje dece i utvrditi njihovu inelektualnu, emocionalnu i socijalnu zrelost. Na osnovu rezultata adekvatne analize procenju se da da li je dete spremno sa se suoči sa svim školskim obavezama- ističe Dušica Vujčić.
Ovo je posebno važno jer se između dece uzrasta od šest do sedam godina uočavaju velike razlike u emotivnom i socijalnom razvoju, više nego u intelektualnim sposobnostima.
U procenjivanju dece nema generalizacija. Testovi se sprovode najčešće u maju svake godine i sastoje se iz sledećih zadataka.
PROČITAJ JOŠ: Uputstvo za upotrebu roditeljskog sastanka
- Ispituje se koliko je dete upoznato sa svetom koji ga okružuje, da li zna puno ime i prezime svojih roditelja, da li ima razvijenu koordinaciju, motoriku, da li razlikuje veće od manjeg, da li u grupi predmeta prepoznaju "uljeza". Sposobnost čitanja i pisanja nije neophodna jer se u mnogim vrtićima deca i ne uče tome, već se samo upoznaju sa slovima i brojevima - dodaje ona.
Koliko je dete emotivno i socijalno zrelo saznaje se iz razgovora sa njim.
- Ti intervjui sa psihologom i pedagogom mogu da traju veoma kratko i jedino su oni primereni jer su deca u tom uzrastu mala za testove ličnosti. Razgovor je dovoljan da se vidi koliko je dete ambiciozno, spremno da se odvoji od porodice i da sedi na času- kaže pedagog.
PROČITAJ JOŠ: Računanje na prstima, da ili ne?!
Čak i kada dete ne položi ove testove, roditelji ne treba da se obeshrabre jer se to ne odražava na njihov kasniji razvoj.
Opisne ocene su odlično rešenje
Nađeno je rešenje kako da se deca izbore sa stresom i ranijim polaskom u školu.
- Kako se ne bi naglo prekinulo detinjstvo i da dete ne bi preko noći zakoračilo u svet odraslih, veoma je značajno to što u prvom razredu nema ocenjivanja već samo opisnih komentara cvetića ili smajlića učitelja- naglašava Dušica Vujčić.
Ona tvrdi da se deca ne moraju lišiti igre. Vreme se za to mora naći svakog dana, a i mališani su snalažljivi pa u školu nose svoje omiljene igračke i igraju se na odmorima.
Izvor: Blic.rs