Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Opozicioni prkosni poremećaj (engl. oppositional defiant disorder = ODD) je termin koji se koristi za decu i adolescente koja pokazuju ponavljajući obrazac prkosnog i negativnog ponašanja prema ljudima, naročito prema onima koje doživljavaju kao negativni autoritet. Nastaje u detinjstvu i češći je kod dečaka nego kod devojčica. Deca koja imaju ODD su tvrdoglava, osvetoljubiva, lako gube strpljenje, imaju stalnu potrebu da se svađaju i suprotstavljaju, imaju česte ispade besa, odbijaju poslušnost i krše prava drugih.
Gotovo sva deca povremeno ispoljavaju simptome prkosnog ponašanja i da se suprotstavljaju autoritetu. Prkos, gnev ili neposlušnost mogu biti normalne pojave u različitim fazama razvoja, kada deca pokazuju svoju volju, pronalaze svoje mesto u društvu i razvijaju svoje JA. Deca uče da zadovoljavaju svoje potrebe i ostvaruju želje, uče da upravljaju frustracijama i kontrolišu svoja ponašanja. Takođe, deca se često mogu ponašati prkosno i razdražljivo kada su uplašena, umorna, gladna. Razlika između ODD i normalnog prkosa je u težini stanja i vremenu trajanja. Kod dece sa ODD ovi simptomi su hronični, traju najmanje 6 meseci i ozbiljno ometaju funksionisanje kod kuće, u školi, vršnjačkim grupama i društvenim aktivnostima…
Nije poznato šta izaziva ODD kod deteta. Studije pokazuju da nastaje kombinacijom bioloških, hemijskih, društvenih i psiholoških faktora.
Razlika ADHD i ODD
ODD može da se javi kao pratilac ADHD- hiperkitetičkog sindroma sa deficitom pažnje, procenjuje se da oko 40% deca sa ADHD razviju simptome ODD. Iako ta dva stanja imaju slične simptome kao što su: problemi u ponašanju, impulsivnost i teškoća da kontrolišu emocije, ipak postoji bitna razlika koja je važna za postavljanje dijagnoze i određivanje pravca tretmana.
PROČITAJ JOŠ: Moje dete ima dijagnozu. Kako da se suočim i prihvatim?
Deca sa ADHD-om su često impulsivna, ali obično nisu zlonamerna, dok deca sa ODD često namerno povređuju, iritiraju i nerviraju druge. Deca sa ADHD-om kada se, posle burnog reagovanja, stišaju emocije obično osećaju krivicu ili sramotu, što nije slučaj sa decom sa ODD. Deca sa ODD ne vide svoje ponašanje kao problem, krivicu traže u drugima.
Tim Centra Viva Verbum je vođen uverenjem da je podrška detetu sa teškoćama u razvoju onoliko uspešna koliko i mreža podrške njegovim roditeljima, a to znači celoj porodici. Stoga smatramo da je ključno za uspešan tretman osnažiti roditelje, obezbediti im mesto i vreme samo za njih, u kojem će moći da iskažu svoje strahove, brige, otpuste teške emocije i postave pitanja.
Telefon: 064-953-44-16 Email: office@vivaverbum.rs Adresa: Miloša Zečevića 8, Beograd
|
Tretman
Tretman može da uključuje:
Edukaciju roditelja, nastavnika, vaspitača
Defektološki tretman
Individualnu psihoterapiju
Porodičnu psihoterapiju
Muzikoterapija
Farmakoterapiju
Autor: Irena Stojiljković, dipl. defektolog i psihoterapeut pod supervizijom
PROČITAJ JOŠ: Podrška porodicama dece sa teškoćama u razvoju i sistemska porodična terapija
Promo objava