Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Upis u jedini registar blizanaca u Srbiji je u toku i izuzetno je jednostavan, a u njega se mogu upisati roditelji dece koja nisu blizanci ukoliko je razlika među decom do četiri godine.
U STAR Registar blizanaca do sada je prijavljeno više od 3000 blizanaca i bliznakinja svih uzrasta i članova njihovih porodica iz svih krajeva Srbije! Pored njih, prijavljeno je i 650 siblinga i članova njihovih porodica, što sve ukupno čini preko 3650 članova jedinog registra blizanaca u našoj zemlji a i šire, u zemljama Zapadnog Balkana.
Sve što je potrebno za prijavu jeste popunjavanje jednostavnog formulara:
https://blizanci.rs/prijava.php
Roditelji blizanaca koji žele da učestvuju u prvoj blizanačkoj studiji u Srbiji, prilikom prijave u registar to samo treba da označe. Nakon toga, dobiće jedinstveni link do upitnika o svojoj deci, a par upitnika se odnosi i na procenu nekih njihovih iskustava. Nakon popunjenih upitnika, dobiće informacije o razvoju i temperamentu svakog blizanca, i sugestije kako da ih najbolje usmere u životu.
Poziv na upis u STAR Registar blizanaca i učešće u istraživanju otvoren je i za roditelje u porodicama s dvoje dece, s tim da razlika u godinama između dece ne treba da bude veća od četiri godine: https://blizanci.rs/prijava_siblinga.php
Naučni tim doktora psiholoških i medicinskih nauka
STAR Centar izuzetnih vrednosti za bihejvioralna istraživanja u psihologiji trenutno predstavlja jedini centar u Srbiji i širem regionu koji se bavi naučno-istraživačkim radom u oblasti bihejvioralne genetike i jedini je centar izuzetnih vrednosti u oblasti društvenih nauka u Srbiji. Tim Centra čine nastavnici i saradnici Odseka za psihologiju, Filozofskog fakulteta i Medicinskog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu, tj. doktori psiholoških i medicinskih nauka sa dugogodišnjim iskustvom u praksi i naučno-istraživačkom radu. Takođe, u timu su i studenti različitih nivoa studija koji imaju priliku da kroz volontiranje u Centru steknu korisna znanja i dragoceno iskustvo.
Naučni tim radi s tri grupe blizanaca: sa decom do 5 godina, sa decom predškolskog i školskog uzrasta, i sa punoletnim blizancima. Na pitanja o deci odgovore daju roditelji, a deca starija od 10 godina neke odgovore daju samostalno. Roditelji su, naravno, jako važni, pa se jedan deo pitanja odnosi i na njih same.
Do sada je naučni tim radio mahom sa punoletnim blizancima, a sada ulazi u novu etapu i počinje rad i sa decom svih uzrasta. Dakle, poziv je i dalje upućen svim punoletnim blizancima i bliznakinjama, ali je se sada pozivaju i roditelji blizanaca mališana, predškolskog i školskog uzrasta, da prijave svoju decu.
Šta dobijaju roditelji?
Nakon popunjenih upitnika, roditelji dobijaju povratne informacije o različitim aspektima razvoja, temperamentu ili osobinama ličnosti i sposobnostima svakog deteta uz sugestije i preporuke kako da ih najbolje usmere u životu kako bi iskoristili svoje potencijale.
Pored toga, roditelji koji budu zainteresovani za detaljniji uvid u aspekte razvoja svoje dece, mogu da dođu na uživo ispitivanje kompletne razvojne slike na Medicinski fakultet u Novom Sadu. Ovo je posebno značajno ukoliko roditelji imaju bilo kakva pitanja ili zabrinutost u vezi sa razvojem svoje dece.
Šta dobijaju odrasli blizanci?
Nakon popunjenih upitnika, punoletni blizanci i bliznakinje mogu dobiti informacije o svojim osobinama ličnosti i sposobnostima, što im može naročito korisno prilikom izbora zanimanja i sagledavanja svojih potencijala. Odrasli blizanci mogu da dođu na uživo ispitivanje u kojem rade različite kognitivne zadatke i takmiče se međusobno u jednoj posebno dizajniranoj igri. To je ujedno i prilika da se blizanački parovi međusobno upoznaju i druže.
Isto tako, zahvaljujući jednom štapiću, poput štapića za uši, kojim se blizancima potpuno bezbolno uzima bris s unutrašnje strane obraza, može se odrediti da li su blizanci jednojajčani ili dvojajčani, kao i steći uvid u izraženost specifičnih gena, što može pomoći u blagovremenoj dijagnozi i prognozi određenih bolesti.
Zašto su blizanačka istraživanja važna?
Članovi naučnog tim objašnjavaju da su blizanačke studije važne razumevanje udela naslednih i sredinskih činilaca na različite psihološke karakteristike dece. Na osnovu saznanja iz ovih studija možemo da prepoznamo potencijalno rizične, ali i zaštitne faktore uspešne adaptacije i razvoja.
Osnivač ovog registra je STAR Centar izuzetnih vrednosti za bihejvioralna istraživanja u psihologiji Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, koji je prethodnih godina bio domaćin obeležavanja Dana blizanaca u Srbiji. I ove godine u junu, po peti put, očekujemo sjajnu zabavu i interesantna predavanja za roditelje blizanaca.
Posetite sajt www.blizanci.rs!
Promo objava
Повратак на посао након породиљског одсуства.
Admin
Са којим изазовима се суочавате када се вратите на посао након породиљског одсуства?