Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Mnogi roditelji razgovaraju pa čak i pevaju svojim bebama dok su još u materici. Oni možda ne znaju koliko beba zaista može čuti, ali je to ipak jedan od načina povezivanja sa svojim nerođenim detetom. Nova studija je pokazala da bebe mogu zaista biti u stanju da čuju već od 16. nedelja - 10 nedelja ranije nego što se ranije mislilo.
Novi video pokazuje neobične reakcije beba u materici na muziku.
Istraživači na Institutu Marques u Barseloni koristili su dve vrste zvučnih stimulansa - Headphones koji su držali pored ženinog stomaka, i poseban zvučnik umetnut intravaginalno uz ultrazvuk koji prati bebine pokrete, dok je svirala Bahova "Partita in A Minor".
Pre nego sto je muzika počela, istraživači su primetili da je oko 45 odsto beba izvodilo slučajne pokrete glave i udova, 30 odsto beba je pomeralo usta i jezik, a 10 odsto beba je plazilo jezike napolje.
Kada je muzika krenula da svira pored maminog stomaka, bebe su malo reagovale.
Ali, kada je zvuk pušten kroz vaginalni uređaj, 87 odsto beba reagovalo pomeranjem glave i udova. Polovina beba u studiji je izvodila neobičan potez, otvarajući usta veoma široko i plazeći i svoj jezik koliko god je moglo. Pokreti su prestali kada je muzika prestala.
U poređenju s tim, kada je muzika puštana preko abdomena, bebe nisu reagovale pokretima lica.
Studija je izvedena na bebama od 14 do 39 nedelja (u materici), ali je prva reakcija primećena na bebama od 16 nedelja, naveli su istraživači. Što je bila starija trudnoća, pokreti lica su bili izraženiji, navedeno je u časopisu Ultrasound. Reakcija kod svakog fetusa je bila različita, sa različitim nivoima odgovora svaki put kada se pušta muzika. Dr Marisa Lopez Teijon, koja je vodila studiju, rekla je da su bebe pokretale usta, baš kao da pričaju ili pevaju.To pokazuje da deo mozga odgovoran za komunikaciju radi i pre nego što se beba rodi, istakla je ona.
Istraživači kažu da njihov metod može da pomogne u dijagnozi gluvoće rano, čak i pre rođenja.
Izvor: www.dailymail.co.uk