|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Obavezno jutarnje kupanje i oblačenje “zavodskog odela”
Ključne reči:

image
/11


“Zavod za čuvanje male dece”, osnovan oktobra 1867, preteča modernih ustanova za vaspitavanje najmlađeg naraštaja. Naročito je negovano pevanje, recitovanje, kao i molitva.


Nekad zabavilje, danas vaspitačice. Pre dva veka “zabavišta i čuvarišta” ili “malodečije školice”, a po sadašnjem vrtići. I onovremenski slikoviti i savremeni termini govore o istom – ustanovama za vaspitanje, igru i obrazovanje najmlađeg naraštaja.
Osnivanje prvih ustanova za zbrinjavanje – čuvanje i vaspitanje predškolske dece u Novom Sadu, na samim počecima pre dva veka, bilo je motivisano potrebom da se pomogne siromašnim roditeljima, prinuđenim da idu u najamni rad i po 12 sati dnevno, a da deca za to vreme ne ostaju bez nege, zaštite i kontrole.
Prva poznata ustanova za čuvanje i vaspitanje predškolske dece pod nazivom “Zavod za čuvanje male dece” osnovan je 1. oktobra 1867. godine, i u njemu su bili smešteni mališani uzrasta od tri do sedam godina. Vaspitač im je, kažu stari dokumenti, bio David Sagmajster, a veruje se da je on bio i osnivač ove ustanove. Zavod su obezbeđivale bogate gradske žene, koje su pripadale udruženju “Prvo žensko društvo”. Sva deca su plaćala minimalnu cenu smeštaja od dve do četiri forinte. Posle proveravanja imovinske karte porodice, na besplatnom boravku se nalazilo dvadesetoro dece.


vrtić

 

Zabavilje, preteče današnjih vaspitačica, morale su imati solidno opšte i stručno obrazovanje, i da, propisanim načinom, zabavljaju i vaspitavaju, najbrižljivije pazeći, svu decu bez ikakvog razlikovanja po staležu ili poreklu, jednakom ljubavlju obgrle i predusrete.
Do 1918. godine, odnosno, do oslobođenja Vojvodine i njenog prisajedinjenja Kraljevini Srbiji, nema pisanih podataka o funkcionisanju i razvoju predškolskih ustanova u Novom Sadu, ali se pretpostavlja da je ih radilo pet-šest. Brojali su po 80 do 100 dece, i svi mališani su bili u istoj vaspitnoj grupi, a rad je bio neujednačen jer nije postojao zvanični program. Godine 1931. pri školama je radilo odeljenje zabavišta, a jedino čisto zabavište bilo je u Almaškoj ulici, u zgradi gde se i danas nalazi vrtić.
Dečaci i devojčice učili su recitacije, pesme i molitve i to obično pre podne, a posle podne, pevanje i ručni rad, igre u pesku ili u kolu. Pevanje se naročito negovalo.
Tadašnja zabavišta su imala oskudan nameštaj, samo dugačke klupe sa naslonom ili bez njega, prislonjene uza zid, na kojima su deca, jedno do drugog, mirno sedela.
Između dva rata, u Novom Sadu je radilo više zabavišta – 11 srpskih, po jedno mađarsko, nemačko, rusko i jevrejsko, u njima su, po podacima iz 1938. godine, bila 893 predškolska deteta.
O ustanovama za decu za vreme Drugog svetskog rata nema podataka, a neposredno po njegovom završetku, 1945. u Novom Sadu je otvorena dečja ustanova “Pčelica”, a dve godine kasnije, na inicijativu Antifašističkog fronta žena, prve jaslice za decu uzrasta od tri godine.
Od decembra 1968. konstituisana je ustanova “Radosno detinjstvo”, koja pod tim imenom postoji i danas.
 

 

 

PREGLED LEKARA I JUTARNjE KUPANjE

 
U junu 1921. u Novom Sadu je otvoren dečji dispanzer i obdanište kao jedinstvena ustanova. Deca su dovođena u jutarnjim časovima, pregledao ih je lekar, posle toga su morala da se okupaju i obuku u “zavodsko odelo”. Zatim su dobijala doručak, posle čega odlaze u prostorije za igranje i učenje. Tu se zadržavaju sve do podneva, kada idu na ručak. Posle ručka, grupa mlađe dece odlazi na spavanje, a stariji ponavljaju ono što su radili pre podne. U četiri sata posle podne sledila je užina, presvlačenje u svoja odela, u kojima su čekali dolazak roditelja.


vrtić1


DOBRE NAVIKE NAJLAKŠE PRIRASTAJU ZA DUŠU

 
Dobrotvorna zadruga “Srpkinja Novosatkinja”, inicijativu za otvaranje zabavišta je obrazložila uverenjem da se duša čovečija najbolje i najsigurnije oblagorođuje u mladosti, jer se onda dobre navike najbolje privezuju i najlakše prirastaju za dušu, koja je u to doba najmekša za utiske, pa zato su te školice od najvećeg upliva po vaspitanje i obrazovanje čoveka. Poglavito varošanina, koji je s jedne strane sa siromaštva roditeljskog ostavljen sam sebi bez ikakvog nadzora, a s druge strane sa gordosti i oholosti otmenijih ostavljen pod nadzorom slugu i sluškinja, čije nevaspitanje i neznanje više kvari naraštaj, nego što mu pomaže, te je za prve potrebno čuvarište, a za druge zabavište, da tim i jedne i druge sačuva od moralne propasti.

 

Izvor: novosti.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Šta vreme detetovog odlaska u krevet govor...
Pročitajte zabavne pretpostavke o tome, šta vreme kada tvoje dete ide na spavanje, govori o tebi kao roditelju.
38
Zvončići no.1
Kad padne prvi sneg, kad zabeli se breg, na put se sprema tad, taj deda večno mlad,...
9
KAŠALJ – DEČIJA NAPAST i kako se borim sa ...
Dok je pod infekcijom, svima u kući nam prosto para uši taj dosadan, nadražajni kašalj. Toliko je iscrpi, da stalno pona...
8
Sa koliko godina deci PROBUŠITI UŠI?
O temi mala deca i minđuše vode se velike rasprave – je li to baš slatko ili je nanošenje telesne povrede?
6





Himna “Bože pravde” 1. septembra i u vrtićima
Osim škola i predškolske ustanove biće obavezne da 1. septembra puste državnu himnu „Bože pravde“, ali samo deci koja po...
Vrtić nije čuvalište, a vaspitačice nisu t...
Vrlo često roditelji smatraju vrtić samo mestom gde dete boravi i igra se sve dok ne dođete po njega. Vrtić je sve ono š...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Рад.
пеперутка16

Када сте почели да радите након порођаја?

Click Here