Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Tokom devet meseci trudnoće trebalo da imate razne vrste voća i povrća, morske plodove, mahunarke, žitarice, pirinač i pastu – jer oni sadrže malo masnoća, a daju mnogo energije, vitamina i minerala. Sve gore navedeno, osim voća i povrća, predstavlja važne izvore proteina. Hleb, žitarice, pirinač, pasta, povrće i voće su i važni izvori ugljenih hidrata.
U trudnoći je bitno haniti se zdravo. No, zdrava ishrana u trudnoći ne podrazumeva definitivno i totalno odricanje od nekih omiljenih jela koja se inače ne svrstavaju u kategoriju zdrave ishrane, jer stres zbog nedostatka omiljenog zalogaja pečenja ili kolača može učiniti mnogo više štete nego baš taj, već pomenuti, zalogaj takozvane nezdrave hrane. Poenta je obratiti pažnju da se unos takveih namirnica proredi u ishrani, svede na minimum, a da se češće jede voće, povrće, mlečni proizvodi i žitarice.
Trudnica koja je imala loše navike vezane za ishranu pre trudnoće mogla bi imati odbojnost prema novom režimu ishrane, međutim, sve je stvar navike i dobre volje. Već nakon nekoliko dana svaka žena u drugom stanju mogla bi bi se osećati mnogo lepše i zdravije ako uspe da se izbori sa svojim lošim navikavama u ishrani.
Ukoliko obratite pažnju da od mesa jedete piletinu, ćuretinu i kvalitetno crveno meso, sigurno nećete promašiti.Takođe, bitni su mlečni proizvodi(mleko, jogurt, sirevi), ali i jaja, lešnici, bademi. Svi navedeni proizvodi bogati su proteinima, mineralima i vitaminima. Mlečni proizvodi su bitni zbog kalcijuma koji sadrže, a svi ostali navedeni proizvodi su bitni jer su bogati gvožđem i cinkom. Količina masti koja je sadržana u ovim proizvodima je dovoljna za organizam trudnice, te sem maslinovog ulja, neke veće količine masti i ulja nema potrebe dodavati hrani, čak bi se trebala izbegavati jela koja ih sadrže.
Ne tako retko u narodu čujemo „Sada si trudna, treba da jedeš za dvoje!“, da, ali ne hleba. Poenta priče o ishrani „za dvoje“ je u količini vitamina, minerala koje trudnica treba da unosi u sebe, a ne u količini hrane u tanjiru. Ako je do sada jela jedno parče mesa, u trudnoći žena ne mora da jede dva parčeta. Naravno da se u trudnoći povećava apetit, ali je mnogo pametnije povećati broj obroka ubacujući voćne užine, nego duplirati već postojeće obroke.
Evo nekoliko saveta kako da poboljšate svoju ishranu bez prevelikih odricanja i izmena: