|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Žena sa "pola" srca rodila blizance

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 15.2.2024
Samo 4 slična slučaja poznata u svetu, a prvi u Italiji: žena rođena pre 36 godina sa srcem bez komore, postala je majka blizanaca.
Ključne reči:

image
Majka i deca, dečak i devojčica, su dobro. Foto: Freepik.com
/11


Nesvakidašnje rođenje dogodilo se u Rimu zahvaljujući odlučnosti mlade žene i zajedničkom radu specijalista pedijatrijske bolnice Bambino Gesù Pediatric Hospital i Univerzitetske bolnice A. Gemelli Irccs, gde je urađen carski rez, piše Agenzianova.com.


Samo 4 slična slučaja poznata u svetu, a prvi u Italiji: žena rođena pre 36 godina sa srcem bez komore, postala je majka blizanaca.


Majka i deca, dečak i devojčica, su dobro: „Znala sam da mnogo rizikujem sa mojim posebnim srcem, zapravo polovinom srca, ali bila sam odlučna i želela sam da postanem majka. U ovoj avanturi pratili su me korak po korak lekari Bambino Gesù i Poliklinike Gemeli. Zahvaljujući njima imala sam lepu trudnoću i porođaj, a rođenje blizanaca donelo je toliko emocija“, objasnila je žena.

 

Majka blizanaca je rođena sa srcem bez desne komore, dela srčanog mišića koji gura krv prema plućima radi oksigenacije. To je složena urođena srčana bolest koja zahteva niz korektivnih intervencija u prvim godinama života. U ovom konkretnom slučaju, pacijentkinja je podvrgnuta jednoj operaciji u dobi od 4 godine kako bi se izgradio alternativni sistem cirkulacije, nazvan Fontan, koji dovodi krv iz šuplje vene direktno u pluća, bez prolaza kroz srce.

Ovo stanje podvrgava organizam stalnom prekomernom radu: cirkulacija koju podržava jedna komora zahteva, u stvari, bliske terapije i kontrole tokom života; u 5 odsto slučajeva se postiže transplantacija. U Bambino Gesù postoji tim specijalista koji brine o kontinuitetu terapije, kod punoletne dece sa srčanim oboljenjima. Zahvaljujući napretku u pedijatrijskoj kardiohirurgiji, odrasli rođeni sa srčanim oboljenjima danas su sve brojniji. Iako se bolest drži pod kontrolom, ne mogu se smatrati potpuno izlečenim. Iz tog razloga im je potrebna posebna pomoć.

 

U svetu postoje samo 4 slučaja rođenja blizanaca od majke sa univentrikularnim srcem i Fontan cirkulacijom. U slučaju ovako složenih urođenih srčanih oboljenja, trudnoća u stvari izlaže ceo organizam većem stresu i rizicima: povećava se volumen krvi i srčana aktivnost, a organi kao što su jetra, bubrezi i creva mogu patiti. Međutim, u nedostatku drugih komplikacija, prema indikacijama međunarodnih protokola o tome, moguće je krenuti putem porodiljstva. Ovaj slučaj majke blizanaca koja je pod strogim medicinskim nadzorom bez problema završila trudnoću - prvi je slučaj u Italiji. Rođenje blizanaca, oboje teških 1,4 kilograma, obavljeno je carskim rezom u poliklinici Gemeli u 34. nedelji trudnoće, nekoliko dana pre očekivanog termina. Posle samo deset dana hospitalizacije, majka i deca su uspeli da se vrate kući.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Značaj gvožđa tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...
7
Udvoje na poslu
Trudnoća je po mnogo čemu „drugo stanje“, a trudnice se često pitaju kada je pravi momenat da odu na bolovanje.
4
Biohemijska trudnoća
Šta je biohemijska trudnoća, kako se utvrđuje, zašto se javlja… Najčešća pitanja vezana za biohemijsku trudnoću!
4
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
4





Porođajna priča: Moja beba je imala moždan...
Mali Tim je bio dugo očekivano dete. Svi smo mu se radovali, i mama i tata, kao i njegova starija sestra Tia.
Ne postoji trofej za prirodni porođaj ili ...
To su najbolje riječi koje mi je suprug mogao reći u rađaoni.



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here