|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Alergije i dojenje

Karmen Mlinar, 16.4.2010
Ako se u vašoj porodici sa majčine ili očeve strane pojavljuju alergije, velika je verovatnoća da će i dete reagovati na određenu hranu koju pojede majka.

image
/11


Najčešća je preosetljivost na kravlje mleko, jer antitela kravljeg mleka prelaze u majčino mleko u obliku belančevina. Dakle, ako majka sumnja da kravlje mleko koje ona pije negativno utiče na dete, neka i mleko, i sve mlečne proizvode, posle dogovora sa lekarom izbaci iz svog jelovnika. Isto važi i za druge vrste hrane.

Uz mleko, najčešći krivci su jaja, narandže i pšenica. Pre nego li majka počne »detektivski« tražiti sumnjivu hranu, neka se pita da li je dete možda ispostavljeno nekoj drugoj hrani na koju je osetljivo – sok, prilagođeno mleko, ili vitamine i gvožđe.

Najbolja hrana za bebu je majčino mleko. To mleko sadrži relativno malo alergena, a istovremeno dete s njime dobija i antialergijske osobine. Antitela koja dete dobije s majčinim mlekom štite ga od nastanka atopijskog sindroma. S majčinim mlekom dobija i imunoglobine s antiinfekcijskim osobinama. Kada lekar utvrdi i testovima potvrdi alergiju kod vašeg deteta, nije neizbežno da prestanete dojiti. S odgovarajućom, pravilnom (čak i ako je veoma restriktivna) dijetom, možete i dalje uspješno dojiti vaše dete. Međutim, moraćete temeljno promeniti ishranu. Iznimnog je značaja da je vaša hrana usprkos ograničenjima punovredna. Majčino mleko u prvih šest meseci života nudi detetu sve što mu je potrebno za normalan razvoj.
Značaj dojenja

Moramo biti svesni da je majčino mleko detetova prva imunizacija.

Majčino mleko, kao i krv, sadrži mnogo elemenata koji vašem detetu pomažu u borbi protiv infekcija. Ono je »živa« tečnost koja sadrži velike zalihe belih krvnih ćelija koje se bore protiv zaraza čak i u dečjem probavnom traktu. Majčino mleko sadrži i veliku količinu proteina koje zovemo imunoglobini, čija je uloga borba protiv zaraza i parazita. Dok je dete još u materici, prima majčine imunoglobine preko posteljice (placente). Oni pomažu zaštititi dete od zaraza u prvim mesecima njegovog života, ali do devetog meseca polako nestaju iz tela. Tada detetovo telo počne proizvoditi svoje vlastite imunoglobine, ali je taj proces u prvim mesecima njegovog života veoma spor. Zato majčino mleko daje uvek novu zalihu imunoglobina koji štite dete. Što se tiče zaštite, majčino je mleko najbitnije upravo u prvim danima života, kada je novorođenče izloženo zarazama iz okoline.

Neki od tih imunoglobina deluju kao zaštitna boja ili omotač, koji štite unutrašnjost bebinih creva od opasnih bakterija. Poznato je da dojena deca u prvim mesecima života imaju mnogo manje problema sa prolivom (gastroenteritis) i oboljenjima creva nego deca, koja nisu dojena.

Majčino mleko svo vreme sadrži i antitela koja su uspešna u borbi protiv bakterijskih i virusnih zaraza. Zaustavljaju razvoj štetnih bakterija, te doprinose razvoju potrebnih bakterija (Lactobacillus bifidus) u detetovim crevima. U medicinskom žargonu kažu da dojena deca imaju puno zdraviju crevnu floru. Lekari su otkrili i to, da ima majčino mleko vrlo pozitivan uticaj na lečenje stomačnih infekcija kod deteta. Tako su npr. za vreme epidemije gripa dojena deca zaštićena već preko majčinog mleka, te zato puno manje oboljevaju, a ako već obole, brže ozdrave.

Ako majka i dobije neku štetnu bakteriju, njeno telo odmah proizvede antitelo koje preko njenog mleka zaštiti i dete.
Posredno je dojenje važno i kod sprečavanja alergija. Alergija na kravlje mleko i mlečne proizvode jedan je od faktora koji prouzrokuje respiratorna i gastroenterološka oboljenja u prvim godinama detetovog života. U prvim nedeljama se u dečijim crevima apsorbiraju u krv potencijalni alergeni i mogu da prouzrokuju jaku alergijsku reakciju. Majčino mleko sadrži određene elemente koji zaštite creva, tako da se potencijalni alergeni ne mogu apsorbirati u krv. Istina je da i majčino mleko može sadržavati potencijalne alergene, ali u puno manjoj količini. Ako je dete alergično na kravlje mleko a majka ga konzumira u velikim količinama, može da se desi da to mleko prouzrokuje alergijski napad. U tom slučaju pomoći će majčina dijeta, gde se iz ishrane potpuno, ili barem delimično, isključi kravlje mleko. Ako dete nije dojeno i pije adaptirano mleko, alergijski napad može biti veoma jak, jer takva mleka sadrže kravlje belančevine. Tada će dete morati preći na sojino mleko – ako nije i na njega alergično, jer je i soja jak alergen.

Izbacivanje mleka i mlečnih proizvoda iz majčine ishrane pokazalo se uspešnim i kod dojene dece koju su mučili stomačni grčevi.
Prednost dugog dojenja alergične dece

Dojenje je vrlo važno za zdravlje deteta. Dojena deca su manje bolesna od dece, koja nisu dojena.
Alergolozi u literaturi i praksu ističu prednosti dojenja za alergičnu decu. Za svako dete, a posebno za alergično, je zato produžavanje dojenja sve do druge godine itekako preporučljivo.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Nije moj red za san i romansu, ali jeste d...
Došao je red na mene za prve korake, prve reči i prve školske dane. Moj je red da se mazim i da ljuljam. Da poljupcem iz...
7
Beba od par meseci na moru: Maltretiranje ...
Mnogi roditelji se pitaju da li da kreću na more sa bebom ili je, ipak, bolje da ostanu kod kuće. Dug put, vrućina, udal...
6
Ovo se NE GOVORI mami koja ne doji
Ljudi sebi dozvoljavaju toliko toga, naročito u poslednje vreme kad, koliko god u načelu podržavali dojenje, ne možete d...
4
Stručnjaci: bebama mlađim od 6 meseci ne d...
Dojene bebe do šestog meseca ne trebaju vodu, dok se bebama hranjenim adaptiranim mlekom može davati u malim količinama ...
4





Kako da nahranim svoju bebu dok smo na putu?
Ako je vaša beba prilično nova u čvrstim jelima, možda nije vreme za eksperimentisanje sa novim ukusima. Pokušajte da po...
Tata "podojio" bebu dok se mama op...
POROĐAJ ponekad ne prolazi kako žene planiraju.



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

На радно место после породиљског одсуства.
пеперутка16

Са којим изазовима се суочавате када се вратите на посао након породиљског одсуства?

Click Here