Više od 20 porodica odlučilo je da sačuva matične ćelije iz pupčanika svojih beba od kako je Ministarstvo zdravlja pre dva meseca odobrilo Klinici za ginekologiju i akušerstvo da sprovodi ovaj postupak.
Dozvola ministarstva omogućila je da čuvanje matičnih ćelija, koje se mogu koristiti u lečenju 75 bolesti i ublažavanja simptoma najtežih oboljenja poput kancera ili Alchajmerove bolesti, postane uobičajena procedura i u najvećem porodilištu u Vojvodini.
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce deteta u svetu se praktikuje godinama, jer za novorođenče, ali i njegove roditelje, pa čak i bake i deke, predstavlja mogućnost da ublaže simptome ili pobede neku od čak 75 teških bolesti. Ove ćelije se čuvaju na minus 196 stepeni Celzijusa i za slučaj potrebe se mogu iskoristiti za lečenje, tako što zamenjuju stare ćelije, napadnute bolešću. Na spisku bolesti koje se najčešće leče ovom metodom su i Parkinsonova bolest, multipleks skleroza i leukemija. Ako su želeli da, nakon porođaja, uzmu i sačuvaju matične ćelije, Novosađani su doskora mogli jedino da zakažu porođaj u nekoj od beogradskih klinika.
- Klinika za ginekologiju i akušerstvo dobila je dozvolu ministarstva da se uzima krv iz pupčanika. Samo uzimanje je besplatno, a radi se tek nakon 34. nedelje gestacije. Preduslov da se uradi vađenje je da trudnica prođe seriju testova na pojedine viruse i da rezultati budu negativni, u skladu sa preporukom ministarstva. Ako rezultati budu u redu, trudnica potpisuje i ugovor sa klinikom - objašnjava dr Aleksandra Novakov-Mikić, načelnica Betanije.
Potpisivanju ugovora predstoji i izbor firme kojoj će porodilja prepustiti čuvanje matičnih ćelija. Jer, zbog nedostatka odgovarajućeg zakona, Srbija i dalje nema svoju banku matičnih ćelija, pa je moguće koristiti samo usluge inostranih firmi. Betanija je potpisala ugovore sa tri kuće iz inostranstva, što trudnici pruža mogućnost izbora, kako po pitanju sigurnosti, kvaliteta, tako i cene. Jer, iako je samo vađenje matičnih ćelija besplatno, čuvanje narednih 18 godina se ukupno plaća, u proseku, oko 1.800 evra. Nakon tih 18 godina, dete postaje punoletno i samo odlučuje o daljem čuvanju svojih matičnih ćelija. Izbor firme kojoj će biti poverene matične ćelije, testovi i procedura vađenja krvi iz pupčanika obavljaju se u Betaniji.
12. septembar 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
19
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
19
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
19
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
19