|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Čuvaju ćelije beba za lečenje porodice

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Više od 20 porodica odlučilo je da sačuva matične ćelije iz pupčanika svojih beba od kako je Ministarstvo zdravlja pre dva meseca odobrilo Klinici za ginekologiju i akušerstvo da sprovodi ovaj postupak.
Ključne reči:

image
/21


Dozvola ministarstva omogućila je da čuvanje matičnih ćelija, koje se mogu koristiti u lečenju 75 bolesti i ublažavanja simptoma najtežih oboljenja poput kancera ili Alchajmerove bolesti, postane uobičajena procedura i u najvećem porodilištu u Vojvodini. 
 
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce deteta u svetu se praktikuje godinama, jer za novorođenče, ali i njegove roditelje, pa čak i bake i deke, predstavlja mogućnost da ublaže simptome ili pobede neku od čak 75 teških bolesti. Ove ćelije se čuvaju na minus 196 stepeni Celzijusa i za slučaj potrebe se mogu iskoristiti za lečenje, tako što zamenjuju stare ćelije, napadnute bolešću. Na spisku bolesti koje se najčešće leče ovom metodom su i Parkinsonova bolest, multipleks skleroza i leukemija. Ako su želeli da, nakon porođaja, uzmu i sačuvaju matične ćelije, Novosađani su doskora mogli jedino da zakažu porođaj u nekoj od beogradskih klinika.
 
- Klinika za ginekologiju i akušerstvo dobila je dozvolu ministarstva da se uzima krv iz pupčanika. Samo uzimanje je besplatno, a radi se tek nakon 34. nedelje gestacije. Preduslov da se uradi vađenje je da trudnica prođe seriju testova na pojedine viruse i da rezultati budu negativni, u skladu sa preporukom ministarstva. Ako rezultati budu u redu, trudnica potpisuje i ugovor sa klinikom - objašnjava dr Aleksandra Novakov-Mikić, načelnica Betanije.
 
Potpisivanju ugovora predstoji i izbor firme kojoj će porodilja prepustiti čuvanje matičnih ćelija. Jer, zbog nedostatka odgovarajućeg zakona, Srbija i dalje nema svoju banku matičnih ćelija, pa je moguće koristiti samo usluge inostranih firmi. Betanija je potpisala ugovore sa tri kuće iz inostranstva, što trudnici pruža mogućnost izbora, kako po pitanju sigurnosti, kvaliteta, tako i cene. Jer, iako je samo vađenje matičnih ćelija besplatno, čuvanje narednih 18 godina se ukupno plaća, u proseku, oko 1.800 evra. Nakon tih 18 godina, dete postaje punoletno i samo odlučuje o daljem čuvanju svojih matičnih ćelija. Izbor firme kojoj će biti poverene matične ćelije, testovi i procedura vađenja krvi iz pupčanika obavljaju se u Betaniji.
 
 
12. septembar 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
    
 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Značaj gvožđa tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...
4
Prvih 1.000 dana: ishrana u trudnoći
Tokom trudnoće ishrana majke mora da sadrži dovoljnu količinu energije i hranljivih materija kako bi se zadovoljile potr...
3
Tokofobija: Kako pobediti strah od trudnoć...
Tokofobija ili nekontrolisani, često i paralizujući strah od porođaja, ali i trudnoće, osećaj je koga niko ne mora biti ...
3
Pilates u trudnoći
Pilates spada u jedan od veoma korisnih oblika vežbanja u trudnoći, jer pomaže da trudnice ostanu aktivne i u kondiciji.
3





Iz pupčane vrpce lek za mnoge bolesti
photo
Matične ćelije iz pupčanika svojih beba čuvaju u jednoj od najvećih evropskih banaka „Krio sejv“ u Belgiji. One se mogu ...
Uspešna autologna transplantacija
Hematolog-onkolog u bolnici Ali Asgar u Teheranu uspešno je izveo drugu autolognu transplantaciju pedijatrijskom pacijen...



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Najlepše muško ime
Boka8

Koje vam je najleđše muško ime?

Mihajlo (23%)

Filip (15%)

Stefan (18%)

Petar (8%)

Vuk (12%)

Aleksej (25%)


Ukupan broj glasova: 164

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here