|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kolonoskopija otkriva tumore
11.8.2009 11:10:44   
Anoniman
Srbija je svedok značajnom porastu obolevanja od raka debelog creva, a godišnje od njega oboli čak 3.500 do 4.000 ljudi! Lekari upozoravaju da bi se čak u 90 odsto slučajeva bolest mogla uspešno lečiti da je otkrivena na vreme. Uzroke najčešće treba tražiti u stresu i nepravilnoj ishrani.

Zato lekari stalno ponavljaju da svi pacijenti stariji od 50 godina, imali simptome ili ne, treba da odu kod lekara da pregledaju debelo crevo, da im se uradi kolonoskopija i test na okultno krvarenje. Ako ova kontrola pokaže da je sve u redu, treba je ponoviti za pet godina. Prema rečima dr Ivana Popova, Naučnog savetnika za kliničku onkologiju sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, karcinom debelog creva drugi je ili treći (zavisno od citiranih statistika) na listi učestalosti svih malignih tumora, a prvi od malignih tumora digestivnog trakta. Opasnost od ovog raka posebno je povećana nakon 45. godine života, a podjednako napada i muškarce i žene.
- Rak debelog creva razvija se godinama. Često mu prethodi razdoblje prekancerogenih promena, sa polipima koji obično ne izazivaju nikakve tegobe. Osobama koje su bolovale od polipa savetuju se češći pregledi, jer se kod njih opasnost povećava u toku pet-šest godina posle javljanja polipa - naglašava dr Popov. Rak debelog creva je maligna bolest koja se odlikuje postojanjem jednog ili, ponekad, više zloćudnih tumora u debelom crevu i njegovom završnom delu rektumu. Ovo oboljenje predstavlja veliki zdravstveni problem u svetu i drugi je vodeći uzrok smrtnosti od karcinoma u SAD gde odnosi više od 56.000 života svake godine.
Učestalost je značajno veća u razvijenim zemljama i iznosi više od 50 obolelih na 100.000 stanovnika. Jedna epidemiološka studija pokazala je da uče­stalost karcinoma debelog creva u Srbiji iznosi oko 45 na 100.000 stanovnika, što je veoma blizu stopi učestalosti ove bolesti u razvijenim evropskim zemljama.
- Od kolorektalnog karcinoma može da oboli praktično svako. 

Izvor: blic.rs
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Kolonoskopija otkriva tumore
11.8.2009 11:17:31   
Rivana
Ja sam posle porodjaja radila kolonoskopiju, zbog komplikacija posle porodjaja, pregled je vrlo neprijatan i meni bio bolan, hvala Bogu sve je bilo ok.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Kolonoskopija otkriva tumore
11.8.2009 11:25:04   
mihi
Nažalost ova vrsta CA je baš zastuljena kod nas postoji nekoliko vrsta ovog tumora a najčešće se javljaju iz polip koji su u početku benigne promene. Dobro se naše Ministarstvo zdravstva setilo da uvede strategiju za borbu protiv kolorektalnog karcinoma a to je besplatan:

FOBT-fecal ocult blood test ili dokazivanje sveže krvi u stolici ali koja se ne vidi golim okom pre ovog testa potrebno je 24h ne jesti meso jer mioglobin iz mesa može da da lažno pozitivnu reakciju.

Kolonoskopija daje kompletan uvid u stanje sluzokože debelog creva od rektuma do ileocekalne valvule (mesto gde počinje  tanko crevo ili ileum). Pregled se radi u kratkotrajnoj opštoj anesteziji i traje 15 minuta kod zdravih pacijenata.

Moja mama je operisala 2001. god. CA kolona i evo hvala Bogu dobro je potrebno ga je na vreme otkriti, da bi ljudi koji imaju tegobe mogli da ih prepoznaju. Najčešće su to prolivi, zatvori ili česta smena proliva i zatvora, krv u stolici (koja ne potiče od hemoroida),.....

Svi koji su u porodici imali bliskog rođaka sa ovom dijagnozom trebalo bi da urade kolonoskopiju kažu posle 50, ja sam radila prvi put sa 36 jer sam se uplašila zbog mame a i činilo mi se da imam simptome. 


(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Kolonoskopija otkriva tumore
11.8.2009 11:28:20   
Rivana
MM je majka umrala od raka debelog creva kada je imala 39 god. On nikako nece da ode kod dr. da se isproverva sve kao nema vremena user posted image

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Kolonoskopija otkriva tumore
11.8.2009 12:30:15   
mihi
Mogao bi posle 40 da uradi prvi kolonoskopski pregled u Gradskoj bolnici Zvezdra rade u kratkotrajnoj opštoj anesteziji, meni su radili bez anestezije i nije bolelo, tebe je Ivana bolelo od teškog porođajauser posted image . Važno da je sve ok sada.

(odgovor članu Rivana)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Kolonoskopija otkriva tumore
11.8.2009 12:38:19   
Rivana
da sigurno je bilo od tekog porodjaja bolno ipak je to sve bilo tada jako sveze. Moracu da ga nagovorim da uradi jako je bitno posebno zato sto su mu majka i baka umrli od toga user posted image

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Kolonoskopija otkriva tumore
9.5.2013 22:37:30   
Kugla12
Da li je neko radio kolonoskopiju, kako izgleda procedura i koliko traje?

_____________________________

Jednom kad doneseš odluku, čitav svemir se udruži da bi se ostvarila.

(odgovor članu Rivana)
Direktna veza do poruke: 7
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Дуда.
пеперутка16

До када је ваше дете имало цуцлу?

Click Here