|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj deteta: Razvojne faze

Pokreti bebe
Odojče može u ležećem položaju na stomaku na kratko da podigne glavicu, ali još nije sposobno da je duže vreme drži uspravno. Isto tako još uvek ne može da se osloni na ruke, jer su mu ruke i noge i dalje zgrčene. Kada leži na leđima ruka i noga su mu ispružene, na istoj strani na kojoj mu je glavica, a na suprotnoj strani su ruka i noga zgrčene. Ruke su i dalje stisnute u pesnicu sa palčevima na dlanu. Pokreti ruku i nogu su isto tako i dalje nekontrolisani i bez smisla.

Pred kraj drugog meseca, većina odojčadi ima toliko čvrste vratne mišiće da može na trenutak da drži glavu uspravno (kada ih dignete na rame), a nakon toga glavica im pada napred (stalna potpora glave još uvek je obavezna!) Kada ste sa njim, dete često stavljajte da leži na stomaku (na vašim kolenima ili na krevetu), što više diže glavu, to će brže učvrstiti mišiće.

Pogledom dete sada može kraće vreme da prati obližnji predmet (ali još uvek najbolje vidi na razdaljini od 20 do 30 cm). Glavom i očima prati izvor svetlosti, voli da gleda kontrastne predmete i jarke boje, voli i šarene igračke. Još više od igračaka sviđaju mu se lica ljudi, pogotovo njihove oči.

Pojavljuju se i prvi osmesi. Pred kraj drugog meseca osmesi postaju svesni (više nisu nasumični), i dete uz osmeh može da uspostavi i kontakt očima. Na većinu podsticaja iz okoline, dete se još uvek odaziva refleksno (nenamerno). Ako mu stavimo predmet na dlan, dete će ga jako uhvatiti (refleks hvatanja). Ponudite mu svoj prst i uverite se sami!

Istraživanje okoline

Odojče istražuje okolinu svim svojim čulima: sluh mu je već potpuno razvijen, dok će se vid u potpunosti razviti tek u drugoj polovini prve godine. Za sada još uvek vidi oštro na razdaljini od 20 do 30 centimetara. Najradije gleda ljudska lica, pogotovo oči. Od zvukova su mu najdraži visoki glasovi (ženski), i sa zadovoljstvom se odaziva na majčin glas. Miran, poznati glas ga umiri i uteši. Sa otprilike šest nedelja počinje da odgovara roditeljima gugutanjem.

Pred kraj drugog meseca pojavljuju se i svesni osmesi pri pogledu na odraslu osobu. Isto tako odojče sa osmehom odgovara na osmeh i uspostavlja kontakt očima. Pre toga osmesi su više nasumični ili odraz udobnosti.

Bebina komunikacija
Kod iznenadnog zvuka (glasa ili šuma) dete se umiri, oči i glavu okreće u smeru izvora zvuka, ali zvuk još ne može tačno da lokalizuje. Sa otprilike šest nedelja, počinje roditeljima da odgovara osmehom i gugutanjem. Plač je još uvek glavni način za izražavanje detetovih želja i potreba. Iako vam se na početku činilo da je plač uvek isti, sada već možete da prepoznate repertoar plača odojčeta, i možda već razumete šta želi da vam poruči.

Detetov razvoj govora najviše zavisi od količine vremena koje mu posvetite, kao i opšteg porodičnog okruženja. Bebe kojima roditelji posvećuju više vremena i sa njima više razgovaraju su pričljivije. Igranje sa svojim ručicama i gugutanje je često najdraža zabava odojčadi. Naravno, ti prvi glasovi još uvek ne predstavljaju pravi govor, jer njima odojče ništa ne poručuje, već samo želi da privuče pažnju roditelja i uspostavi kontakt sa njima.

Pročitajte još

Moje odojče
Razvojne faze
Spavanje
Dojenje i dohrana
Zdravlje i nega





image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here