Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Drugi sistematski pregled se vrši pri starosti od tri meseca. Odojčetu je on zakazan pri prethodnom pregledu. Obuhvata pregled dokumentacije, razgovor o odojčetovom stanju i mogućim problemima kao i detaljan pregled koji obuhvata merenje težine, dužine i obima glavice. U ovom mesecu odojče dobija revakcinu Polio,DiTePer i Hib vakcine ili Pentaxima. Isto tako se u tom mesecu obavlja kontrolni ultrazvučni pregled kukova (prvi pregled je bio obavljen pre izlaska iz porodilišta). Pročitajte Ringerajin kalendar vakcinacije.
Svrha sistematskih pregleda
Svrha sistematskih pregleda je praćenje rasta i razvoja, utvrđivanje fizičkog i duševnog zdravlja s ciljem ranog otkrivanja bolesti i smetnji da radi ranog lečenja i rehabilitacije. Isto tako je svrha otkrivanja nepovoljnih socijalnih učinaka i nezdravih životnih navika u porodici ili u okruženju u kojima dete živi. Pregledi u predškolskom dobu su s napunjenih 1,3, 6, 9, 12 i 18 meseci starosti kao i u 2. i 4. godini.
Prvi zubići, dobar dan
Povećano izlučivanje pljuvačke može biti jedan od prvih znakova da će odojčetu početi da rastu zubi. Ipak ne brinite ako i nakon nekoliko meseci ne ugledate zub u ustima. Odojče može obilno da slini i prilikom stavljanja igračaka i drugih predmeta u usta. Prvi mlečni zub obično počne da raste između 6. i 9. meseca starosti. Odstupanja od 4 meseca ispod donje ili iznad gornje granice ne znače ništa posebno. Devojčicama u proseku brže narastu zubi nego dečacima. Raniji ili kasniji rast zuba nasleđujemo isto kao i oblik i kvalitet zuba. Upitajte svoju mamu ili svekrvu kako je bilo kod vas ili kod muža, pa ćete moći predvideti kada će prvi zubić ugledati svetlo dana kod vaše bebe.
Pelenski osip
Mnogo odojčadi u pelenama ima poteškoće s upalom guze - pojavi se pelenski osip. Nije ga teško opaziti jer koža na guzi i oko polnog organa pocrveni. Crvenilo se može ukazati i na mestima gde se pelena trlja o kožu. Pri težim oblicima upala dete je nemirno i plače. Najčešći uzroci nastanka upale su visoka vlažnost, malo vazduha, mnogo bakterija u stolici i urinu i trljanje pelene o kožu. Najefektivniji lek je sprečavanje i pravilna nega. Kožu guze čistite redovno i temeljno tako da koža bude što je više moguće čista i suva. Potrebno je često menjati pelene, koje moraju dovoljno da upijaju. Upaljenu guzu perite mlakom vodom ili kamilicom (ne koristite vlažne maramice), a bebu možete i okupati u vodi s dodatkom hrastove kore (može se nabaviti u apoteci, recept nije potreban). Neka dete provodi što više vremena bez pelene jer vazduh pomaže da osip brže prođe. Na suvu kožu namažite zaštitnu kremu i tek nakon toga stavite čistu pelenu.
Moje odojče
Razvojne faze
Dojenje i dohrana
Spavanje
Zdravlje i nega
Mama i tata
Igrajmo se
Moje odojče
Razvojne faze
Dojenje i dohrana
Spavanje
Zdravlje i nega
Mama i tata
Igrajmo se
Prošli period: Starost 2 meseca
Sledeći period: Starost 4 meseca
Slični članci:
Alergije i dojenje
Bitni vitamini u trudnoći
Zaljubljenost čuva mentalno zdravlje
Matične ćelije - temelji života
Matične ćelije nisu isključivo za samolečenje!
Uspešan razvoj preko 20 godina
Postupak sakupljanja matičnih ćelija
Da li koštana srž može da zameni krv iz pupčane vrpce?
Cryo-Save i LIFE R.F. Beograd
Matične ćelije regenerišu kosti
Nameštaj za vaše dete