Pre dvadeset godina, matičnim ćelijama iz pupčane vrpce mogla se lečiti samo jedna jedina bolest; pre deset godina, svega nekoliko bolesti. Danas se matične ćelije iz krvi pupčane vrpce uspešno koriste u lečenju više od 70 oboljenja.
Prvi potvrđeni uspeh u upotrebi hematopoeznih (krvnih) matičnih ćelija iz krvi iz pupčane vrpce vezuje se za 1988. godinu.
U to vreme, jedan petogodišnjak koji je bolovao od retkog genetskog poremećaja, nazvanog Fankonijeva anemija, je lečen matičnim ćelijama svoje novorođene sestre. Danas, 20 godina nakon tog transplantacije, taj dečak ne samo da je dobrog zdravlja već je ta transplantacija učinila funkcionalnim njegov krvotok i imuni sistem.
Pre dvadeset godina, matičnim ćelijama iz pupčane vrpce mogla se lečiti samo jedna jedina bolest; pre deset godina, svega nekoliko bolesti. Danas se matične ćelije iz krvi pupčane vrpce uspešno koriste u lečenju više od 70 oboljenja. Zavisno od konkretnog oboljenja, zavisi i koja će metoda lečenja biti svrsishodnija – autologa ili alogena transplantacija. Neka od tih oboljenja su kanceri različitih krvnih ćelija (kao što su leukemije) ili druga oboljenja krvi (različite vrste anemija). Neke vrste imunih deficijencija (autoimuna oboljenja, stanja u kojem telo napada svoje sopstvene ćelije) i metabolički poremećaji takođe mogu biti lečeni matičnim ćelijama dobijenim iz krvi iz pupčane vrpce.
U početku, najčešće se koristila alogena (donatorova) krv iz pupčane vrpce. Međutim, mogućnost čuvanja matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce otvorila je novi put autologom lečenju. Ne samo da je broj takvih mogućnosti lečenja značajno porastao u poslednjih nekoliko godina, već se proširio i spisak oboljenja koja se mogu lečiti na taj način. Tumori koji nisu po svojoj prirodi vezani za krv, kao što su retinoblastom (tumor očiju) i neuroblastom (moždani tumor), takođe su dodati spisku oboljenja – ali, izgleda da se tu ne završavaju svi potencijali upotrebe krvi iz pupčane vrpce.
Imate li mišljenje o ovoj temi? |
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
23
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
23
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
23
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
23