|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Trudnice, oprezno sa ulepšavanjem!

Baby Planeta, 3.10.2011
Od momenta kada saznaju za trudnoću, buduće majke sreću se sa mnoštvom saveta šta smeju, a šta ne smeju da rade. i mada su ti saveti često puni predrasuda, ipak bi trebalo da tokom trudnoće i dojenja obrate pažnju na neke tretmane.

image
/11


 

Iako je mala verovatnoća da im nešto od kozmetičkih preparata i tretmana može naškoditi, nema ni dokaza koji bi potvrdili njihovu apsolutnu neškodljivost.

Treba biti oprezan sa svim što nanosimo na kožu (glave, vrata i stomaka), koren kose i nokte. Jer potencijalno opasne materije tuda mogu da prodru u dublje slojeve kože gde se nalazi mreža kapilara. Odatle, putem krvi, mogu stići do pupčane arterije i kroz placentu doći do ploda (ili u mleko posle porođaja). Takođe, isparenja nekih preparata koji se koriste za tretman kose i noktiju smatraju se potencijalno opasnim.

Šta je od zabrana za trudnice mit, a šta istina?

Farbanje kose

Oko ovog pitanja vodi se polemika: dok jedni smatraju da nije štetno farbati kosu tokom trudnoće, drugi su protiv, naročito ako se koriste blanš ili farbe s amonijak-peroksidom. Smatra se da je mala verovatnoća da neka štetna materija preko kože glave dospe do tela trudnice, pa se većina njih ipak odlučuje da nastavi s farbanjem i tokom trudnoće.

Najčešće se preporuka o izbegavanju farbanja odnosi na prva tri meseca trudnoće, kada se formiraju bebini organi. Ako trudnica ipak želi da se farba i tokom trudnoće, preporuka je da koristi farbe na biljnoj bazi, bez amonijaka, i hidrogen nižeg procenta.

 

Anticelulit kreme

Dermatolozi tokom trudnoće ne preporučuju nikakve kreme protiv celulita, naročito one koje sadrže retinol, jer se povezuje sa nagluvošću kod beba. Takođe, ni anticelulit masaža, kao ni drugi anticelulit tretmani, nisu preporučljivi tokom trudnoće i dojenja, jer se na taj način štetne materije izlučuju u krvotok i mleko.

Od ostalih masaža dolazi u obzir parcijalna masaža dela tela, na primer lica i vrata. Jedino je potrebno da se vodi računa da ulje za masažu bude biljno (bez eteričnih ulja i sintetičkih parfema). Sa eteričnim uljima, kao moćnim supstancama, uvek je važan oprez u odabiru i dozi, a naročito u trudnoći zbog mogućnosti da prođu placentalnu barijeru.

 

Depilacija

Depilacija sama po sebi nije opasna, ali trudnicama je koža zbog hormona osetljivija, pa se može desiti da je tretman bolniji, a koža duže crvena. Zato se više preporučuje hladna depilacija voskom nego topla, da se ne bi dodatno širili kapilari u trudnoći i onako skloni širenju. Takođe, kreme za depilaciju mogu da sadrže agresivne sastojke, pa je njih poželjno izbegavati.

 

Pedikir i manikir

Koža tokom trudnoće postaje osetljivija, ali je i stopalima i rukama nega neophodna. Ako se koriste neagresivni preparati nema smetnji da trudnica ide na pedikir i manikir. Ipak, zbog opasnosti od infekcije hepatitisom B, potrebno je pažljivo odabrati salon u kojem se ovi tretmani rade i raspitati se da li se na tom mestu pravilno steriliše pribor.

 

Solarijum i sauna

Iako ne postoje istraživanja koja dokazuju štetnost upotrebe solarijuma, većina dermatologa ih ne preporučuje u trudnoći (a u nekim zemljama Evropske unije zabranjeni su za maloletnike). Razlog za oprez u korišćenju solarijuma je pre svega UV zračenje (koje i veštačko sunce emituje), a i zbog zagrevanja tela. Povećanje temperature tela dovodi se u vezu s razvojem kičme beba, naročito u ranoj trudnoći, pa se zbog toga ne preporučuje ni sauna. i sunčanje i solarijum mogu da dovedu do pojačanih „trudničkih“ fleka (takozvana hloazma), koje se u određenm broju slučajeva ne povuku posle trudnoće.

 

Više o TRUDNOĆI, BEBAMA, RODITELJSTVU pročitajte na sajtu Baby planeta!


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
9
Beba rođena dva meseca nakon smrti mame
Naučna-fantastika? Čudo prirode? Čudo medicine? Ili jednostavno - čudo života?
7
Pobačaj: Ne morate čekati 3 meseca da pono...
Najnovija istraživanja otkrivaju da nije potrebno odlagati ponovno začeće tri meseca nakon pobačaja. Zatrudneti u okviru...
6
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
5





Biseri trudnica: O čemu li razmišljaju na ...
U tekstu ćete pronaći šaljive misli koje najčešće prolaze kroz glavu svakoj trudnici kada počnu kontrakcije!
Muškarci! Ovo izbegavajte ako vam je žena ...
Pratite uputstva u tekstu. Za opšte dobro!



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Дојење.
пеперутка16

Колико дуго сте дојили?

Click Here