|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako da pomognete detetu ako ga drugari ismevaju

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 26.5.2017
Ako vašeg mališana drugari iz odeljenja izbegavaju, pomozite mu: ojačajte mu samopouzdanje i uključite ga u aktivnosti za koje je nadaren. Nikada ne komentarišite: „Ma, šta će ti oni“. Umesto toga, zajedno otkrijte zašto ga izbegavaju.
Ključne reči:

image
/11


Pravi prijatelji su poput zvezda – ne vidite ih uvek, ali znate da su tu i zato imaju tako bitnu ulogu u našem životu. S nama su i kad smo srećni, i kad smo tužni, i kad smo na vrhu, i kad smo na dnu, pa je zato bitno da decu od malih nogu učite socijalizaciji i negovanju pravih prijateljstava.

Ali kao što ni svi odrasli nisu podjednako druželjubivi i komunikativni, tako postoje i deca koja se teže uklapaju u društvo. Zato iz škole dolaze pokunjeni jer male i velike odmore uglavnom provode sami umesto da se igraju s vršnjacima. Oni najčešće pate u sebi zbog toga što ih društvo odbacuje u školi, pa je zato na roditeljima da im pomognu.

– Svet je ponekad nepravedno i teško mesto za decu, a roditelji, ma koliko to želeli, često ne mogu da uklone sve prepreke. Zapravo, ne bi ni trebalo, pošto upravo kroz razrešavanje problema s ljudima i događajima deca postaju zrele i nezavisne osobe – objašnjava Dragana Stanković, školski psiholog i urednica portala psihologijaonline.com.

 

Ako ste od drugih, a ne od deteta lično čuli da ga drugari ismevaju u školi, nemojte odmah ići kod razrednog starešine ili kod roditelja te dece jer mu tako nećete pomoći, već će samo još više biti poniženo. S druge strane, ako ga već neko vreme zadirkuje određena grupa vršnjaka, tražite od škole da preduzme nešto u vezi s tim.

– Ukoliko je vaš naslednik konstantno izložen omalovažavanju u školi, a pritom je povučen i nedruštven, trebalo bi da porazgovarate s njegovim nastavnicima. Detetovo samopouzdanje može se ojačati na više načina, a u tome veliku ulogu imaju roditelji i sve osobe koje su mu važne i koje ceni – kaže Stankovićeva.

Tako dete možete uključiti u neku aktivnost za koju ima dara, a ohrabrite ga i da učestvuje u školskim takmičenjima i kvizovima. To je idealna prilika da drugarima skrene pažnju na sebe. Čak i kad vaš mališan ne uspe nešto dobro da uradi do kraja, pružite mu podršku. Svako dete je vredno i jedinstveno i ima svoje potencijale, koje će moći da razvije samo ako se oseća prihvaćeno i voljeno takvo kakvo jeste.

– Deca ponekad ismevaju drugare da bi skrenula pažnju sa svojih nedostataka i tako sprečavaju da baš oni postanu predmet ismevanja. Pričajte i o tome sa svojim mališanom, a svaki dan, osim pitanja o tome šta je bilo u školi, pitajte ga i šta je radio tokom odmora. Drug s kojim sedi u klupi takođe umnogome doprinosi tome kakvo će dete biti, pričljivo ili ne, nemirno ili ne – ističe naša sagovornica.

Roditelji treba da budu upoznati s celokupnom atmosferom u odeljenju svog deteta. Zato je saradnja roditelja sa školom neizostavna, a u izbor mališanovog društva mame i tate treba da se uključe samo ako vide da to društvo negativno utiče na njega.


Izvor: Blic Zena

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ko su deca koja nemaju alergije i nisu bol...
Većina nas se sa radošću seća odrastanja, u kojem je igra u blatu i pesku bila svakodenvna aktivnost, a često i vrhunac ...
21
Gde grešimo u vaspitanju dece
Tek kad odrastu deca vidimo gde grešimo. Saznajte koje su to greške koje najčešće pravimo. Pokušajte bar neke da izbegne...
7
IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
6
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
6





OVO JE ZA 5+! Pismeni rad malog Teodora (9)
Pismeni rad devetogodišnjeg Teodora Kovačevića iz Beograda o njegovom ocu Milanu, koji je vrlo brzo postao viralan, razn...
Učenici Prve beogradske gimnazije izneli s...
Učenici Prve beogradske gimnazije izneli su svoje predloge rešenja situacije u kojoj se nalazimo posle događaja koji se ...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here