|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako deci uništavamo motivaciju?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 22.8.2016
“Da li smo uradili nešto pogrešno” – pitanje je koje ponekad postavljaju roditelji. Svako bi hteo najbolje za svoje dete.

image
Image: shutterstock
/11


Međutim, definicije “najboljeg” uveliko se međusobno razlikuju ili ostaju na opštim izjavama poput: da se snađe u životu, da bude uspešan…


Postoje neki primeri odnosa koji prema detetu nisu podsticajni ni motivišući, pa tako ne doprinose uspehu deteta, pa time ni ostvarenju roditeljskih želja:


1. Previsoki zahtevi

 
Savršeno uredna soba, uspeh u sportu, uspešno sviranje instrumenta, učenje stranog jezika, napisani domaći zadaci, dobrovoljno nahranjen kućni ljubimac…

Savršeno dete. Postoji li takvo? I koliko dugo će takvo ostati?

Većina dece (kao i odraslih) ne rade sve pravilno, sa voljom, ali ipak mogu puno toga dobrog da urade. Roditelji koji o tome ne razmišljaju i koji očekuju previše, šalju dete u “motivacijsku klopku”. Dete počinje da razmišlja na sledeći način: “Kad moji roditelji ionako nisu zadovoljni ni sa čim što radim, mogu to sve i da napustim.” Dakle, uspeh više ne znači radost za demotivisanu decu, odnosno za decu kojoj se postavljaju previsoki zahtevi.


2. Neprestano prigovaranje

 
“Mogla bi malo da se igraš sa sestrom umesto da to radiš sama! Zašto nisi do kraja pospremio sobu? Lego-kocke se spremaju u kutiju, a ne u korpu!”…

Nije li bolje da dete bar donekle pospremi sobu, nego da je uopšte ne pospremi? Neprestana kritika nepovoljno deluje na decu, uništava njihovu volju za učenjem i stvaranjem. Ako roditelji neprestano sve znaju najbolje, zašto bi se dete uopšte trudilo?



3. Manjak poverenja

 
“Pazi kako hodaš! Ne penji se tako visoko! Jesi li stvarno dobro zaključao vrata?”

Kako dete može da veruje u sebe, ako mu ne veruju roditelji? Neprestana ispitivanja i upozorenja znak su nedostatka poverenja, što negativno utiče na samopouzdanje, a onda posredno i na uspeh.



4. Neprestana upoređivanja


“Sara je bolja u matematici od tebe. Marko je najbolji u karateu…”

Takve i slične izjave najčešće će povrediti dete. Dete je neprestano izloženo upoređivanju. Svuda gde se meri uspeh, postoji i upoređivanje- u školi, sportskom klubu, u muzičkoj školi… Upravo zbog toga u roditeljskom domu dete treba imati mir. Treba da oseti da je voljeno jednostavno zbog sebe samog, nezavisno od toga da li nešto može ili zna, bolje ili lošije od drugih.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Da li torba svake mame izgleda kao kanta z...
Nije da ste vi samo puki sakupljač smeća, ne! Vi ste čuvar prirode i zemlje koju ostavljate u amanet budućim pokolenjima...
6
Apsolutno smo protiv da se školska godina ...
Nakon sastanka Saveta roditelja OŠ "Vladislav Ribnikar" koji je održan sa predstavnicima Vlade, Savet roditelja oglasi...
6
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
6
Razvojna disfazija
Razvojna disfazija je jezički poremećaj koji se lako uočava na ranom uzrastu. Blagovremenim uključivanjem deteta u logop...
4





Kako sam odabrala pravu školu plivanja za ...
Upis na časove plivanja leti, ali i van sezone odličan je način da deca budu aktivna tokom cele godine, istovremeno nado...
Roditeljska ponašanja koja sprečavaju uspe...
Tokom svog istraživanja, autor najprodavanije knjige o psihologiji uspeha, dr Tim Elmor je otkrio i ukazao na nekoliko v...



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Величина груди након дојења.
пеперутка16

Да ли су ваше груди остале исте након дојења, или су мање/веће него пре трудноће и дојења?

Click Here