|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 18.9.2022
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće je znak da postoji mogući problem.

image
Iako je u ovom periodu rizik od spontanog pobačaja najveći, nije svako krvarenje znak da će do njega doći. Foto: Freepik.com
/11


Neke žene se nikada ne susretnu sa krvarenjem u toku trudnoće, kod nekih se krvarenje javi samo jednom, a neke ga imaju povremeno tokom cele trudnoće. Ono može biti blago, u obliku tačkica na rublju; jače, poput menstrualnog ili čak mnogo obilnije; tamno braon boje ili jarko crveno. U svakom slučaju sigurno će vas jako uplašiti. Ono što treba znati je da je krvarenje u trudnoći relativno česta pojava, i da na sreću nije uvek ozbiljno. Većina žena koja oseti krvarenje u trudnoći, iznese trudnoću do kraja i rodi zdravu bebu. Ipak, postoje krvarenja koja mogu značiti da postoji ozbiljna pretnja, zato je veoma važno da znate koji su mogući uzroci krvarenja i šta oni predstavljaju, kao i kada je neophodno da odmah reagujete.

Prvo tromesečje trudnoće je period kada najviše žena oseti krvarenje i u većini slučajeva ne postoje razlozi za preveliku brigu. Iako je u ovom periodu rizik od spontanog pobačaja najveći, nije svako krvarenje znak da će do njega doći. 
Najčešći razlozi za krvarenje u ovom periodu su:


Usađivanje oplođene jajne ćelije u zid materice

Krvarenje izazvano usađivanjem oplođene jajne ćelije može se pojaviti između 6. i 12. dana nakon začeća, i žene koje ne očekuju trudnoću mogu ga protumačiti kao rano menstrualno krvarenje. Ono je obično blago i kratkotrajno, jarko crvene boje. Ovo krvarenje je normalna pojava kod nekih žena i nije znak za paniku.

Krvarenje u periodu kada treba da nastupi menstruacija

U trudnoći dolazi do velikih hormonskih promena. Jedan od zadataka hormona u trudnoći je i da “spreče” menstrualno krvarenje. Međutim, kod nekih žena može da se desi da nivo hormona na samom početku trudnoće ne poraste dovoljno, tako da se kod njih u prva tri meseca trudnoće javlja blago krvarenje, poput menstrualnog, praćeno simptomima koje obično osete u periodu kada bi trebalo da imaju menstruaciju. U izuzetno retkim slučajevima, krvarenje se može nastaviti i tokom cele trudnoće. Ovo krvarenje nije razlog za brigu, ali je važno da o tome obavestite svog lekara.  

Osetljivost grlića materice

Kod nekih žena može doći do blagog, kratkotrajnog krvarenja nakon seksualnih odnosa ili pregleda karlice. Razlog za ovo je što je u periodu trudnoće protok krvi ka grliću materice veći, a sam grlić mnogo osetljiviji. Ovaj vid krvarenja je bezopasan, ali se ipak treba konsultovati sa lekarom ukoliko se često ponavlja.  

Pretnja od spontanog pobačaja

U prvih 12 nedelja trudnoće postoji najveći rizik da se ona završi spontanim pobačajem. U nekim slučajevima spontani pobačaj se može sprečiti, ali je dalji razvoj trudnoće pod rizikom. Kod pretnje od spontanog pobačaja, žena može imati krvarenje tokom nekoliko dana praćeno povremenim grčevima i tupim bolom. Ukoliko se krvarenje i bol ne pojačavaju, postoje šanse da se trudnoća nastavi. Ako imate ovakve simptome, važno je da se odmah javite lekaru kako bi pomoću ultrazvuka mogao da proveri da li trudnoća i dalje postoji, i preduzme neophodne korake da pokuša da je sačuva.

Spontani pobačaj

Spontani pobačaj obično znači da postoje nepravilnosti u razvoju fetusa, tako da sam organizam odbacuje trudnoću za koju zna da ne bi bila pravilna, praveći tako prirodnu selekciju. To ne znači da u budućnosti žena ne može da ima normalnu zdravu trudnoću. Ukoliko je spontani pobačaj u toku, javlja se obilno krvarenje obično crvene boje, praćeno grčevima i jakim bolom. Spontani pobačaj može biti potpun, što znači da će žena osetiti veoma jak presecajući bol praćen izbacivanjem embrionskog materijala u vidu ugrušaka, nakon čega će krvarenje i bol polako prestati, a na ultrazvuku se neće videti nikakvi tragovi trudnoće. Ukoliko se nakon izbacivanja embrionskog materijala i jakog presecajućeg bola, krvarenje i dalje nastavi, to može biti znak da je došlo do nepotpunog pobačaja, što znači da su u materici ostali delovi embriona ili posteljice. Tada će lekar morati da obavi reviziju i ukloni njihove ostatke. Ponekad se može desiti da do spontanog pobačaja dođe i bez krvarenja; javlja se iscedak braonkaste boje i simptomi trudnoće se više ne osećaju. To znači da je fetus uginuo, ali da nije izbačen iz organizma. Krvarenje praćeno bolovima i grčevima je jako opasno i ukoliko traje duže od 24 časa, potrebno je da se odmah javite lekaru.


Vanmaterična trudnoća

Vanmaterična trudnoća dešava se kada se oplođena jajna ćelija umesto u matericu smesti negde drugde izvan nje i tu počne da se razvija. Većina žena koje su imale vanmateričnu trudnoću može ponovo da zatrudni prirodnim putem i iznese normalnu trudnoću. Braonkasti tragovi krvi ili blago krvarenje (sa prekidima ili u kontinuitetu), tup bol koji prerasta u veoma jake bolove, grčeve i osetljivost, bolovi u ramenu, glavobolja i nesvestica praćene povraćanjem, mogući su znaci vanmaterične trudnoće. Ako se krvarenje pojačava i postaje obilno, moguće je da je došlo do pucanja jajovoda usled veličine embriona koje može biti fatalno po život žene. Ukoliko imate ovakve simptome važno je da odmah reagujete da bi se izbegle opasne posledice po vaš život i plodnost.   


Molarna trudnoća

Molarna trudnoća je izuzetno retka pojava i nastaje kada se umesto embriona u materici razvija grozdasta struktura degenerisanih čupica koje se ispunjavaju vodom i pretvaraju u male ciste. Znaci molarne trudnoće su stalni ili povremeni iscedak braonkaste boje, veoma izraženi simptomi trudnoće (naročito mučnina), gubitak težine, kao brz rast materice koji ne odgovara starosti trudnoće. Molarna trudnoća se obično spontano prekida uz obilno krvarenje oko 12. nedelje, mada se može desiti da to bude i nešto kasnije. Ako imate ovakve simptome, potrebno je da se odmah javite svom lekaru. Ukoliko nije došlo do prekida trudnoće, ona se mora okončati hirurškim putem. Većina žena nakon molarne trudnoće može da iznese normalnu trudnoću.

Drugi oblici krvarenja

U trudnoći se mogu javiti i krvarenja koja nemaju direktne veze sa njom. Ona mogu biti izazvana infekcijama grlića materice, urinarnog trakta ili karlične duplje. Takođe neke stresne situacije ili traume mogu izazvati kratkotrajno blago krvarenje. Obično ovi oblici krvarenja ne utiču na ishod trudnoće, ali ih treba prijaviti lekaru.


KADA KONTAKTIRATI LEKARA?

  • Ukoliko se pojavi blago krvarenje koje traje kraće od jednog dana, možete sačekati do sledeće posete lekaru i tada mu ispričati.
  • Ukoliko krvarenje potraje duže od jednog dana, kontaktirajte svog lekara u roku od 24 časa.
  • Ukoliko imate obilno krvarenje, krvarenje praćeno bolovima, grčevima ili groznicom koje se pojačava, ili ukoliko u toku krvarenja izbacujete i ugruške, morate se hitno javiti lekaru.


Za kraj treba da znate da vrlo često nije moguće otkriti pravi uzrok krvarenja. U situacijama kada ono ne predstavlja vanmateričnu trudnoću ili spontani pobačaj, krvarenje samo prestane i trudnoća se normalno nastavlja. Iako u većini slučajeva krvarenje nije opasno, ne zaboravite da svako krvarenje prijavite svom lekaru, dajući mu tačan opis i prateće simptome ukoliko ste ih imali.


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
6
13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...
4
Znala sam da sam u drugom stanju i pre neg...
Jutarnje mučnine, izostanak menstruacije ili osetljive grudi uobičajeni su znakovi trudnoće. Postoje i neki za koje možd...
3
Trudnice, obratite pažnju na temperaturu v...
Koliko dugo trudnica može plivati u moru? Da li je bilo koja voda iz bazena, čak i termalna, pogodna za trudnicu? Sve sm...
3





Šta je linea negra i da li zaista otkriva ...
Linea Nigra je jedna od nuspojava bilo koje trudnoće i još jedan znak promene vašeg tela tokom ovog perioda. Evo šta tre...
13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Симптоми порођаја.
пеперутка16

Који су били ваши последњи симптоми пре порођаја тог дана или дан или два? Ако сте имали неке симптоме?

Click Here