Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Transplantacija matičnim ćelijama za pacijente obolele od multiple skleroze je efikasnija od terapije mitoksantronom, prema studiji objavljenoj na veb-sajtu www.neurology.org.
Multidisciplinaran tim istraživača je ispitivao grupu od 21 pacijenta sa multiplom sklerozom, kojima je stepen invaliditeta rastao godinama. Poredili su efekat transplantacije matičnih ćelija, nasuprot efekta mitoksantrona. Učesnici koji su primili prvu dozu terapije su imali srednji invaliditet. Hodali su uz pomoć pomagala, poput štapova, a prosek njihovih godina je 36. Svi pacijenti su primili imunosupresivne lekove, pomoću kojih je oslabljena reakcija njihovog imunog sistema u prvom delu kliničkog istraživanja. U drugoj fazi, 12 učesnika je primilo terapiju mitoksantrona, a njih 9 transplantirane sopstvene matične ćelije iz koštane srži. Nakon što su doktori utvrdili da je imunosupresija dostignuta, matične ćelije su intravenozno transplantirane.
Tokom posmatrane 4 godine, učesnicima ovog istraživanja je značajno smanjena aktivnost oboljenja u odnosu na onu grupu učesnika koja je primala mitoksantron. Nove lezije su se manje pojavljivale u 80% slučajeva u grupi koja je primila terapiju matičnim ćelijama, koja je imala u proseku 2.5 novih lezija, u poređenju sa kontrolnom (mitoksantron) grupom koja je u proseku imala 8 novih lezija.
“Ovaj proces obnavlja imuni sistem”, rekao je autor studije Đovani Mankardi, doktor medicine sa Univerziteta u Đenovi u Italiji. “Sa ovakvim rezultatima, mogli bismo da kažemo da terapija matičnim ćelijama može drastično da utiče na kurs ove bolesti”.
Naravno, postojale su i neke nuspojave kod grupe koja je imala transplantaciju matičnim ćelijama, ali kako dr Mankardi kaže, uspeli su da ih predvide i reše bez trajnijih posledica.
„Potrebno je još istraživanja koja bi uključila još pacijenata, koji bi se kasnije podelili u 2 grupe. Prva grupa bi imala terapiju matičnim ćelijama, a druga standardnu terapiju. Svakako je veoma uzbudljivo videti da je ova terapija bolja od ostalih standardnih terapija na koje pacijenti ne reaguju dobro“, zaključio je dr Mankardi.
Izvor:
Прање зуба.
Admin
Када сте почели да перете зубе својој деци?