|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Majka može preneti rak na nerođeno dete

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Naučnici su dokazali da je moguće da se majčine kancerogene ćelije prenesu na njeno nerođeno dete, preneo je BBC.
Ključne reči:

image
/21


Slučajevi da majka i dete dele isti rak su veoma retki a, teoretski, dečji imuni sistem trebalo bi da spreči kancer. Međutim, analiza tima naučnika jednog takvog slučaja pokazuje da ćelije koje uzrokuju leukemiju kod dece mogu doći jedino od majke. Naučnici su čitav jedan vek pokušavali da dokažu da li je moguće da majka "zarazi" nerođeno dete rakom.

Teoretski, detetov imuni sistem trebalo bi da identifikuje i uništi bilo koju ćeliju kancera koja uspe da uđe u krvotok fetusa. Postoje, međutim, podaci o 17 slučajeva u kojima majka i dete imaju istu vrstu raka, obično leukemiju ili melanom.
U najnovijom studiji naučnici su se fokusirali na slučaj jedne Japanke i njene bebe, obolelih od leukemije.

Naučnici su dokazali da su ćelije raka u oba pacijenta nosile identični mutirani gen kancera. Takođe je dokazano da dete nije nasledilo ovaj gen od svoje majke, što znači da nije moglo da razvije ovu vrstu leukemije u izolaciji. Naučnici su dalje ispitali kako su ćelije raka uspele da neutralizuju imuni sistem bebe i otkrili da je ćelijama raka nedostajao DNK koji je ključan za njihovo dobivanje specifičnog molekularnog identiteta. Bez ovog molekularnog signala, imuni sistem deteta nije uspeo da prepozna ćelije kao strane i samim tim nije ih napao.

"Izgleda da su u ovom slučaju (Japanke) i, pretpostavljam, drugima, prenošenja raka sa majke na dete, majčine kancerogene ćelije prešle na fetus i uspele da se implantiraju jer su bile nevidljive za imuni sistem (deteta). Naglašavamo da je prenošenje raka sa majke na dete veoma retko i da su male šanse da će trudnica sa rakom preneti obolenje na bebu", zaključili su naučnici.
 
13. oktobar 2010.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

COGNITIVA: Povećajte snagu mozga!
Idemo u teretanu da jačamo mišiće. Trčimo i planinarimo da bismo bili izdržljiviji. Vodimo računa šta jedemo, da bismo b...
4
Miomi
Miomi su najčešći oblik dobroćudnih tumora glatkih mišića materice kod žena u reproduktivnom dobu, obično su okruglog ob...
3
Semenke i orašasti plodovi
Posebno važne namirnice su: integralne žitarice (pšenica, seitan, raž, ječam i druge), semenke i orašasti plodovi (orah,...
2
Soja
Soja se u ishrani čoveka koristi već približno 5000 godina. Ona je jednogodišnja biljka sa mahunama u kojima se nalazi 2...
2





Svetska nedelja homeopatije 2024. godine
Tradicionalno, i ove godine se u periodu od 10.04. do 16.04. obeležava nedelja homeopatije.
Šta kad papa test pokaže nepovoljan rezultat?
Kada je u pitanju planiranje pregleda, preporuka je da to bude nekoliko dana nakon što prođe menstruacija.



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here