|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Mama ne treba da bude drugarica već autoritet

Blic žena, 23.9.2013
Sve češće čujemo kako roditelji kažu da s decom imaju drugarski odnos i pri tom misle da je takav odnos idealan. Međutim, kako objašnjava Jelena Radosavljević, psiholog, drugarski odnos roditelja i dece može se prihvatiti kao nešto dobro samo ako on znači da mame i tate provode dosta vremena s decom, otvoreno razgovaraju s njima i bliski su.

image
/11


Roditelji treba da budu figure od autoriteta, dok je deci potrebno vođstvo i usmeravanje. A to se ne može u drugarskom odnosu, kaže Jelena Radosavljević, psiholog

 

– Ali roditelji i deca ne treba da budu drugari jer drugarski odnos podrazumeva jednakost i reciprocitet, što nije karakteristika odnosa roditelj–dete. Taj odnos nije simetričan – kaže naša sagovornica i ocenjuje da roditelji treba da zadrže poziciju autoriteta.
Oni bi trebalo da detetu postavljaju zabrane i zahteve primerene njegovom uzrastu.
– Jednom rečju, roditelji su mudriji, imaju više iskustva i treba da budu figure od autoriteta. A deci je potrebno vođstvo i usmeravanje.


ZABRANE NE MOGU DA IM NAŠKODE


Autoritet ne znači da deca treba bespogovorno da slušaju i izvršavaju naređenja roditelja. Zapravo, najbolje je roditeljstvo gde osim čvrste kontrole postoje i emocionalna toplina, ljubav i podrška. Iz takvog odnosa deca postaju radoznala, kreativna, sigurna u sebe, samopouzdana i odgovorna.
Za razliku od toga, strog i krut nadzor roditelja bez emocionalne podrške stvara nesigurno dete, često i agresivno, koje previše udovoljava autoritetu.
Suprotnost takvom načinu vaspitanja je suviše popustljivo ili, kako ga psiholozi zovu, permisivno vaspitanje. Roditelji popuštaju jer strahuju da će postavljanjem zabrana da naškode detetu. Zato mu sve dozvoljavaju. Rezultat takvog ponašanja jeste da se zarad mira u kući ne suprotstavljaju deci, a dešava se upravo suprotno.
– To je posebno izraženo kod tinejdžera, koji preuzimaju vođstvo, a roditelji pristaju na sve. Zaboravljaju da su oni glavni u kući. To ne znači da deca treba da budu apsolutno poslušna već da im se mora postaviti granica, a roditelji ponekad zbog sopstvene nemoći nisu u stanju da je postave – kaže Jelena Radosavljević.

 

RODITELJI TREBA DA ODLUČUJU


A granice su, ističe, veoma bitne za razvoj deteta. Roditelj treba da bude odlučan u postavljanju i poštovanju pravila.
Ima još razloga zašto odnos roditelja i dece nikako ne treba da se zove ni ispoljava kao drugarski.
Prijatelji, za razliku od dece i roditelja, imaju zajednička shvatanja i iste ili vrlo slične ideje o životu. Za razliku od drugova, roditelji i deca nisu ravnopravni ni u donošenju odluka. Roditelj može da pita dete za mišljenje, ono može da kaže šta mu se dopada, a šta ne, ali roditelj je taj koji odlučuje, pogotovu o važnim stvarima.


Poveravajte se prijateljici, a ne ćerki


Pogrešno je, ističe Jelena Radosavljević, kada roditelj u detetu vidi prijatelja, sagovornika i saveznika i priča mu o sopstvenim problemima.
– Dete nema kapacitet da te probleme shvati i zato je bolje o tome razgovarati s nekim starijim i iskusnijim, s prijateljicom, koleginicom. Poveravanje detetu je naročito često kada su roditelji razvedeni, pa mu se jedan ili oba roditelja poveravaju, često i optužujući onog drugog.



Izvor: zena.blic.rs

 

 

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

8 znakova da će ON biti dobar tata
Muškarac koji se bez problema snalazi sa najgorom dečjom stolicom i usput peva, ima potencijal da bude dobar tata.
6
“Uzmi knjigu malo, jesi li učio danas?”
Domaći zadatak „u zadnji čas“, učenje nekoliko lekcija za dan i „borba sa gradivom“ za sutrašnji test? Ako ste prepoznal...
5
MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...
4
Uvećanje trećeg krajnika
Sva deca se rađaju sa trećim krajnikom koji raste do uzrasta od oko 5-7 godina, da bi oko desete godine počeo da se sman...
4





BUDUĆE VOĐE: 7 osobina prolećnih beba
Zima, proleće, leto ili jesen ... Da li znate da godišnje doba utiče na našu ličnost? Mnoga istraživanja pokazala su kak...
Nije obrazovan ko ima škole, nego ko ima o...
Savesni roditelji često posežu za knjigama i savetima koji su razni sveštenici, psiholozi i ostali mudri ljudi ostavljal...



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here