Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Za mnoge parove realnost je bolna, oni uporno pokušavaju da dobiju dete, ali pokušavanje ne daje nikakve rezultate. Prema nedavnim istraživanjima, 1 od 6 parova suočava se sa neplodnošću, a očekuje se da će ta brojka rasti u bliskoj budućnosti.
Žene često krive sebe za neplodnost, ali to uopšte nije njihova krivica. Često čujemo objašnjenje kako se plodnost smanjuje tokom godina, a današnje žene odlažu rođenje deteta.
Istina je da se kvalitet i količina jajnih ćelija smanjuju sa godinama, ali to je samo deo složene slagalice.
Ako ste žena, ne žurite sa zaključkom da vas je telo izneverilo - postoje mnogi drugi faktori, kao što su kvalitet sperme, starost, kvalitet jajnih ćelija, hormonska neravnoteža, pa čak i način života koji sada mnogo više utiče na plodnost nego u vreme vaših roditelja.
Mnogi od ovih faktora nisu pod vašom kontrolom, a saznanje da ovi aspekti utiču na vašu plodnost pomoći će vam da se oslobodite tereta koji nosite.
Kvalitet i kvantitet sperme drastično opadaju
U jednoj trećini slučajeva, muška neplodnost je osnov problema. U stvari, to je glavni razlog zbog kojeg mnogi parovi ne mogu imati drugo dete - mnogi muškarci žive u iluziji da je kod njih sve u redu, jer je njihova partnerka već jednom uspela da zatrudni.
Međutim, reproduktivni status nije statičan. Ona se menja u skladu sa životnim navikama, stresom i ishranom. Pored toga, broj spermatozoida kod muškaraca je danas mnogo manji nego ranije.
PROČITAJ VIŠE: Iskrena ispovest tate: Od tuge do bebe
Verovali ili ne, prema kriterijumima koji su važili pre samo dve generacije, danas se svi muškarci se smatraju neplodnima. Ovo postaje ozbiljan problem - 1940. godine, prosečan muškarac je imao 113 miliona spermatozoida po mililitru sperme; 1990. taj broj je pao na 66 miliona (pad od čak 45%), a danas je svega 20 miliona.
Razlog ovog pada, prema mišljenju stručnjaka, su toksini prisutni u našem okruženju, gojaznost i slaba fizička aktivnost.
Stalno smo umorni i pod stresom
Nema sumnje da čovek nikada nije živeo stresnije nego danas. To ima svoje posledice, uključujući i neplodnost. Kada je vaše telo pod stresom, zapravo imate niži progesteron; stres je odgovoran za izlučivanje kortizola, kojem telo tada daje prednost u odnosu na polne hormone.
Hronični stres je takođe uzrok problema sa štitnom žlezdom, što direktno utiče na plodnost. Kada je reč o nedostatku sna, izlaganje svetlosti sa vaših mobilnih telefona, tableta, televizora i računara uveče, potpuno narušava prirodu mraka, i to može odložiti i čak zaustaviti ovulaciju.
Izloženi smo toksinama više nego ikad
A to je problem koji nije postojao pre nekoliko generacija. Izlaganje toksinima u vazduhu, zemljištu, hrani i vodi može izazvati razne hronične bolesti, uključujući i neplodnost. Autoimune bolesti su u porastu, kao i neuspešni pokušaji začeća.
S obzirom da je spektar toksina kojima smo svakodnevno izloženi ogroman, ili čak beskonačan, teško je utvrditi šta uzrokuje neplodnost.
PROČITAJ VIŠE: Ne tiče me se šta doktori kažu, rodićeš naše dete
Sredstva za čišćenje, herbicidi i razne druge hemikalije dokazano izazivaju promene u menstrualnom ciklusu, povećavaju rizik od endometrioze i smanjuju broj spermatozoida kod muškaraca.
Fizička aktivnost je svedena na minimum
Naš "moderan" način života i rada ograničaju naše prirodno kretanje, a najveća žrtva je opet plodnost. Gojaznost polako postaje epidemija, a žene sa viškom kilograma imaju više estrogena zbog masnog tkiva, što dovodi do nepravilnog menstrualnog ciklusa.
Ne postoji način da se zaštitite od takozvanih "prednosti" savremenog života. Da, u mnogim oblastima život nam je olakšan, ali da li je cena koju plaćamo previsoka?