|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Posao u trudnoći i kada na porodiljsko

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 17.2.2018
Ako se osećate dobro posao u trudnoći možete u većini slučajeva obavljati normalno, ali postoje neki izuzeci i mere opreza.
Ključne reči:

image
/11


Sa lekarom popričajte o vrsti posla koju obavljate, radnom mestu, uslovima i kako se osećate, pa ćete lakše moći odlučiti kada je vreme za porodiljsko. Dok neke majke žele ili ih finansijske okolnosti primoravaju da rade tokom trudnoće, druge uzimaju puno porodiljsko.

 

Na poslu

Ako ste zdrava trudnica i radite u sigurnom okruženju možete nastaviti sa poslom do pred sam porod. Naravno, kako se bude približavao 9. mesec umaraćete se brže i moraćete usporiti. Ako ste odlučili da radite, ipak na porodiljsko otiđite barem 15 dana pred termin da biste to vreme iskoristili da se dobro odmorite i pripremite.

 

Vrste posla

Određena zanimanja zahtevaju neke promene kada zatrudnite. Ako je reč o poslu koji je rizičan za trudnice verovatno će vas prebaciti unutar firme na neko drugo mesto ili ćete morati modifikovati svoje radno okruženje.

Trebate imati na umu da za trudnice nikako nisu pogodni poslovi koji podrazumevaju podizanje težih predmeta, stajanje duži period, neredovno ili dugo radno vreme, … Sve to može dovesti do toga da nosite nisko već u drugom trimestru, da rodite prerano, da rodite malu bebu ili dobijete povišen krvni pritisak.

Pravite pauze što češće na poslu (pa čak i ako su kratke); ako morate da stojite neka vam jedna noga odmara na maloj kutiji (menjajte noge u toku dana); zamenite se sa kolegama na poslu ako je moguće (birajte poslove koji ne zahtevaju mnogo hodanja ili stajanja). Takođe, iskoristite dane bolovanja ili zaostali godišnji da se odmorite ako se ne osećate dobro, posebno pred kraj drugog tromesečja i u trećem.

 

Kada obavezno prestati raditi?

Na prinudni porodiljski idete ako su neki rizični faktori uključeni i ako vam to doktor savetuje.

– Ako postoji rizik od preranog porođaja (posebno za žene koje očekuju blizance ili više dece)

– Ako imate visok krvni pritisak i rizik od preeklampsije

– Ako imate slabiji cerviks, ako ste otvoreni ili ste u prošlosti imali nekoliko pobačaja.

– Ako vaša beba ne raste i ne razvija se normalno.



Putovanje na posao

Većina trudnica može bezbedno da putuje na posao, ali porazgovarajte sa doktorom o tome, posebno ako je put duži. Najbolje je da nosite sa sobom vaš trudnički karton, zdravstvenu knjižicu i dokumente za slučaj neke hitne intervencije. Najlakše će vam biti u drugom tromesečju, jer vas neće napadati mučnine, a još neće nastupiti nesvestice trećeg tromesečja.

 

Opasne i nepogodne vrste poslova za trudnice

Poslovi koji zahtevaju duže stajanje: kuvarice, medicinske sestre, konobarice, policajci, … Ovi poslovi mogu vrlo lako postati teški za trudnice i predstavljaju rizik za zdravu trudnoću. Sati stajanja u drugom delu trudnoće mogu dovesti do slabljenja cirkulacije što može biti opasno za bebu. Tu su i rizik od povišenog krvnog pritiska i prevremenog porođaja. Zato žene koje provode više od 4 sata na nogama na poslu trebaju da promene radno mesto ili da odu na porodiljski do 24. sedmice.

Poslovi koji zahtevaju fizičku snagu: podizanje, guranje, saginjanje, kopanje ili utovar. Ovi poslovi nikako nisu pogodni trudnice. Mogu biti opasni i na samom početku trudnoće, ako su naporni. Pokušajte da se zamenite sa kolegama i premestite na kanecelarijski posao. Trudnice mogu ponekad da podignu i predmete težine 10-tak kilograma (možete podizati i svoje mlađe dete), ali ako to podrazumeva često podizanje tih teških predmeta onda trebate da odustanete. Naravno, zavisi i od konstrukcije žene i njene snage.

Poslovi koji podrazumevaju rad sa teškim hemikalijama. Tu se misli na slikare (koji često slikaju), ako radite u vešarioni i udišete isparavanja raznih praškova, ako radite u poljoprivredi sa pesticidima, automehaničarski poslovi (udisanje gasova i teška ulja), rad u fotokopirnici, štampariji, moleraj …

Duže izlaganje teškim hemikalijama može uveliko naštetiti razvoju bebe. Obavezno nosite maske i zaštitnu odeći i radite u bolje provetrenim prostorijama, ali najbolje je da odete na porodiljsko ili da vas premeste na neko sigurnije radno mesto.

 

Izvor: lifepressmagazin

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
17
Značaj gvožđa tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...
13
Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.
5
Šta je linea negra i da li zaista otkriva ...
Linea Nigra je jedna od nuspojava bilo koje trudnoće i još jedan znak promene vašeg tela tokom ovog perioda. Evo šta tre...
4





Rh negativna krvna grupa - rizik za majku ...
Ukoliko u krvi imate Rezus protein onda ste Rh pozitivni (+), kao i većina ljudi, a ako ga nema onda ste Rh negativni (-...
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here