|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Reanimacija na rođenju može da ugrozi inteligenciju dece

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Bebe koje je potrebno oživljavati na rođenju, a potom su zdrave, mogu biti pod povećanim rizikom da imaju nizak koeficijent inteligencije (IQ) sa osam godina, ukazuje najnovija britanska studija, obavljena na Bristolskom univerzitetu.

image
/11


Blage fizičke poteškoće u najranijem životnom dobu dovoljne su daizazovu nervna oštećenja i tako budu od uticaja na IQ u detinjstvu, amoguće i u kasnijem životu, izjavio je dr Dejvid Od, vođa istraživanja,a prenosi Rojters.

Analizom bristolskog tima bilo je obuhvaćeno gotovo 6.000 dece,rođene tokom 1991. i 1992. godine, čiji je IQ bio testiran u osmojgodini života za potrebe jedne šire britanske studije o zdravlju dece.
 

Od tog broja, kod 400 dece je bilo potrebno primeniti reanimacijuna rođenju, posle čega nije bilo nikakvih pokazatelja oštećenja, dok suse kod 26 odmah po reanimiranju pojavili neki znaci oštećenja mozga.

Nizak IQ registrovan je kod 10 odsto oživljavane dece kod kojihnisu registrovana oštećenja i kod 23 odsto reanimirane dece kod koje jebilo evidentnih oštećenja.
 
 
25. april 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
17
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
17
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
17
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
17





3D animacija: vaginalni porođaj
video
3D animacija vaginalnog porođaja (engleski video)
Materica je bila prazna, čudo je kako je b...
Tamara je objasnila da je imala 17 godina kada je zatrudnela i da je prvi pregled imala u 14. nedelji. Niko ne želi da s...



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Dan ili noc
magnetic

Kada ste se porodile?Zanima me cisto procentualno

preko dana (66%)

nocu (34%)


Ukupan broj glasova: 100

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here