Dete će naučiti da vozi bicikl bez pomoćnih točkića tek kad to samo poželi...
Većina dece je spremna za učenje vožnje biciklom između četvrte i desete godine.
Foto: Freepik.com
Kako odabrati biciklu i opremu po meri deteta?
Dobar bicikl treba da ima:
- Kontra kočnicu (na pedalama)
- ručnu kočnicu
- mogućnost podešavanja visine sedišta
- zaštitu na lancu
- mogućnost skidanja pomoćnih točkova
- zaštitu od sunđera na upravljaču
- kvalitetne gume sa branicima
Poželjno je i da bicikl bude lagan, iako je većina bicikala za decu koji se mogu kupiti vrlo teška. Ipak, probajte pronaći što lakši.
Neka dete prilikom vožnje uvek i bez izuzetka koristi kacigu. Ubrzo će dete samo steći naviku nošenja kacige pri svakoj vožnji. Naša preporuka je da kupite kacigu za bicikl koja ima mogućnost podešavanja širine po opsegu glave pa će je dete moći nositi više godina. Kaciga se mora dobro učvrstiti da se ne miče na glavi deteta, a kaiš treba da bude zategnut ispod brade.
Dobro je koristiti i štitnike za kolena, ruke i laktove, koji će zaštititi dete pri eventualnom padu.
Prilikom kupovine dečijeg bicikla, bitno je odrediti pravilnu veličinu točka.
Donosimo mali vodič za odabir bicikle prema starosti i visini deteta.
Kako ohrabriti dete pre same vožnje biciklom?
Dete će naučiti voziti biciklu bez pomoćnih točkova tek kad to samo poželi. Nikako ne treba siliti dete da uči voziti biciklu, ako to ne želi, jer motivacija je osnova za savladavanje ove veštine. Osim motivacije, potrebna je i fizička spremnost, tj. koordinacija i držanje ravnoteže, i psihička spremnost, tj. samopouzdanje.
Većina dece je spremna za učenje vožnje biciklom između četvrte i desete godine. Obično roditelji žele da njihova deca sve nauče što ranije, kako bi se mogli pohvaliti. Ali svako dete se razvija i uči na svoj način i svojim tempom. Pritom veliku ulogu igra i detetov karakter: imate li malog “hazardera” ili “ziheraša”? Mali “hazarderi” će pre probati razne stvari bez puno pripreme i lakše preuzeti rizik. Mali “ziheraši” će, s druge strane, dobro proučiti sve detalje, pripremiti se i onda obično kasnije, ali sigurnije preuzeti rizik pokušaja i ostvariti zamišljeno.
Nikako nemojte pokušavati da naučite dete da vozi biciklu na način koji se često preporučuje: “učitelj” vožnje obeća detetu da će ga stalno pridržavati i da ga neće pustiti, a potom ga usred vožnje pusti. Takvim trikom nećemo naučiti dete voziti biciklu, već ćemo samo izgubiti njegovo poverenje.
Pre same obuke vožnje, bitno je sa detetom razgovarati:
- Saznajte kako se oseća. Vrlo je verovatno da će se dete neopisivo veseliti učenju vožnje, ali će osećati i strah od mogućeg pada i samog neuspeha. Pokažite detetu da razumete njegove strahove, ali zadržite smirenost i objasnite mu da je normalno da se boji. Ipak je vožnja biciklom bez pomoćnih točkića velika stvar.
- Ne silite, ali ne dopustite ni odustajanje na prvu. Ako silimo dete na učenje bilo čega, brzo će izgubiti motivaciju. Još gore, ako silimo dete na nešto za šta nije spremno, možemo vezati negativne osećaje uz tu aktivnost i stvoriti strahove za celi život. Stoga je potrebno pronaći balans između previše forsiranja i prelakog odustajanja. Bitno je zadržati strpljivost, ali i upornost. Kad vidimo da je detetu dosta, možemo mu predložiti pauzu ili mu možemo naglasiti da napravi samo mali korak u pokušaju: npr. neka samo proba podići noge na pedale, ali ih može odmah spustiti.
- Pomozite detetu da oseti da kontroliše situaciju. Pošto su novi izazovi nepredvidljivi i strašni, pomozite detetu da oseti kontrolu nad njima, tako što ćete mu ponuditi izbore u kojima će samo doneti odluku: Mogući izbori su: koliko minuta želiš da pričekamo pre novog pokušaja, želiš li da stojim i gledam ili da trčim uz tebe?
- Ne ubeđujte pogrešnim argumentima. Kad je dete preplavljeno osećajima i uzbuđenjem, pogrešni argumenti samo će pogoršati situaciju. Ne ubeđujte dete kako je vožnja biciklom zabavna, kako će mu se svideti ili još gore kako se svi njegovi prijatelji već voze bez pomoćnih točkića.
- Pokažite detetu da verujete u njega. Pokažite detetu kako verujete da može da nauči da vozi bicikl bez pomoćnih točkića, kako biste ga ohrabrili. Pokažite da verujete da je već dovoljno veliko i spremno da pokuša, uz vašu pomoć i podršku.
- Pohvalite pokušaj. Kad dete smogne hrabrost i pokuša nešto novo, vreme je za malu proslavu. Ispričajte detetu sled događaja kroz zabavnu priču: kako se bojao, kako je smogao hrabrost i pokušao, kako je bio siguran i kako je bilo zabavno. Naglašavanjem pozitivnih iskustava nakon “strašnih” i rizičnih situacija jačamo detetovo samopouzdanje.
Kako naučiti voziti bicikl bez pomoćnih točkića za samo 30 minuta?
Pre vožnje bicikla bez pomoćnih točkića dobro je da dete ima iskustva u vožnji tricikla, bicikla za ravnotežu bez pedala i bicikla sa pomoćnim točkićima kako bi već ranije izvežbalo ravnotežu i okretanje pedala.
Podesite sedište i upravljač bicikle na visinu deteta. Dete će moći da stavi celo stopalo na tlo.
- Pustite dete da se upozna sa biciklom: sedne i digne se sa sedišta, gura bicikl uza sebe.
- Pokažite detetu kako funkcionišu nožna i ručna kočnica, ali pustite ga da na početku koči i nogama, ako se tako oseća sigurnije.
- Recite detetu da se lagano odguruje nogama kako bi vežbalo ravnotežu, ali nemojte ga pridržavati i gurati na biciklu. Ponavljajte ovu vežbu sve dok dete ne savlada držanje ravnoteže.
- Kad savlada ravnotežu, recite detetu da se odgurne i da podigne noge na pedale i krene ih okretati. Ponavljate i ovu vežbu sve dok se dete ne osigura u pedaliranju.
- Kad dete savlada i pedaliranje, pokažite mu kako se koči. Vežbajte kočenje i nožnom i ručnom kočnicom.
Ne zaboravite da pohvalite i ohrabrite dete tokom učenja. Više puta :)
Izvor: Ringeraja.hr
Šta da uradimo ako primetimo da dete ima ravne tabane?
S obzirom da između treće i četvrte godine uzdužni luk stopala već treba da je razvijen, roditelji tada mogu posumnjati da dete ima ravna stopala ukoliko je hod mališana trapav, ako ne može dugo da hoda ili se pre spavanja žali na umor i bolove u potkolenicama.
Jedan od najboljih načina da utvrdite da li vaše dete ima ravna stopala je da napravite mali test kod kuće: dajte detetu da mokrom nogom zgazi na papir (ili beton). Ako na podlozi ostaje trag celog stopala, to znači da su detetova stopala ravna, u suprotnom na podlozi će se ocrtati neophodan luk svoda detetovih stopala.
Bez obzira da li je pojava ravnog stopala nasledne ili druge prirode, pedijatri širom sveta preporučuju MVS set za poboljšanje statike, motorike, pravilnog razvoja i balansa tela. Šta je zapravo MVS set? MVS set za ravna stopala na jednostavan i lagan način omogućava prevenciju deformiteta i korekciju već postojećih, što je i njegova glavna funkcija. Set se sastoji iz dva stepera, odnosno dve polulopte različitog inteziteta otpora i valjka.
Njihova unutrašnjost je ispunjena vazduhom i omogućava sistem progresivnog vežbanja uz postepeno povećanje otpora, a spoljašnja bodljikava površina pruža dodatni senzo-motorni nadražaj, jača mišiće stopala i pravilno formira svodove stopala. MVS set koji se korisiti kao terapija i prevencija za ravna stopala i probleme sa nogama, olakšava bol u stopalu, ispravlja ravno stopalo i sprečava njegovu pojavu. Set predupređuje promene na stopalima ukoliko je to potrebno, a ako promene još uvek nisu nastale pomaže u sprečavanju njihovog potencijalnog nastanka.
PROČITAJ VIŠE na >> www.aleksandarmn.com
|
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Ako imate školarca, ovo je tekst kojim zap...
Polazak u školu je uzbudljiv, ali i stresan period kako za decu tako i za roditelje. Da bi se mališani što bolje priprem...
10
Zagrlite dete kada se grozno ponaša! Evo z...
Zgrliti decu znači iskazati im bezuslovnu ljubav i podršku za njihove probleme i osećaje.
8
SVE JE POŠLO NAOPAČKE, ZA VRAPCE I MAČKE
Pesma iz legendarne emisije za decu - Na slovo, na slovo. Autor: Duško Radović; Peva: Vlastimir Đuza Stojiljković.
8
A satić smartić? Kako mislite ne mogu da i...
Smartić odvlači pažnju? Koja je poenta ako stoji u rancu? Ali, evo, ja ne znam kako da mu zabranim.
7