Operacija u kojoj se koriste ćelije pacijenta kako bi se otklonilo oštećenje rožnjače, providnog spoljašnjeg sloja oka, donela je značajno poboljšanje vida posle samo nekoliko nedelja od operacije.
Tri pacijenta na kojima je do sada izvršena ova operacija imali su jako loš vid zbog oboljenja rožnjače, što je četvrti oblik slepila koji pogađa oko 10 miliona ljudi širom sveta. Ovo oboljenje može nastati usled genetskog nasleđa, operacije, opekotina, infekcije ili hemoterapije, a lečenje obično podrazumeva ugrađivanje grafta, transplantacije ili upotrebu lekova kao što su steroidi.
Međutim, tim lekara sa Univerziteta u Novom Južnom Velsu u Sidneju upotrebio je moć matičnih ćelija sposobnih da se pretvaraju u druge vrste ćelija. Oni su uzeli male uzorke matičnih ćelija iz očiju dvojice muškaraca i jedne žene, koji su imali obolelu rožnjaču i "posadili" ih na kontaktnim sočivima. Matične ćelije obložile su sočiva, koja su potom stavljena u oko pacijenta na oko tri nedelje. Za to vreme, matične ćelije odvojile su se od sočiva i počele da isceljuju oštećenu rožnjaču. Korišćenje ćelija samog pacijenta uklanja potrebu za donorima i pruža sigurnost da transplantat neće biti odbačen. Jedan od istraživača dr Nik di Đirolamo objašnjava:
- Procedura je jednostavna i jeftina. Za razliku od ostalih tehnika, nisu potrebni nikakvi ljudski niti životinjski proizvodi, već samo lični pacijentov serum, i još nešto, ova tehnika je potpuno neinvazivna. Nema šivenja i nije vam potrebna nikakva posebna oprema.
Kontaktna sočiva koja se koriste u operaciji već se naveliko upotrebljavaju posle operacije očiju. Istraživači se nadaju da se ova tehnika može upotrebiti i za druge delove oka, kao što je mrežnjača na primer, ili za neke druge delove tela.
- Ako možemo da iskoristimo ovu proceduru na oku, ne vidim zašto to ne bi funkcionisalo i na drugim organima, kao što je koža recimo, koja se ponaša na veoma sličan način kao rožnjača - kaže dr Di Đirolamo.
Dr Kaldip Sidu, stručnjak za matične ćelije na pomenutom univerzitetu, kaže da je ova "pametna strategija" korak napred u korišćenju matičnih ćelija u svrhu lečenja.
Imate li mišljenje o ovoj temi? |
16. juni 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
6
Zašto mnogo žena pobaci pre 12. nedelje?
U prvim nedeljama trudnoće većinu žena izbezumljuje statistika: od tri trudnoće jedna će se spontano okončati u prvom tr...
6
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
5
12 fotografija POROĐAJA KOD KUĆE koje oduz...
Porođaj kod kuće je apsolutno preuzimanje odgovornosti, povratak prirodi i pokazivanje ženske moći - ove fotografije to ...
5