|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 0:37:38   
Verus
Platnene pelene čuvaju okoliš
Upotrebom platnenih pelena možete sačuvati okoliš od jedne tone otpada – toliko teži 5000 jednokratnih pelena koje za sobom ostavlja jedno dijete. U Hrvatskoj je to godišnje brojka od 122 milijuna jednokratnih pelena, bez sastojaka koji se mogu reciklirati. Raspadaju se dugo, pritom ispuštaju staklenički plin metan, sadrže mnoge umjetne tvari, ali i stolicu i mokraću djeteta koje prema SZO-u ne bi niti smjele završiti na odlagalištima zbog mogućnosti širenja zaraza.
Svaki proizvod koji kupujemo govori o našim osobnim izborima. Svaki proizvod ima neki utjecaj na okoliš, a zbroj utjecaja svega što kupujemo nije beznačajan. Osobito kada se radi o jednoj toni otpada jednokratnih pelena za svako naše dijete. Odgovornost prema Zemlji, jedinom planetu koji imamo, trebala bi uključivati izbore proizvoda koji joj manje štete. Jer Zemlja nije za jednokratnu upotrebu.
  • Jednokratne pelene sadrže celulozu, plastiku, superupijajuće granule, kemijske aditive i parfeme. Svi ovi materijali i kemikalije nose svoj utjecaj na okoliš, a neki mogu loše utjecati i na zdravlje.
  • Na hrvatska odlagališta baca se godišnje oko 122 milijuna jednokratnih pelena. Lokalne zajednice potroše milijune kuna za njihovo odlaganje.
  • Plastični dijelovi pelena raspadat će se stotinama godina, a superupijajuće granule nastavljaju upijati vodu na odlagalištu i povećavaju svoj volumen.
  • Djetetovu stolicu bi i s jednokratnih pelena trebalo isprazniti u zahodsku školjku, no roditelji to ne čine. Fekalije su prema SZO-u biološki opasan otpad.
Za proizvodnju i transport ogromnih količina jednokratnih pelena potroši se više vode i energije nego za održavanje platnenih. Tih 5000 jednokratnih pelena za jedno dijete je velik broj. Za plastične dijelove jednokratnih pelena troše se neobnovljivi materijali, a za celulozu drvo. Za izbjeljivanje celuloze koriste se kemijski postupci manje ili više štetni za okoliš. Odlaganje jednokratnih pelena postaje sve veći problem. One su treći po veličini pojedinačni sudionik u otpadu, iza papira i plastičnih boca, a ne mogu se reciklirati. Npr. zagrebačko odlagalište svake godine puni se s 5000 tona prljavih pelena, a za odlaganje tolike količine otpada na Jakuševcu građani Zagreba izdvoje oko 2 milijuna kuna. Pri spaljivanju jednokratnih pelena mogu se stvarati opasne toksične tvari poput dioksina, furana i klora. Pri raspadanju pelena u zrak se ispuštaju metan i ugljični dioksid, staklenički plinovi. Postoje i biorazgradive jednokratne pelene, koje je svakako bolje upotrebljavati nego obične, no one zahtjevaju posebne uvjete na odlagalištima (sunce, kišu) koji u većini slučajeva nisu prisutni u dovoljnoj mjeri da bi se pelene brzo raspale. I platnene pelene imaju svoj utjecaj na okoliš, no daleko manji od jednokratnih. Kao prvo, koristi ih se u manjim količinama, samo dvadesetak po djetetu. Nakon odlaganja brzo se raspadaju i ne ispuštaju štetne tvari. Pri održavanju možete izabrati "ekološkiji" put: korisitite manje deterdženta, sušite ih na zraku i koristite energetski učinkovitije perilice rublja. Količina vode koja se potroši za pranje pelena svaka tri dana, jednaka je količini vode kojom odrasli isperu WC školjku nakon upotrebe tijekom tri dana. Možete se odlučiti i za ekološkije materijale: izaberite organski pamuk, bambus ili konoplju pri čijem se uzgoju ne šteti okolišu. Kad se uzme u obzir potrošena energija i materijali u proizvodnji, transportu, korištenju i odlaganju pelena, ekološki "otisak stopala" jednokratnih pelena je nesumnjivo veći od onoga koji ostavljaju platnene pelena.

Izvor: pelene.info

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 151
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 0:40:21   
Verus
Platnene pelene: prirodno, jednostavno, ... bolje! user posted image Korištenje jednokratnih pelena u higijeni naše djece, koje je danas gotovo univerzalno u Hrvatskoj, ima negativan učinak na naš okoliš, a često i direktno na zdravlje djeteta, stoga je od izuzetne važnosti upoznati roditelje s negativnim aspektima jednokratnih pelena te ih osvijestiti o postojanju prirodne alternative koja ima manje negativan utjecaj na zdravlje našeg planeta i naše djece, a i na obiteljski novčanik. Bez obzira jeste li o alternativi jednokratnim pelenama počeli razmišljati kako biste barem djelomično rasteretili kućni budžet, jer ste zabrinuti zbog mogućih negativnih posljedica koje korištenje jednokratnih pelena može imati na zdravlje vašeg djeteta ili zbog zabrinutosti sve većim zagađenjem i uništavanjem Zemlje, a možda i zbog svega navedenog, pozivamo vas da se upoznate s novim platnenim pelenama – alternativom koja je bolja za bebu, za vas i za naš okoliš.   ZDRAVLJE Jednokratne pelene • Iako na reklamama čujemo da je suha guza = dobra guza, zapravo je prljavština ono što uzrokuje pelenski osip. Jednokratne pelene upijaju veliku količinu tekućine pa su roditelji u iskušenju da ih mijenjaju rjeđe. No koliko dugo želite da Vam dijete bude u PRLJAVOJ peleni? Prljava pelena je jednostavno prljava pelena. Čak i za jednokratne pelene postoje upute za mijenjanje svakih 3 sata.   Istraživanja su pokazala slijedeće podatke za SAD: 1955. god – manje od 10% beba imalo je pelenski osip
1991. god – 78% beba je imalo pelenski osip Vjerojatni razlozi za povećanje pelenskog osipa masovnim korištenjem jednokratnih pelena su: alergijske reakcije na kemikalije, nedostatak zraka, viša temperatura, prerijetko mijenjanje pelena jer roditeljima izgledaju suho. • Jednokratne pelene koje sadrže parfeme, povezane su s tegobama pri disanju kod astmatičara. • Pregrijavanje za 1oC koje se događa u jednokratnim pelenama, u vrijeme kad se dječacima još razvijaju testisi, može utjecati na kasniju neplodnost. • Pošto dijete u jednokratnim pelenama nije svjesno svojih fizioloških funkcija, jer se tekućina odmah upije – djeca koja koriste jednokratne pelene puno kasnije se odviknu od pelena. Nekad je bilo nezamislivo da dijete troši XXL pelene do tri i više godina, sad je to uobičajena pojava. • Bebini intimni dijelovi su u kontaktu s pelenama 24 sata na dan, dvije i pol godine (majke, zamislite da morate sintetičke higijenske uloške nositi toliko dugo!). Jednokratne pelene sadrže niz kemikalija, od onih kojima se postižu visokoupijajuća svojstva, do nekih u tragovima koje su čak visokotoksične: NATRIJEV POLIAKRILAT je superupijajuća tvar koja se u kontaktu s vodom pretvara u gel - možete ga naći u obliku komadića poput mekanih kristalića na bebinoj guzi – kod nekih beba izaziva alergijsku reakciju - nastavlja upijati vodu do 100 puta svoje težine i na odlagalištima - upija tekućinu i iz bebine kože pa je suši - izbačen je iz proizvodnje tampona, jer aktiviran određenom bakterijom izaziva Sindrom toksičnog šoka - ako ga beba proguta više od 5 grama, može biti smrtonosan DIOKSIN  je nusprodukt izbjeljivanja celuloze klorom, a nalazi se u tragovima i u pelenama - jedna od najtoksičnijh tvari koje je proizveo čovjek - sastojak je bojnih otrova - povezan je s defektima pri rođenju, spontanim pobačajima, genetskim promjenama - kancerogen je    TBT je kemikalija koja se smatra zagađivačem okoliša - visoko je toksična - prodire kroz kožu i ima efekt sličan hormonima - šteti imunološkom i hormonalnom sustavu - povezuju je sa kasnijom sterilnosti kod dječaka    Platnene pelene Platnene pelene izrađuju se od prirodnih materijala i ukoliko se pravilno održavaju ne sadrže kemikalije koje mogu štetiti djetetovom zdravlju. Koriste se sa zaštitnim gaćicama koje propuštaju zrak pa bebina guza dovoljno "diše" i ne pregrijava se.   JEDNOSTAVNOST UPOTREBE   user posted image Većina ljudi pri spomenu "pelene" pomisli na četvrtaste pelene kakve su imale naše bake, prale rukama, iskuhavale, peglale… Tu sliku možete jednostavno prekrižiti. Moderne pelene su izgledom i jednostavnošću upotrebe više nalik na jednokratne nego na bakine pelene. • Sašivene s nekoliko slojeva u oblik kojeg uopće ne treba slagati, samo se čičak-trakom ili gumbićima ("drukerima") pričvrste oko guze. • Ne treba ih peglati!    Ne treba ih iskuhavati! • Neke čak imaju sašiven i vanjski nepropusni sloj, tzv. All-In-One pelene (vanjski sloj je od materijala koji propuštaju zrak, a tekućinu ne) • One koje nemaju vanjski nepropusni sloj lakše se peru, ali zahtijevaju upotrebu mekanih nepropusnih zaštitnih gaćica. • Bacanje bebine stolice u WC se može pojednostaviti upotrebom papirnatih listića. • Kod platnenih pelena – iz iskustva naših mama – rjeđe procuri mokraća kraj nožice, i rjeđe procuri stolica novorođenčadi prema leđima.   TROŠKOVI  Jednokratne pelene  user posted image   Platnene pelene user posted image     user posted image     Razlika: platnene pelene su 3 - 4 puta jeftinije, ne računajući da se mogu koristiti i za drugo, treće… dijete.   OKOLIŠ Utjecaj pelena na okoliš može se mjeriti u proizvodnji, održavanju i odlaganju.   Platnene pelene U proizvodnji platnenih pelena koristi se obnovljivi izvor – pamuk. Uzgoj pamuka daleko je blaži za okoliš od proizvodnje plastike i celuloze za jednokratne pelene. Osim toga, jednokratnih pelena je potrebno 200 puta više nego platnenih (5000 u odnosu na 25). Kod održavanja platnenih pelena troši se voda i energija, no količine su ukupno daleko manje nego utrošak vode i energije kod proizvodnje jednokratnih pelena. Za pranje platnenih pelena može se izabrati sredstvo koje je blago za okoliš, dok su opasne kemikalije koje se pojavljuju u proizvodnji jednokratnih neizbježne. Platnene pelene može koristiti nekoliko djece, a nakon odlaganja su brzo razgradive – dovoljno je 6 mjeseci.   Jednokratne pelene Proizvodnjom jednokratnih pelena troši se 230% više vode, 350% više energije, 830% više nerazgradivih sirovina, 9000% više obnovljivih sirovina i 400-3000% više zemlje za uzgoj tih sirovina. U proizvodnji se koriste opasne kemikalije (kao što je natrijev polakrilat), a u okoliš ispuštaju izuzetno opasne kemikalije (kao što su dioksin ili TBT). Odlaganje jednokratnih pelena je sve veći problem, koji je višestruko opasan: • Sadržaj pelena - fekalije, prema Svjetskoj Zdravstvenoj Organizaciji zabranjeno je bacati na smetlište. One su izvor raznih bakterija i virusa, uključujući i Hepatitis B i Polio koji se nalaze u stolici neko vrijeme nakon cijepljenja bebe. Čak i s jednokratnih pelena bi se stolica trebala očistiti i baciti u WC… no skoro svi roditelji je uredno pospreme u peleni u kantu za smeće. • Pri raspadanju jednokratnih pelena u zrak otpušta se metan, staklenički plin koji iz milijardi bačenih pelena razvijenih zemalja znatno doprinosi globalnom zagrijavanju. • Mnogi veliki gradovi su otkrili da im se više isplati sufinancirati roditelje pri kupnji platnenih pelena, nego se brinuti o ogromnim količinama pelena čiji odvoz i odlaganje moraju riješiti (primjeri u Austriji, SAD, Kanadi…)   Jeste li znali? - u Hrvatskoj se godišnje potroši oko 70 milijuna jednokratnih pelena, za što roditelji izdvoje oko 130 000 000 kuna - jednokratne pelene su treći po redu sudionik na odlagalištima, iza novina i boca - za razgradnju jednokratne pelene potrebno je više od 500 godina, a skuplje "eko" jednokratne pelene nemaju uvjete na odlagalištu za bržu razgradnju jer nisu izložene suncu - za proizvodnju 5000 pelena  koliko ih potroši jedno dijete, potrebno je posjeći nekoliko stabala te potrošiti 1600 l sirove nafte i 78000 l vode     Prljave pelene se drže u kanti s poklopcem u vodi (ili bez nje) s malo dodanog octa ili ulja čajevca.Zbog dodanog octa uopće ne smrde(a jeste li probali kakav miris imaju prljave jednokratne pelene,čak i ako su samo mokre?). Kako su platnene pelene jednako jednostavne kod prematanja i odnošenja do kante, jedino što dodatno iziskuju je da se svaka tri dana trebaju premjestiti u perilicu i nakon pranja objesiti za sušenje. To odnosi ukupno 7 minuta prosječno dnevno, ili 20 minuta svaki treći dan. A time ste izbjegli odlazak u trgovinu zbog nabavke jednokratnih pelena. Dovoljno ih je prati na 60oC, jer je to temperatura na kojoj se unište sve bakterije i gljivice. Držati ih možete u košari pokraj stolića za prematanje, a mirišu i izgledaju - divno. Kod pranja se ne koristi omekšivač jer smanjuje moć upijanja, umjesto toga se za omekšavanje može koristiti ocat.   Ovdje možete i preuzeti letak Platnene pelene: prirodno, jednostavno, ... bolje!
O prematanju platnenim pelenama iz iskustva jedne mame, više možete saznati ovdje.  
Tekst preuzet i prilagođen za portal iz Rodinog letka Platnene pelene: prirodno, jednostavno, ... bolje!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 152
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 0:41:31   
Dora
Sve je to lepo, ali ja se ne bih zezala s tim nikad. Draže mi je ništa ne raditi nego mlatiti praznu slamu. Deci je u pampersu ugodnije i suvi su, a ko voli da radi neka radi. Meni je slobodno vreme dragoceno...
BTW, moji se nikad nisu ojeliuser posted image

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 153
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 0:43:56   
Dora
Druga stvar- 2012. će ionako smak sveta pa ne znam što bih se opterećivala ekologijom?user posted image

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 154
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 0:47:58   
Verus
Nemojte me lincovati sto sam stavila ove tekstove-na kraju krajeva, tema jeste o pamucnim pelenamauser posted image

Naime, razlog sto se ja dvoumim (i pored cinjenice da cu se vratiti na posao kada mi dete bude MOZDA 2 meseca staro, sto nemam nikoga ovde i nikakvu pomoc), jeste upravo deo o hemikalijama koje te pelene sadrze.

A mislim da se takvim stvarima ne treba smejati-mi nismo misevi, pa da znamo stetnost necega posle 10 godina ili 20...ako postoji, trebace duze.  A ja sam takav tip: AKO postoji sansa da nesto MOZDA ne valja, a ja imam opciju da ga izbegnem-uvek sam za touser posted image .

I deo o ekologiji---ne treba reci pa zasto bih samo JA brinula/brinuo?  Jer ako svako od nas kaze JA cu bar malo pomoci-to ce imati globalnog uticaja, i ne, to nisu pricu za malu decu...naprotiv.  Treba malo misliti na ovu decu koju radjamo i na kakvoj ce planeti oni jednog dana odrastati, i odgajati nasu unucad.  Ovde ne mislim samo na pelene-naprotiv, nego i na druge male izbore koje mozemo praviti, naravno, ako imamo tu opciju (reciklaza, koriscenje biorazgradivih proizvoda za ciscenje i sl).  Eto samo tako malo...

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 155
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 0:48:51   
Verus
user posted image naravno da nece smak sveta....bice planete jos dugo dugo
IZVORNA PORUKA: Dora

Druga stvar- 2012. će ionako smak sveta pa ne znam što bih se opterećivala ekologijom?user posted image

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 156
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 0:50:32   
JULIE
Joj samo nemojte o smaku sveta i ratovima,to je jdino cega se bojimuser posted image

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 157
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 0:59:41   
Verus
user posted image ma nece..gledala sam, ima ovde da se uzme "pocetnicki paket" tih pelena-koje je lu postavila, valjda da zene probaju pa vide-tako da cu probati...al kazem-sigurno cu ih koristii kada je vreme da se dete nauci na nosu, nek bude malo mokro vec kada je dovoljno staro da zna da se ide na nosu. Ne pada mi na pamet da imam dete od 2 godine u pelenama!

(odgovor članu JULIE)
Direktna veza do poruke: 158
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 1:10:05   
Dora
Verus, ja brinem o prirodi na druge načine, i učim decu da brinu o njoj. Na svojoj grbači to ne želim da radim. Na stranu sva štetnost ovoga ili onoga, ti dok ti beba bude mala moraćeš i da se brineš o njoj, i da se brineš o sebi, o kući, mužu...i da radiš. Zamisli se kako trčiš s posla da bi videla dete, držiš ga u jednoj ruci dok drugom kuvaš ručak (veruj mi, ne preuveličavam, imam mišiće na rukama kao Žan Klod), posle tog ručka želiš da popiješ kafu s mužem ali avaj! Pelene ne mogu same da se peru i peglaju!
I da, ne zavaravaj se da ćeš s mužem deliti posao. I ja sam s mojim delila posao ali posla ima za više od dve osobe!

Ja se izvinjavam ako sam previše negativna, samo sam realna i hoću da vam kažem da nije sve ružičasto ali na neki način vi možete uticati da bude ružičastije. Zbog deteta. Kad dete na tvom licu vidi radost, ono je najsrećnije na svetu. Isto važi i za nervozu.

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 159
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 1:14:09   
Verus
Sve ja to znam. Nije mi lako ni ovako a kamoli sa bebom....zato kazem da ne mogu reci da cu to moci da odradim-mozda pola pola, zbog ustede. Ovde cu za 3 meseca dati na jednokratne para koliko mi treba da se opremim sa tim pamucnim.....ne znam, sve valjda u svoje vreme-na kraju krajeva mora MENI biti lako, jbs ga sve ce preko mojih ledja ko sto kazes...

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 160
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 1:21:15   
Dora
Nije sve u novcu. Doćiće dan kad ćeš želeti da platiš za malo sna ili vremena u prirodi s bebom, bez opterećenja da te čeka nova gomila posla. Ima poslova koje ne moraš odraditi baš taj dan. A ima i onih koje moraš stalno iznova i iznova, i kad malo zakasniš ono ti se nagomila pa te guši, ko kula od karata...samo što ti se ne sruši na glavu...i onda dođe panika, pa muka, pa...uh, kad se setim. Ali neću da te sad plašim, ti probaj, bitno je da uvek imaš izbor, pa kako ti bude bolje. Ja pričam o sebi. Nisu sve žene neorganizovane i haotične ko ja.
A pored svega, ja ni dan danas ne stižem sve da završim. Na kraju dana uvek postoji gomila za sutra i gomila od juče...i...ne znam, uvek nešto čeka i gleda u tebe, a tebe mrzi i pokušavaš da ignorišeš.
Evo, veš sam složila i drugi raširila, ali sam slučajno zapela za sto, cimnula ga a onaj složeni veš se prosuo po podu. Uzela sam ga tako prosutog, stavila na stolice i ostavila za sutra. Ne mogu sad sve ponovo...user posted image

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 161
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 1:29:40   
Verus
user posted image eno i meni pune dve nosiljke cistog vesa za skloniti...i tako stoji u hodniku vec 2 nedelje..kad nam trebaju gace, a mi tamo!  Znas, sad tek nista ne radim a mm ako ne smeta u hodniku-ne smeta ni meniuser posted image

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 162
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 1:31:50   
Dora
Ma super, navikavaj se da te to ne nervirauser posted image   Ja svoj haos ni ne primećujem. Imam jedan kutak gde trpam sve što mi trenutno smeta a mrzi me da sklonim...user posted image

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 163
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 3:10:55   
Anoniman
A te pamucne pelene o kojima Verus prica...
1. dovoljne su samo one?
2. kad ih skinem, stavim ih u masinu i operem?

koliko to kosta kod nas?


(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 164
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 15:32:13   
Verus
OTI sinoc sam malo vise citala o tome....lu je stavila dva linka (KLIK) ispod one slike rozih pelena sto je stavila...iscitaj tu, nisam sigurna kako ide kod nas.  Elem, nasla sam jedne gde imas opciju da stavis neki "umetak" u tu pelenu koji vadis i menjas-a taj umetak se baci u wc rastvori u vodi, tako da je biorazgradljiv.  ILI moze da se stavi pamucni umetak koji se pere.  Tako da bi ti trebalo recimo (ja kontam) 10 tak tih pelena u boji, plus gomila pamucnih umetaka koje bi prala, ili ako imas opciju ovih umetaka koje samo bacis-a posle operes taj sareni deo pelene, koji onda u stvari, ne bi bio tako prljav.  Ja cu rotirati, znaci radicu i ove sto se bace i ove sto se peru.

Odlucila sam sta cu:  prva 3 meseca cu koristiti samo Pampers, zbog kukova, jer ja necu raditi onaj dupli povoj ili kako mi to vec zovemo...nakon 3 meseca, cu uzeti i paklu ovih pamucnih, pa cu da rotiram kako signem. Sinoc sam pricala sa mm (jer ce i on menjati pelene, pogotovo kada ja radim nocne smene vikendima), i on je rekao da radim kako zelim, on ce raditi ono sto je odlucenouser posted image

OTI ako nadjem neki info na nasem, stavicu ti...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 165
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 15:37:57   
Verus
OTI, vidi ovde, mozes sve saznati:


KLIK

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 166
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 15:45:03   
Verus
web sajte je odlican. Sve je lepo objasnjeno, bolje nego sto sam nalazila na engleskom-sada je i meni sve jasnouser posted image deluje dosta jednostavno, i ne ona tortura kao kod koriscenja pelena kako su nase mame radila.  Treba ti oko 10 komada, plus, umetci-koje mozes uzimati od njih, tj. naruciti ILI korisitti obicne tetra pamucne....Kao sto rekoh, trosak u pocetku je veci, ali se na kraju isplati, a sto je meni najbitnije, jeste da to odradim kasnije, da mi se dete brze nauci na nosu-sto je cista logika, ako je mokro i svesno, brze ce da mu klikne-to mi je vec i moja mama govorila....stvarno ne zelim da kupujem i menjam pelene 2 godine ili vise!  

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 167
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 16:37:44   
kuki
Draga Verus, mislim da nisi dobro shvatila, posto ja danima proucavam sajtove koji se odnose na ove pelene, sto nase sto po inostranstvu.. Svaki put moras baciti na pranje i sarenu pelenu, tj. koliko god puta presvlacis dete. Dakle bez dvadesetak pelena ne mozes poceti ako mislis samo njih da koristis. Ulosci sluze da bi povecali moc upijanja ali deo  ce ti svakako proci i na samu pelenu. A ovi lineri odnosno listici koji se koriste su da bi cisto kaka ostala na njima, pa da lakse operes i ocistis pelenu.
Mene malo muci to sto se peru na 60 i ne peglaju, mada bih ja njih malo takla peglom svakako. Ja se na kraju razmisljam da neko vreme dok dete ne ojaca koristim klasicne a onda predjem na ove.


(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 168
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 17:12:50   
Verus
kuki...neke koje sam nasla ovde gdiapers, imaju taj spoljni deo (pamuk plus nepromocivi deo, tako da ti ne treba svedska pelena), plus jos jedan lajner koji se "klikne" iznutra.  Onda ide presavijena pamucna pelena, pa onda taj tanki umetak koji bacis u wc solju sa govancetom.  E, ako deo ode i na unutrasnji deo pelene-onda samo izvadis to i operes, sto znaci da ne bi morala da peres taj spoljni, sareni deo svaki put.  Ja cu prva tri meseca koristiti samo Pampers, jer su najjace, zbog kukova (necu raditi dupli povoj uopste).  A onda cu da kombinujem-pamucne i ove druge, nocu cu stavljati samo pampers, da ne mora dete da mi bude mokro dok spava....i naravno pampers u jaslicama, necu ocekivati od njih da se zezaju sa pamucnim, a i znam da nece stici da menjaju dete cesto kao ja, pa da ne bude mokra i hladna.....

Pricala sam danas i sa mamom, poslala sam joj link koji sam stavila gore za OTI, da ona isto pregleda i "izuci".  Zelim da sto pre bude na nosi, bar do godinu i po koliko god je to moguce, jer ce to smanjiti pelene koje moram da koristim.... 

Znas, uzmes i isperes dobro taj deo, i onda tek peres u masini kada se skupe...mislim da nece to biti toliko strasno sto se peru na 60C (spoljni deo), a ti tetra pelenu sto stavis iznutra, naravno, mozes da peres na iskuvavanju.  Ja ih posle toga necu peglati.....A ako imas masinu za susenje, i to ce da ubije bakterije (ako je sta ostalo posle iskuvavanja u masini).  Eto, tako sam odlucila za sada...kombinacija...uzecu 10 tih pamucnih, i jedno 40 tetra pamucnih umetaka, plus te tanke lajnere....pa cu videti kako ide. MM se slozio da tako radimo....kaze covek kako odlucim tako cemo.... Pa ako puknem i ne ide mi: uvek imam Pampersuser posted image

(odgovor članu kuki)
Direktna veza do poruke: 169
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 17:16:33   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Verus RR

sto je cista logika, ako je mokro i svesno, brze ce da mu klikne-to mi je vec i moja mama govorila....


Aha, to je i meni mama govorila, onda se rodio Luka. Njega apsolutno nije zanimalo što je upišan! Uopšte!

Prestao je da piša u gaće kada sam ga posela jedan dan u lokvu na sred dnevne sobe, do tada - pišao je i nastavio upišan da se igra. Veruj mi, pustila sam da vidim dokle, hoće li se žaliti... Nije.

Dakle, i to zavisi od deteta. user posted image

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 170
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 17:18:08   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Verus RR

kuki...neke koje sam nasla ovde gdiapers, imaju taj spoljni deo (pamuk plus nepromocivi deo, tako da ti ne treba svedska pelena), plus jos jedan lajner koji se "klikne" iznutra.  Onda ide presavijena pamucna pelena, pa onda taj tanki umetak koji bacis u wc solju sa govancetom. 



Draga, nema šanse da ostane suvo.

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 171
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 17:25:15   
Verus
Uzecu taj trial pack...mislim da ima 3 kom. unutra-tako da cu prvo da probam, pre nego sto odlucim i kupim vise...mozda mi se uopste ne dopadne....svidja mi se ideja, ali ne znam kako je u praksi...ali bice jos meseci do tada..tek tamo kasnije, u pocetku, sa stalnim dojenjem, i zezancijom-necu to ni pocinjati.....

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 172
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
20.1.2010 21:40:06   
kuki
Sada sam malo zbunjena, ja to nisam tako shvatila.. Uredu to sto imaju taj spoljni zastitni deo koji moze biti u sastavu a moze biti i posebno, kao gumene gacice... To sluzi da se odeca ne pokvasi.. Medjutim, mislim da se ulosci ili tetra pelene, ne stavljaju direktno do bebe, vec ova sarena pelena ima kao neki dzep, u koji se oni po potrebi dodaju...Cak sta vise,  sigurna sam da je tako... Jedino ove maramice koje zadrzavaju kaku idu direktno do guze... A cak i da ih stavis van dzepa, dakle do tela tetra pelenu ili ulozak, nema sanse da ne prokvasi, tj. da ovlazi celu pelenu... Jedino sto nece izaci napolje..
Na kraju krajeva oni tako i kazu na sajtovima, da ti treba oko 25 kom. ako hoces da peres svaki treci dan npr. Ili ako peres svaki dan, treba ti manje, samo se malo sporije suse...
Ja cu se potruditi da nadjem jedan primerak, da vidim u zivo o cemu se radi..
Neko sinoc rece da je koristio ali nije zadovoljan, koliko sam shvatila pre svega zbog susenja...

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 173
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
21.1.2010 0:17:36   
Anoniman
verus hvala za info!!!i za trud! user posted image user posted image

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 174
   RE: Pamučne pelene - vapaj beba i prirode
21.1.2010 2:35:18   
Verus
Nema na cemu OTI, i meni je bas trebalo da sve razlucim...ne znam kuki....ja ko sto rekoh ceprkam po sajtovima na engleskom, i ima bar jedno 5,6 vrsta tj. proizvodjaca ovih pelena.  Postoje one koje kupis jednu velicinu, pa se mogu koristiti od rodjenja pa sve za decu do neke 2 godine, a ima i pelena koje idu po velicini, tj. tezini deteta....Idem da vidim mogu li naci neke slike ovih sto gledam...




user posted image
Znaci:

little gPants (je onaj spoljnji deo, saren u raznim dezenima)-sacinjen od pamuka i materijala koji "dise" znaci ne od neceg sto se "potpari"

Nylone liner: je taj unutrasnji deo, koji se "klikne" u gPants i koji je napravljen od nepromocivog materijala, koji opet "dise" (to moze da se otkaci, i opere-ako se i gPants ne pokvase naravno...

gcloth insert: stoji bebi uz guzu, napravljen je od 4 sloja, kombinacije materijala mikrofibera, konoplje i pamuka.  Ovaj deo mozes pokriti onim tankim lajnerima koji mogu da se bace u wc solju (poput wc papira). 

Znaci, ja bih koristila taj lajner, bacila to sa govancetom u solju, i onda naravno promenila taj pamucni deo...doduse ja planiram da koristim obicne, tetra pelene umesto tog gcloth inserta.....E sad-moja poznanica je ovo radila, i gledala sam kada menja malog....proverila bi te spoljnje gace (onaj, simpaticni sareni deo koji izgleda kao gace), i ako je suvo, samo bi stavila novu pelenu.....Ja cu uzeti paket od 3 komada-pa cu probati dan dva da vidim kako mi se svidja...pa ako mi se dopada uzecu svih 20tak komada.....

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







KAKO DA ODGOJITE SREĆNU BEBU
Vaša beba je srećna beba? Naučite ključne elemente osnovnih potreba, stimulacije i prilagođavanja. Otkrijte kako da podi...
Zdrava ishrana najmlađih tokom zimskog per...
Tokom hladnih zimskih meseci, redovan unos voća i povrća ključan je za jačanje imunološkog sistema dece, pomažući im da ...



image
AnaTamara
Preporuka budućim mamama!
Porođaj je sve bliže, pripremaju se stvarčice, između ostalog i Fitolat, koji mi je mnogo pomogao sa prvim detetom, uspeli smo da uspostavimo laktaciju!  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here