|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Plodova voda izvor podataka

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Sa razvojem nauke, ginekologija se podelila na dve oblasti, klasičnu ginekologiju i perinatalogiju, oblast vezanu za majku i dete.

image
/11


Dr Vesna Mandić, prenatolog iz GAK „Narodni front”, objašnjava da klasična amniocinteza koja se trenutno radi u ovoj ustanovi služi da se odredi kariotip deteta, odnosno broj hromozoma, koji ukazuje na rizik od hromozomskih anomalija bebe.

- Naš cilj je da na početku trudnoće predvidimo sam tok trudnoće i da otkrijemo moguće anomalije ili nešto što bi se eventualno kao komplikacija moglo pojaviti u samoj trudnoći. Jedna od tih tendencija danas je rano otkrivanje žena koje nose rizik da rode dete sa nekom hromozomskom anomalijom. Tu se pre svega misli na Daunov sindrom. U tom smislu, kod nas se odavno svim ženama starijim od 35 godina radi amniocinteza. Međutim, kako bebe sa anomalijama mogu da rode i mlađe žene, te intervencije se sa jednakom učestalošću rade i kod mlađih - kaže dr Mandić.

Sve započinje negde na kraju trećeg meseca trudnoće, tačnije između 12. i 13. nedelje, kada se radi biohemijski skrining, odnosno test za određivanje rizika za rađanje deteta sa Daunovim sindromom. Taj pregled trebalo bi da rade doktori koji za to imaju licencu, a lekari GAK „Narodni front”, kako kaže dr Mandić, imaju program licenciran od strane FMF organizacije iz Londona, koja je prva i uvela ovaj metod skrininga.

- Test se sastoji iz toga što se uradi jedan ultrazvučni pregled gde se izmeri vratna brazda, i detaljno odgleda anatomija bebe. Zahvaljujući dobrim aparatima na kojima se to radi, imamo mogućnost da vidimo veliki broj anomalija, tako da već u tom periodu vi sa određenom sigurnošću možete da kažete da li dete izgleda sasvim u redu. Ukoliko je rizik povećan, pacijente selektujemo i planiramo ih za neku genetsku analizu koju možemo da uradimo u vreme kada dođe amniocinteza koja se radi između 16. i 18. nedelje - objašnjava dr Mandić i dodaje da se kariotip deteta može utvrditi i pomoću biopsije hormonskih čupica, odnosno  biopsije posteljice, koja se radi od 10. nedelje, ili pomoću kortocinteza, odnosno uzimanja krvi iz bebinog pupčanika nakon 22. nedelje. - Ovu intervenciju radimo u određenim slučajevima kada iz nekog razloga nije odrađena na vreme ova druga dijagnostika, ili ako prethodni rezultat zahteva proveru - kaže dr Mandić.

Doktorka objašnjava da je metoda klasične amniocinteze sto odsto sigurna. - Međutim, to ne znači da je beba do kraja  zdrava, jer postoji i veliki broj genetskih anomalija koje se ne mogu ispitati na ovaj način. Tačnije, postoji određeni broj genetskih anomalija koje su nasledne, koje možete da otkrijete prenatalno ali samo ukoliko ih tražite. Tako se uspešno može dijagnostikovati mišićna distrofija ili cistična fibroza, ali postoji i određen broj genetskih anomalija koje nisu mapirane, što znači da ne postoji mogućnost njihovog određivanja - priča dr Mandić i dodaje da u ovoj klinici imaju i program genetskog savetovališta gde pre svega dolaze pacijenti koji ili imaju neki problem u porodici u smisli nekog genetskog oboljenja, ili oni koji imaju loše ultrazvučne nalaze ili loše nalaze hormonskih markera.

 
 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
27
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
26
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
26
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
26





Pilates u trudnoći
Pilates spada u jedan od veoma korisnih oblika vežbanja u trudnoći, jer pomaže da trudnice ostanu aktivne i u kondiciji.
Trudnica zahvalila ChatGPT-ju jer je spasa...
Da nije poslušala savete čet bota, možda bi joj život bio ugrožen.



Anketa

deca
icika26

koliko imate dece

nemam jos (26%)

1 (45%)

2 (22%)

3 (5%)

4 (0%)

vise od 4 (1%)


Ukupan broj glasova: 237

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here