U uvodu pomenute lekcije se navodi da se pol i rod ne moraju nužno podudarati kod svake osobe, a objašnjavaju se i pojmovi homoseksualizma, transrodnosti, međupolnosti, odnosno rodne neutralnosti.
Kada su objavljeni novi udžbenici biologije za osmi razred, neki od nastavnika usprotivili su se protiv ove lekcije. (Foto: Freepik)
Definisanje pola i roda i edukacija na ovu temu u obrazovnim ustanovama i dalje je vrlo osetljiva oblast oko koje postoje različita sporenja i shvatanja. Dok se tradicionalni deo društva protivi nametanju, kako smatraju, homoseksualizma njihovoj deci, ljudi liberalnijeg shvatanja ne mare previše i podržavaju otvoreniju seksualnu edukaciju, sve do ukidanja pojmova otac i majka i uvođenja termina roditelj 1 i roditelj 2.
Osmaci koji su od prvog septembra krenuli u pohod na završetak osnovnog obrazovanja, prva su generacija koja će časove iz biologije pohađati po novom programu. Iza izrade udžbenika stoji izdavačka kuća Klett, a jedna od lekcija koja je podigla najveću buru među prosvetnim radnicima i roditeljima svakako je „Polni i rodni identitet“.
U uvodu pomenute lekcije se navodi da se pol i rod ne moraju nužno podudarati kod svake osobe, a objašnjavaju se i pojmovi homoseksualizma, transrodnosti, međupolnosti, odnosno rodne neutralnosti.
– Međupolnost je relativno česta u ljudskoj populaciji. Poređenja radi, smatra se da međupolnih osoba ima viđe nego riđokosih – stoji u specijalno obeleženom odeljku.
U istom polju đacima se savetuje da za dodatna objašnjenja na Jutjubu ukucaju na engleskom – What it’s like to be intersex, What does intersex means ili A different kind of superpower: what it means to be intersex.
Vrlo je problematično što se đaci zvaničnim obrazovanjem usmeravaju na Jutjub kao izvor informacija. Svi znamo kako pretraga na Jutjubu funkcioniše i ona uz dečiju radoznalost može odvesti na neke destruktivne, a ne edukativne sadržaje.
Na mestu gde se govori o diskriminaciji, u ovom udžbeniku se može pročitati da je društvo to koje „nameće da rod i pol moraju da se podudaraju“.
Takođe, mogu se videti sasvim primereni stavovi da se „radi o osobama koje, kao i svi ostali, ne zaslužuju podozrenje i nerazumevanje javnosti“, te da je „svako drugačiji na neki svoj način i zbog toga nije manje važan član društva“.
U udžbeniku se može pročitati i zanimljivost o rasprostranjenosti homoseksualizma kod životinja. Pominju se makaki i bonobo majmuni koji „vrlo često stupaju u seksualne odnose bez obzira na pol, jer im seksualni odnos služi za učvršćivanje socijalnih veza“.
Kada su objavljeni novi udžbenici biologije za osmi razred, neki od nastavnika usprotivili su se protiv ove lekcije.
– Ja ovu lekciju neću da predajem. Preskočiću je. I to je moj način borbe. Svako treba da ustane na svoj način, a ne da stalno čeka da neko drugi nešto uradi – bila je jedna od reakcija profesora, koja se mogla pročitati u medijima.
Izvor: Luftika.rs
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Slični članci, koje čitaju drugi korisnici
Vaške i svrab, kako ih prepoznati i kako i...
Ako se otkriju vaške, ne treba zaboraviti da i drugi ukućani mogu imati parazite i zaraziti druge, a pranje kose šampono...
6
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
6
Najgori slučaj varičela koji su doktori vi...
Mama malenog dečaka, 36-godišnja Sarah Allen, izjavila je da su lekarii bili jako zabrinuti jer nikad nisu videli tako t...
5
Nepravilan hod može da se ispravi vremenom
Kako vaše dete raste, tako ćete možda primetiti da se rast ne odvija u potpunosti kako bi trebalo. Kod male dece možete ...
4