|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Božićni običaji u svetu za koje možda nikada niste čuli

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 30.12.2018
Za neke od ovih običaja verovatno nikada niste čuli, a o drugima ćete pročitati nešto novo. Vrlo su popularni, ali zašto i kako su nastali – može da bude misterija.

image
Najpopularnija božićna pesma je Jingl Bells. Napisao ju je Džejms Pirpont i prvi put se za Božić pevala u svemiru. Santa claus photo created by gpointstudio - www.freepik.com
/11


 

Preporučujemo da pročitate više o jelkama, Deda Mrazu, poklonima i praznicima uopšte.

Za neke od ovih običaja verovatno nikada niste čuli, a o drugima ćete pročitati nešto novo. Vrlo su popularni, ali zašto i kako su nastali – može da bude misterija.

 

 

Jednu od prvih novogodišnjih čestitki sa likom Deda Mraza naslikao je američki umetnik Luis Prang 1886. godine.

Od davnina, na Badnji dan u ognjište ili u kamine, ubacuje se posebno drvo koje se zove „badnjak“. U nekim zemljama je to bilo drvo jele, kruške, hrasta ili bukve.

Prva veštačka jelka je napravljena u Nemačkoj. Bila je ukrašena guščijim perima, zelene boje.

Najveća jelka na svetu napravljena je od Lego kocki, nastala 2011. godine u Londonu. Bila je visoka 10 metara i sastojala se od tačno 600.000 kocki.

Lampe za jelku nisu samo igračke, nego i simboli. Jedan umetnik koji je živeo u Vitlejemu, mestu rođenja beba Isusa, nije imao šta da mu pokloni. I on je stojeći ispred Hristove kolevke, kao žongler, prenosio nekoliko lopti u rukama. Od tada su lampe postale jedan od simbola ovog praznika.

Iz Francuske potiče tradicija da Deda Mraz ostavlja deci poklone u čizmama.

U Španiji, posebno u Kataloniji, zajedno sa tradicionalnim božićnim simbolima, postoji i figura sa spuštenim pantalonama. Da, upravo ono što niste očekivali. Zove se canager i karakteristika je ovog dela zemlje. Nema podataka o tome kako je rođena ova tradicija, nastala u 18. veku.

Austrijanci i Nemci oblače Deda Mraza u crvenu odeću, sa belom bradom i ružičastim obrazima.

Po mnogima, Deda Mraz je i zaštitni znak jedne firme bezalkoholnih pića. Do ovoga je došlo iz želje da se povrati slava Svetog Nikole, koji predstavlja Deda Mraza.

Peruanske kolevke sa bebom Isusom razlikuju se od ostalih. One su napravljene od bambusa jarkih boja tipičnih za tropske zemlje. Razlog je taj što je u ovom delu zemlje u tom periodu leto.

Jedna stara legenda kaže da su konditorske firme nameravale da proslave praznik uz bombone. Gazda je odlučio da bombone oboje u crvene, bele i iskrivljene štapove. Međutim, to nisu obični štapovi, već simbol slova J, koje simboliše ime Isus (Jesus).

U Poljskoj se Božićna večera sastoji od 12 obroka, koji simbolišu 12 Hristovih apostola.

U italijanskom selu Greco, Rimokatolički monah Sveti Franja Asiški je napravio prvu scenu u svetu koja simulira kolevku sa rođenjem bebe Isusa.

Tradicionalni božićni kolač se zove panatone. Ime zapravo potiče od reči Pan di Toni (toni hleb). Torta je napravljena kao dezert za stariju gospodu sa italijanskim prezimenom Sforza (vladali su Milanom tokom renesanse) i pravi se u kuhinjama mnogih restorana.

Tradicija razmene poklona za Božić nije povezana sa hrišćanstvom, već se radi o paganskim običajima. U dalekoj prošlosti Rimljani su obožavali boga poljoprivrede Saturna. Da bi se označio kraj setve, oni su organizovali gozbe sa razmenom poklona kao gest socijalne jednakosti.

Krajem novembra u Švedskoj se otvara tradicionalni božićni vašar na otvorenom. Tu se nude božićni ukrasi, zanatski radovi, igračke, ali i tradicionalne poslastice poput kolača od šafrana, kolača sa cimetom i kuvano vino sa karanfilićem.

Najpopularnija božićna pesma je Jingl Bells. Napisao ju je Džejms Pirpont i prvi put se za Božić pevala u svemiru. To se dogodilo 16. decembra 1965. godine, od strane astronauta za vreme svemirske misije.

U Holandiji, lišće mirte je simbol božićnih praznika. Prema tradiciji, u svakom domu na Badnje veče, mora biti spaljena grana ovog drveta.

Krampus bića su zapravo demoni koji prate svetog Nikolu u zemljama nemačkog govornog područja. Oni imaju zadatak da kazne nevaljalu decu.

Cveće poznato kao Božicna zvezda je iz Meksika. Ono raste u obliku grma i može da dostigne visinu između 2 i 4 metra.

Prema statistikama, 40 % igračaka poklanja se počev od Božića, pa do početka marta.

Božič na Filipinima se zove Paskal. I traje tri nedelje. Praznik obuhvata hrišćansku i lokalnu tradiciju u jednom. Filipinski Božić počinje 14 dana pre proslave u ostatku sveta. Tradicionalna dekoracija je sa šarenim fenjerima koji krase vrata.

Kip slobode u Sjedinjenim Američkim Državama je najveći božićni poklon ikada napravljen u svetu. Francuzi su ga dali Amerikancima, a težak je 200 tona.

Jedna od najvećih jelki na svetu, napravljena je prilikom otvaranja šoping centra u Bangkoku. U obliku jelke, 852-oje dece obučeno je u zeleno, braon i crveno. Prethodni rekord držala je Nemačka, na događaju kojem je prisustvovalo 672 osoba, koje su svojim telima pravile jelku.


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Etno selo Tiganjica-osetite porodično čari...
Ah ta banatska sela ... ušuškana među rekama, močvarama i poljima, mala ali puna duše. Kada sa vrelog beogradskog asfalt...
5
Biti mama nije lako - kroz ilustracije
Pogledajte niz ilustracija majčinstva, koje pokazuju realne situacije sa kojima su mame suočene!
4
Izvini što sam galamila na tebe
Izvini što sam galamila na tebe iz svih onih razloga kojih se više ni sjetiti ne mogu, a ti ih se sigurno sjećaš, jer ka...
4
Drage devojčice, devojke, žene, sve ste iste!
Drage moje devojčice, devojke, žene
4





DANAS SU MATERICE, MAME SREĆAN VAM PRAZNIK!
Pravoslavni vernici danas obeležavaju Materice, veiliki hrišćanski praznik majki i žena, koji uvek pada u drugu nedelju ...
Papirni Deda Mraz
Okitite kuću Deda Mrazevima od papira!



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here