Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Ukoliko se već od prvog dana ne odabere dobra torba i ne steknu pravilne navike nošenja i pakovanja knjiga, tokom sledećih davanaest godina školovanja može doći do ozbiljnih posledica kao što su loše držanje tela, deformiteti kičmenog stuba, bolovi u leđima i glavobolje. Iako ima škola koje nude mogućnost ostavljanja torbi preko nedelje u učionicama ili korišćenje duplog kompleta knjiga (jedan za školu, drugi za kuću), najveći broj đaka prvaka u Srbiji svaki dan ide pod punom spremom na nastavu. Prosečna školska torba sa neophodnim sadržajem teži između 4,5 i 6,5 kilograma, a kako se tokom godina neznatno menja, najugroženiji su prvaci jer su najmanji. Roditelji zato treba da vode računa o težini svake sveske, knjige i pribora i svedu ih na minimum, kaže za dr Vladislava Stejin, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije.
- Smatra se da detetov kičmeni stub može da podnese školsku torbu tešku 10-15 odsto od njegove telesne težine. Sve preko 20 odsto težine predstavlja rizik za bolove i deformitete - kaže dr Stejin.
Ona savetuje da prilikom kupovine torbe obavezno povedete i dete.
- Pre kupovine treba da proverite veličinu najveće knjige ili sveske da bi torba mogla da se zatvori. Torba treba da bude od kvalitetnog i laganog materijala, nikako od kože. Obavezno neka bude u vidu ranca koji se nosi na leđima, sa širokim i mekanim naramenicama. Na leđnoj strani treba da postoji ojačanje a najbolje bi bilo kada bi imala i kaiš da se zakopča oko struka i tako se dobije još jedna tačka oslonca na karlici, a ne na kičmenom stubu. Dno ranca ne sme da ide ispod struka, a vrh mora da bude ispod linije ramena. Dobro je da ima nekoliko pregrada kako bi se sadržaj pravilnije rasporedio - ističe dr Stejin.
Rizik za dečje zdravlje predstavljaju:
• Školska torba koja teži više od 15 odsto od telesne težine deteta
• Nošenje torbe preko jednog ramena
• Nošenje torbe za ručku u jednoj ruci
• Nepravilno spakovana torba
Posledice nošenja neadekvatne i preteške školske torbe!
• Loše držanje tela i deformitet kičmenog stuba
• Naglašavanje deformiteta stopala
• Bolovi u mišićima i opšti zamor
• Bolovi u krstima i ramenima
• Neadekvatna cirkulacija usled usecanja uzanih naramenica može dovesti do glavobolje i loše koncentracije
Kako pravilno spakovati torbu!
Ako sveske i knjige nisu pravilno spakovane, takav ranac može da poremeti ravnotežu deteta pri nošenju, a može da dovede i do pada pri naglom podizanju ili skidanju. - Na leđnoj strani treba staviti veće i teže knjige, a napred manje i lakše. Školski pribor treba da je od što lakšeg materijala i da sadrži najneophodnije elemente, jer u priboru može da se uštedi i do 700 g. Patike za fizičko, blok za crtanje i bojice neka dete nosi u odvojenim vrećicama - saveti su dr Vladislave Stejin.
Izvor: zena.blic.rs
Бррррр....
пеперутка16
Да ли сте се икада сусрели са нечим непознатим на било који начин, са било чим натприродним нама људима?! Духови, ђаво, шејтане.....