|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Dr Matić objašnjava: Osteoporoza nije samo problem starijih

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 8.2.2025
Sa Dr Dušanom Matićem, specijalistom ortopedske hirurgije i traumatologije, Opšte Bolnice Užice, razgovaramo na temu osteoporoze.

image
Sa godinama je verovatnija pojava osteoporoze, takođe je češća pojava kod žena nakon menopauze.
/11


Osteoporoza je oboljenje koje pogađa koštani sistem, dovodi do smanjenja gustine kostiju, pogoršanja kvalitativnih i kvantitativnih karakteristika kosti, što kao posledicu ima da one postaju porozne, krte, tako da može doći do pojave „patoloških“ preloma usled traume, koja u normalnim uslovima ne bi dovela do istog ishoda.

 

Da li je osteoporoza nasledna? Odgovor je DA!

Studije koje su rađene na blizancima ispitujući porodično opterećenje osteoporozom pokazale su da genetski faktori igraju važnu ulogu u regulaciji koštane gustine i ostalih parametara koji određuju rizik od preloma. Dokazano je da je osteoporoza genetski poremećaj gde više gena udruženo imaju uticaj na koštanu masu i rizik od pojave preloma. Ukoliko u porodičnoj anamnezi postoji podatak da je neko imao osteoporozu, posebno ako je neko od roditelja imao prelom kuka usled postojanja osteoporoze, postoji povecan rizik da se kod pacijenta javi osteoporoza.

Brojni su faktori rizika koji mogu dovesti do verovatnije pojave osteoporoze, uključujući godine, pol, životni stil, druga medicinska stanja i terapiju.

Sa godinama je verovatnija pojava osteoporoze, takođe je češća pojava kod žena nakon menopauze. Ranije je spomenuto nasledno opterećenje. Takođe je uočeno da kod osoba koje imaju „krupnije“ kosti postoji manji rizik za pojavu osteoporoze.

Stanja koja mogu dovesti do ranije i verovatnije pojave osteoporoze su poremaćaji u nivoima polnih, tireoidnih i paratireoidnih hormona, smanjen unos kalcijuma kroz ishranu, poremećaji ishrane (pothranjenost), hirurške intervencije na sistemu organa za varenje, korišćenje kortikosteroidnih preparata. Postojanje drugih oboljenja i stanja poput celiakije, zapaljenske bolesti creva, oboljenja jetre i bubrega, karcinomi, reumatoidni artritis…

Takođe sedentarni način života i zloupotreba alkohola i cigareta mogu dovesti do verovatnije pojave osteoporoze. 

Dr Dušan Matić, specijalista ortopedske hirurgije i traumatologije, Opšte Bolnice Užice

Dr Dušan Matić, specijalista ortopedske hirurgije i traumatologije, Opšte Bolnice Užice

 

Da li je osteoporoza izlečiva?

Ukratko rečeno NE. Proces osteoporoze se ne može u potpunosti preokrenuti, te se ovo stanje smatra neizlečivim. Ali, postoji značajan broj mera kojim možemo delovati kako bi smanjili gubitak koštane mase. Pored promene životnih navika i ishrane u cilju sprečavanja osteoporoze, unosa vitamina K2 i D3 postoje i lekovi koji se mogu uvesti u terapiju koji dovode do smanjenja gubitka koštane mase i delimičnog zaustavljanja razvoja osteoporoze.

Osteoporozu je moguće u značajnoj meri prevenirati. Dobra i balansirana ishrana i redovno vežbanje su ključni za održavanje dobrog stanja koštanog sistema. Kalcijum predstavlja jedan od ključnih gradivnih elemenata i za osobe od 18 do 50 godina potreban dnevni unos je oko 1000mg na dan, dok kod žena nakon 50 i muškaraca nakon 70 godina raste na 1200 mg na dan.

Drugi značajan faktor za pravilan metabolizam kostiju je vitamin D3, na čiju koncentraciju u organizmu utiče vreme izloženo suncu i unošenje namirnica bogatim vitaminom D3. Raspon preporučenog dnevnog unosa se kreće od 800 do 2000 internacionalnih jedinica dnevno, ali je nekim ljudima potrebno i više u određenim periodima života.

Redovna i umerena fizička aktivnost dovode do razvoja jačih kostiju i pomažu da se uspori gubitak koštane mase. Fizička aktivnost dovodi do benefita kad god da se sa njom počne. Takođe od izuzetnog značaja je da uz vitamin D3 primenjujemo i vitamin K2, jer se zahvaljujući vitaminu K2 kalcijum ugrađuje pravo u kosti.

k2d3

 

Poruka lekara za kraj

Osteoporoza predstavlja oboljenje modernog doba. Moderan način života, nezdrava ishrana, manjak fizičke aktivnosti, kao i nekritičko korišćenje kortikosteroidnih preparata u lečenju drugih oboljenja  dovodi do sve češće pojave osteoporoze, koja značajno opterećuje naš zdravstveni sistem. S obzirom da je to stanje koje se kreće u jednom smeru, smatram da je prevencija najbolji vid lečenja osteoporoze.

Na vreme treba podići svest o ovoj „tihoj“ bolesti, naglasiti značaj fizičke aktivnosti u svakodnevnom životu, pravilne i izbalansirane ishrane, boravka na otvorenom. Ako nije moguće ostvariti sve ove uslove, treba pribeći i suplementaciji vitaminima K2 i D3, kako bi se proces gubitka koštane mase što više usporio. Moja prepruka je preparat K2D3 Viva®.



Promo objava

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

4 najbolja prirodna „leka“ za gljivice na ...
Gljivične infekcije noktiju predstavljaju čest problem koji muči mnoge ljude, posebno tokom letnjih meseci kada se više ...
3
Semenke i orašasti plodovi
Posebno važne namirnice su: integralne žitarice (pšenica, seitan, raž, ječam i druge), semenke i orašasti plodovi (orah,...
2
Soja
Soja se u ishrani čoveka koristi već približno 5000 godina. Ona je jednogodišnja biljka sa mahunama u kojima se nalazi 2...
2
Integralne žitarice
Nutritivne vrednosti integralnih žitarica su neuporedivo veće od belih žita, iz kojih je praktično odstranjeno sve što j...
2





COGNITIVA: Povećajte snagu mozga!
Idemo u teretanu da jačamo mišiće. Trčimo i planinarimo da bismo bili izdržljiviji. Vodimo računa šta jedemo, da bismo b...
Počelo je Propomucil® darivanje na Ringera...
Jer Propomucil® je prirodno rešenje na bazi propolisa bogatog polifenolima i prirodnog N-acetilcisteina za sve probleme ...



Anketa

pusenje
saskaa

da li bi ste ostavili pusenje zbog partnera koji je nepusac?

da (48%)

ne (52%)


Ukupan broj glasova: 112

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here